Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık
24 Kasım 2011

ONLAR GİZLİ KAHRAMANLAR!

Sevgiyle atılan her tohum dört mevsim çiçek açtırır kalplerde. Dallanıp, budaklandıysak, renk cümbüşü sarmışsa ruhumuzu öpülesi ellerin eseridir.

Herkesin çocukluğunun-gençliğinin kahramanları; şefkatle, sevgiyle insan olmanın temellerini bizlere sağlayan, hayatta sağlam adımlar atmamıza vesile olanlar… Düne dair aklımızda öğretilmiş ne varsa onlardan miras bizlere. Onlar öğretmenler, öğretmenlerimiz… Onlar bu ülkenin karanlığına ışık, ufkuna güneş. Aydınlamamızı, yolumuzu bulmamızı sağlayanlar; onlar, eğitim neferlerimiz.

Ülkesi ve milleti yararına hizmet vermekte olan bütün meslek gruplarını heykeltıraş edasıyla, özveriyle şekillendirip bulundukları makamlarda olmalarını sağlayanlar onlar. Doktoru, doktor yapan; avukatı, avukat; bakanı, bakan… Onlar, sahne arkasında durup; oyunu yazan, yöneten ve alkışı en çok hak edenler aslında.

Yalnızca müfredattaki konuları değil; hayatı, insanları, değerlerimizi, dinimizi, hukukumuzu, geçmişimizi, bugünümüzü öğretip; bizleri yarınlara hazırlayanlar onlar. Yanlışlarımızı düzelten, eksiklerimizi tamamlayan, doğrularımızı takdir edip arkamızda kaya gibi duran, bilmediklerimizi sabırla öğreten gönüllü bilgi elçilerimiz onlar.

Bazen sınıf, elektrik, ısıtma, su gibi temel ihtiyaçların bile imkânsız olduğu, ulaşımın zor şartlarda sağlandığı ücra bir dağ köyünde tüm güçlüklere göğüs gererek görevlerini icra etmeye çalışanlar onlar. Haksızlığa uğrasa da, imkânları yeterli olmasa da, özel hayatında türlü sıkıntılar olsa da bir kenara bırakıp öğrencilerine verimli olmaya çalışan, ülkesine yılmadan hizmet verenler onlar.

Öğrencilik yıllarımda çok sevdiğim saygıdeğer bir öğretmenimin kulaklarımda çınlayan şu sözünü hiç unutmam: ‘Her öğretmen, aynı zamanda tiyatrocudur. Evde, dışarıda ne yaşarsa yaşasın; derse girerken tüm sıkıntılarını, negatif enerjisini kapının dışında bırakıp sınıfına girer ve tüm ilgisini derse ve öğrencilerine verir.’ Nasıl saygı duyulmaz ki böyle güzelliklerle dolu yüreklere.

Büyük önderimiz eğitim-öğretim yolunda ilk adımı attığından beri, dağ gibi bir ordumuz var; onun yolunda kararlılıkla ilerleyip bizleri biz; insanı insan yapan.

En başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu kutsal mesleğe gönül vermiş tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’ kutlu olsun.

Saygılarımla!

Pelin Dedeağa

716 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?