Özseven,"Kişisel verilerin korunması anayasal haktır" | Narkoz Haber
-0° Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

Özseven,”Kişisel verilerin korunması anayasal haktır”

Hukuk - 11 Kasım 2019 17:29 A A

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası  ile Gaziantep Ticaret Odası işbirliğiyle düzenlenen  “Kişisel Verileri Koruma” konulu seminer Gaziantep Ticaret Odası Toplantı salonunda yapıldı.

Sunumunu A.Miraç Sönmez’ın yaptığı  seminerden önce konuşan Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven dijital dönüşümün ve yapay zekanın hızla geliştiği günümüzde mükelleflerin bilgilerini bir çok kurum ile  paylaştıklarını dolayısıyla bu verilerin mutlak surette korunması gerektiğinin altını çizerek konuşmasına şöyle devam etti;

“Hızlı bir dönüşüm süreci içindeyiz. Yapay zekanın hızla ilerlediği, artık her şeyin elektronik ortamda olduğunu, dijital dönüşümün hızla gerçekleştiği bir süreçteyiz.

En son 2 hafta önce e- dönüşümle ilgili bir tebliğ yayınlandı. O tebliğden dolayı da e- fatura, e-irsaliye, e-serbest meslek makbuzu, e- müstahsil makbuzu gündeme girdi.

 Bu dönüşüm hızla gerçekleşiyor ki; bu süre içerisinde artık algoritmaların bizi yönlendirdiğini görüyoruz. Algoritmaların yazmış olduğu programları anlayan insan sayısı azaldı. Yapay zekanın gelişimiyle bu iş daha da hızlı gitmeye başladı.

 Son günlerde kaydi para gündeme hızlı girmeye başladı. Şimdi de kaydı paranın para dönemine girdik 100 yıl ve daha öncesinde madeni paraya ,matbaanın keşfedilmesi sonucu kağıt para geçildi. Şimdi ise kaydı para dönemine girdiğimiz bu süreç içinde; kaydı paranın devlet vergi gelirleri elde edebilmesi için, vergi kayıp kaçağının önüne geçebilmesi için bu sistem çok önem arz ediyor.

 7.4.2016 tarihinde yürürlüğe giren kişisel verilerin korunması yasasında artık her bilgi her tarafta var, kolay ulaşıla-biliniyor. O bilgi birilerinin eline geçtiği zaman nasıl muhafaza edilecek, nasıl kullanılacak, iyi niyetli mi kullanacak onu bilemiyoruz. Bir an önce korunması gerekiyor. Defterini tuttuğumuz firmalarımızın bize ulaşan bilgileri var. Firmalardan  dolayı onların defterlerini , dosyalarını tutmamızdan dolayı da sürekli bize müşteriler konusunda bilgi akışı gelmekte. Bu bilgileri vergi dairesi ile paylaşıyoruz, Ticaret Odası ile, SGK ile paylaşıyoruz. Fakat bunların korunması büyük önem arz ediyor. Çünkü anayasal haktır kişisel verilerin korunması..”

Bu haber 338 kez okundu.
Hukuk - 17:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 02
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 03
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.
 • 04
  Elazığ’da meydana gelen deprem’de can kaybı
  Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  depremde şuana kadar Elazığ’da 6, Malatya’da 5 olmak üzere 11 vatandaşımız hayatını kaybettiğini 272 vatandaşında yaralandığı açıklandı. AFAD Telefon görüşmelerinde web tabanlı uygulamaların kullanılmasını istedi. Merkez üssü Elazığ Sivrice’de meydana gelen  6,8 büyüklüğündeki  deprem  Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Bitlis, Şanlıurfa, Tunceli, Adana, Şanlıurfa, Hatay, Adıyaman’da da hissedildi.
 • 05
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem
  Elazığ’da 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi’nde meydana gelen deprem çevre illerden de hissedildi. Deprem nedeniyle korku panikle vatandaşlar sokağa çıktı. Bölgede artçı sarsıntılar devam ediyor… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Sivrice Belediye Başkanı Turgay Gündoğan her hangi bir can haberindiğini açıkladı. DEPREM ELAZIĞ SİVRİCE Buyukluk: 6.8(Mw) Yer: Turkiye Elazig Sivrice […]

YOL DURUMU