Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

SAĞLIK ÇALIŞANLARI DERTLİ

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, Suriye’li mültecilere verilen sağlık hizmetleri hakkında Şehit Dr. Ersin Arslan toplantı salonunda bir basın açıklaması düzenledi.

Resmi kayıtlara göre 200.000 olmak üzere bölgemizde yaklaşık 400.000 mülteci barınmaktadır diyen Kazak sağlık personelinin yetersizliğine dikkat çekti.

Kazak Yaptığı açıklamada şunları söyledi;

PDC’ye göre alt grup

Sağlık Bakanlığı Personel Dağılım Cetveline (PDC) göre zaten yetersiz olan sağlık personeli açığı daha da derinleşmektedir.

Bu açığın Bakanlık yetkilileri tarafından ivedilikle düzeltilmesi gerekmektedir. Aksi halde, bölge halkına sağlık hizmeti sunmakta yetersiz kalan sağlık personelinin durumu giderek daha da vahim bir alacaktır. Bu durumda sağlık çalışanlarını adeta canından bezdirmektedir.

Bu olumsuz tablonun devamı halinde sağlık hizmetinin sunumunda ciddi anlamda aksamalar yaşanacaktır.

Senelik izin sıkıntısı

Mevsim sebebiyle; senelik izin kullanmak isteyen sağlık personeli senelik iznini bile güçlükle kullanmaktadırlar.

Kurum yöneticileri personel açığını kapatabilmek için, kılı kırk yarmaktadırlar.

Bakanlığa rapor sunduk

Bölgemizdeki sağlık personelinin sorunları hakkında Türk Sağlık-sen Gaziantep Şubesi olarak hazırladığımız raporu, Genel Merkezimize gönderdik. Genel merkezimiz de sağlık çalışanlarının sorunlarının giderilmesi noktasında Bakanlığa yazı yazmıştır.

Sağlık hizmetlerinin bölge halkına daha kaliteli ve daha verimli ulaşabilmesi için, Sağlık Bakanlığının, mülteci bölgesini sağlık hizmetleri açısından olağanüstü hal bölgesi ilan etmesi gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı da yaptığımız çalışmalar ve basın açıklamalarını dikkate alarak bölgedeki hizmet sunan sağlık çalışanlarının sorunlarını bir an önce gidermelidir.

Personel takviyesi yapılmalıdır.

Ülkemizin diğer bölgelerinden sağlık personeli takviyesi yapılmalıdır.

Aksi takdirde gerek Suriyeli mültecilerin gerekse de kendi vatandaşlarımızın sağlık hizmeti almaları aksamaya başlayacaktır.

Umut ediyorum ki; Bakanlık yetkilileri feryadımızı duyar ve sorunları çözüme kavuşturur.

Etiketler: » » » » »
417 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?