Pandemi döneminde Anne-bebek sağlığına dikkat! - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
37° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Pandemi döneminde Anne-bebek sağlığına dikkat!

Sağlık - 07 Temmuz 2020 09:45 A A

Anne adayları daha dikkatli olmalı

Salgın nedeniyle anne adaylarının bu süreçte daha fazla dikkatli olması gerektiğini belirten Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Ulusoy “Gerekmedikçe sosyal temastan kaçınmaları, hijyene dikkat etmeleri, elleriyle ağızlarına, gözlerine dokunmamaları gerekir. Kontrollere gelirken temas durumuna dikkat etmeleri ve herhangi bir temas durumunda bu konuda bilgi vermeleri önemlidir” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Özel Defa Life Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Ulusoy, Covid-19 Salgını döneminde anne ve bebek sağlığı ile ilgili konulara dikkat çekti.

Anne ve bebek sağlığının Covid-19 Pandemisi’ne karşı korunması için yapılması gerekenlerin başında Maske, mesafe ve hijyen kurallarını uyulmasının geldiğini ifade eden Ulusoy, Covid-19’un Anne-bebek sağlığını nasıl etkilediğini ortaya koyan yeterli oranda veri olmadığını kaydetti.

TEMASTAN KAÇININ!

Ulusoy, “Ülkemizde Covid-19’un gebelik döneminde anne-bebek sağlığını nasıl etkilediği konusunda çok fazla şey bilmiyoruz. Gebelik döneminde yaşanabilecek bir enfeksiyon durumu anne-bebek sağlığını olumsuz etkileyebilir. Gebelik döneminde, Covid-19 anneden bebeğe bulaşır mı? Bu konuda net bir şey bilmiyoruz. Salgın nedeniyle anne adaylarının bu süreçte daha fazla dikkatli olması gerekiyor. Gerekmedikçe sosyal temastan kaçınmaları, hijyene dikkat etmeleri, elleriyle ağızlarına, gözlerine dokunmamaları gerekiyorr.”dedi.

DÜZENLİ BESLENME, UYKU VE EGZERSİZ ÖNEMLİ

Gebelik döneminde düzenli beslenme, uyku ve egzersizlerin önemli olduğunu kaydeden Ulusoy, “Anne adaylarının bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için en önemli şey, tabii ki sağlıklı bir hayat. Bunun için düzenli beslenme, uyku ve egzersiz öneriyoruz. Uygun egzersiz için gebeliğin durumuna göre karar vermek gerekiyor. Her gebe için önerilen egzersizler farklı olabilir.

Sağlıklı beslenmede en önemli konular, D vitamini, Omega 3 ve Probiyotik destekleridir. Probiyotik içeren yoğurt, kefir gibi ürünler mutlaka beslenmenizin içerisinde olmalıdır. Omega 3 için haftada iki kez balık tüketilmesini öneriyoruz. Anne adaylarının D Vitamini alabilmeleri için dışarıda vakit geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra düzenli uyku ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeleri gerekiyor.” dedi.

PROBİYOTİKLERLE BAĞIŞIKLI SİSTEMİ DESTEKLENMELİ

Probiyotiklerin önem kazandığını ifade eden Ulusoy, “Bağırsaklarımızın içerisinde binlerce mikro organizma var. Onlarla birlikte bizler sağlıklı oluyoruz. Probiyotiklerin içerisinde de bu organizmalar bulunduğu için kefir, yoğurt ve turşu gibi gıda ürünlerini almalarını tavsiye ediyoruz. Bunları tükettiğimiz zaman bağırsak sağlığımızı daha iyi korumuş oluyoruz. Bağırsaklarımız artık, “İkinci Beyin” olarak adlandırılıyor.” şeklinde konuştu.

GÜNDELİK YAŞAMA DİKKAT!

Gebelik döneminde yapılması gerekenleri anlatan Ulusoy, “Gebelik Döneminde, kendi hayatımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlıksız alışkanlıklardan vazgeçmek, günde en az 2 litre su içmek, yemeklerde öğün atlamamak, kahvaltıya dikkat etmek gerekiyor. Üçüncü aydan itibaren günlük 30 dakika boyunca gebeliğe uygun egzersizleri tavsiye ediyoruz. Yüzme, yürüyüş, gebelik pilatesinin yanı sıra basit egzersizler tavsiyelerimiz arasında yer alıyor. Covid-19 nedeniyle yüzme şu an için uygun olmayabilir. Ancak diğer egzersiz önerileri gebeler için uygun olabilir.”dedi.

ANNE-BEBEK SAĞLIĞININ KORUNMASI İÇİN KONTROLLER ÖNEMLİ

Covid-19 Salgını döneminde kontrollerin önem kazandığını belirten Ulusoy, “Covid-19 döneminde kontrolleri biraz açmak durumunda kaldık. Normalleşme süreci ile birlikte kontrollerine devam etmelerini istiyoruz. Annelerin bu dönemde dikkatli olmaları gerekiyor. Evden çıkarken maskemizi takmalıyız, insanlarla bir araya geldiğimiz zaman maskemizi çıkarmamalıyız. Temaslardan uzak durmak gerekiyor. Kontrollere gelirken temas durumuna dikkat etmeleri ve herhangi bir temas durumunda bu konuda bilgi vermeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bu haber 109 kez okundu.
Sağlık - 09:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU