Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

SAĞLIK RAPOR SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaptığı açıklamada engelli sağlık rapor sisteminin yenileceğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Engellilere verilen raporlarla ilgili rapor oranlarının düşürülmesi, farklı engel gruplarına aynı rapor formatının uygulanması gibi çeşitli sorunlar olduğunu belirterek sağlık rapor sisteminin yenileceğini söyledi. Şahin; “Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile yaşanan sorunları görüştük. Sizleri dinledikten sonra yaptığımız çalışmalarda nasıl bir otomasyona geçilmesi gerekiyor. Özellikle engelli gruplar arasında, zihinsel engellilerin, işitme engellilerin, görme engellilerin ve bedensel engellilerin her birinin kendi içinde farklı sorunlar yaşadığı için yeni bir raporlama sistemine ihtiyacımız olduğunu gördük. Çok yoğun bir mutfak çalışmasından sonra; Sayın Bakanımızın talimatı ile Şubat ayının sonunda bitecek şekilde yeni bir yasal alt yapıyı oluşturmak için çalışıyoruz. Çünkü artık 2005 Türkiye’sinde değiliz. Artık 2013’ün ruhunu yakalamamız, yeni yaşanan sorunları hızlı bir şekilde çözecek, yeni alt yapı oluşturmamız gerekiyor” dedi.

Engelliler ise 2005 yılından günümüze sağlık raporlarında dördüncü değişimin gerçekleşeceğini, daha önceki değişimler gibi bu değişimde olduğu gibi bir gecede altıyüz bin engelliye sağlam raporu verilmesi yerine daha adil ve sağlıklı bir raporlama sisteminin gelmesini istediler.

Etiketler: » » » »
475 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?