Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

PÜRSEFA HANI KAPILARINI AÇTI

Van ilinde meydana gelen depremden sonra Gaziantep’e gelen 15 aileye Pürsefa Hanı kapılarını açtı.

Van’da meydana gelen depremden sonra Türkiye’nin çeşitli illerine göç eden depremzede ailelerden Gaziantep’e gelen 15 aile Pürsefe Hanında ağırlanıyor. Depremzedeler kendilerine yardımlarını esirgemeyen Gazianteplilere ve hayırsever iş adamlarına teşekkür etti. Depremi canlı yaşayan aileler Gaziantep halkının yardımseverliğinden hoşnut kaldıklarını, Pürsefa Hanını kendilerine açarak bu kış gününde barınma, sağlık, yeme-içme ve temizlik ihtiyaçlarını karşılayan iş adamı Hacı Ahmet bey için dualarını eksik etmediklerini söylediler.

Deprem anını yaşayan Medine Hanım depremden sonra çadırlarda, camilerde yattıklarını fakat bu şekilde hayatın devam etmeyeceğini düşünerek evlerine geçtiklerini belirterek ikinci depremden sonra ise her şeyin tamamen bittiğini ve evlere girmenin mümkün olmadığını söyledi. “Bayram günü akşam saat 09.30 gibiydi ve yaşanan ikinci deprem gerçekten çok şiddetliydi. Telaşla artık çıkamayacağımızı düşündük ve panikle herkes koşmaya başladı. Elektriklerin kesilmesi ve duvardaki sıvaların dökülmesi işimizi çok zorlaştırmıştı. Herkes bağrışıyordu, depremin sesi her yeri inletiyordu. İkinci depremden sonra evimiz kullanılamaz hale geldi, dışarıda bir mutfak çadırı ve bir de normal çadır yaptık. Biz depremden sonra 15 gün kadar Van’da kaldık ancak şartlar ağırlaşınca havaların soğuması ve çadırların dar olması bizi göçe sevketti.

GAZİANTEPLİLERE MİNNETTARIZ

İsmini vermek istemeyen depremzede genç,  depremin çok kötü olduğunu ve sahip oldukları her şeyi kaybettiklerini belirterek Gaziantep’e geliş maceralarını şöyle anlattı; “ Bizim fikrimizde Gaziantep yoktu, sadece bize Devletin illere dağıtım yaptığını söylediler ve biz de başvuruda bulunduk. Teyzemler bizden önce buraya gelmişler ve sağolsunlar şartları görünce bize de söylediler ve bizde geldik. Buraya geleli yaklaşık 1 ay oldu ve burada gerçekten bir anne kucağı şefkati gördük. Esnafından tutunda küçüğüne kadar herkes bize dostça yaklaşıyor, hepsinden Allah razı olsun. Bunun yanında Pürsefa Hanı sahibi olan değerli iş adamı ağabeyimiz gerçekten çok muhterem birisi ve dualarımız sürekli onunla! Biz burada gerçekten bir insanın bir insana yapamayacağı tablolarla karşılaştık, çok duygulu anlar yaşadık. A dan, Z ye bütün ihtiyaçlarımız karşılanıyor. Duygusal anlamda ciddi şekilde memleket hasreti çekiyoruz ve hepimizin tek temennisi en kısa zamanda Van’ın düzelmesi ve bizimde oraya dönmemizdir. Kulağımız sürekli haberlerde ne olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz, ev sahibi hayırsever iş adamı Ahmet amca burada kalmak istediğiniz kadar kalabilirsiniz dedi. Fakat her ne olursa olsun biz doğduğumuz topraklara geri dönmek istiyoruz ve devletimizden isteğimiz bir an önce memleketimize güvenli koşullarda geri dönebilmemizi sağlamasıdır.. Evimize kullanılamaz raporu çıkmıştı, sonuçları bekleyip dua etmekten başka şu an elimizden hiç bir şey gelmiyor, Allah hiç kimseye böyle acılar yaşatmasın.

ÇOCUKLARIM VAR, FAKAT BEN HİÇBİR YERE SIĞAMADIM

Yine ismini vermek istemeyen depremzede teyzemiz “Bu kadar olmaz dedirtecek” vahim bir konuya değindi. Depremde evi yıkılan ve sokakta kalan depremzede teyzenin iki çocuğu olmasına rağmen, hem de okutmuş hatırı sayılır kariyer yapmış iki evlattan bahsediyoruz anne ve babalarına sahip çıkmamışlar. Buda işin başka bir boyutu! Allah evladın hayırlısını versin diyen teyze “ Evlatlarımı çok seviyorum. Fakat gelin biraz huzursuz oluyor, eşimle anlaşamıyor. Onlar mutsuz olacağına biz kaderimize razı oluruz dedik ve ben buraya eşimde başka yere geçici olarak yerleştik. Allah bize bu imkanı sağlayan PÜRSEFA HANI sahibi Hacı Ahmet amcaya uzun ömür versin. Allah ondan razı olsun” dedi.

Pürsefa Hanı’nda şuan konaklayan yaklaşık on beş aile Gazianteplilere teşekkür ederek Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın dileklerini ilettiler.

897 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?