SAĞLIKLI VE HUZURLU BİR YAŞAM İÇİN ESER AŞKAR İLE UZAK DOĞU MASAJ TEKNİKLERİ | Narkoz Haber
Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.92

SAĞLIKLI VE HUZURLU BİR YAŞAM İÇİN ESER AŞKAR İLE UZAK DOĞU MASAJ TEKNİKLERİ

Sağlık - 20 Kasım 2011 01:30 A A

Uzakdoğu’da 5000 yıldan beri süregelen fakat bizim henüz yeni tanıdığımız, Çinlilerin ve Japonların anma masajıyla akupunkturun birleşiminden oluşan masaj tekniği olan Shiatsu Eser Aşkar ile Gaziantep’te!

SHIATSU NEDİR?

Shiatsu, Uzakdoğu’da 5000 yıldan beri süregelen fakat bizim henüz yeni tanıdığımız Çinlilerin Anma masajıyla akupunkturun birleşiminden oluşan bir masaj tekniğidir. Akupunktur noktalarının üzerinde bulunduğu meridyenlerin elle uyarılması prensibine dayanan bu teknik fiziksel yakınmaların yanı sıra, kişinin yaşam tarzı, günlük alışkanlıkları, duygusal eğilimleri de terapi süresinin parçasıdır.

Bize göre oldukça yeni  bir kavram olan SHİATSU  Uzakdoğu’da asırlardır kullanılır. Japonca shi “parmak” atsu “basınç” anlamındadır. Parmak ve avuç içi ile uygulanan bu ve daha bir çok terapide kendini geliştirmiş birisi olarak bir çok hastayı, bu tekniklerle  iyileştirdim.  Yürüyemez denen ve ölüme terk edilen hastalarla çok karşılaştım ve nerdeyse hepsinde olumlu sonuç aldım. Tabi öncelikle tıp, son çare veya günlük yaşamın gereksinimi olarak bu tür yöntemleri kullanmalı, ama  bu konuda eğitim almış, diploması ve sertifikası olan uzmanlar tercih edilmelidir.

Batıda kabul gören  tüm beden terapileri, sosyal sağlık sistemince kabul gören ve uygulanan 12 tamamlayıcı terapi arasında yer alan SHİATSU dahil, çoğu hastane ve tedavi merkezlerinde uyuşturucu ve alkol bağımlılığına karşı, kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmak, kanser hastalarını duygusal olarak desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

SHİATSU SEANSINDA NELER OLUR

Her seans o anki sağlık durumunuzun değerlendirilmesi, bir önceki seansın etkilerinin görüşülmesi ve güncel gereksinimlerinizin belirlenmesi ile başlar. Ön görüşmeye ve teşhise bağlı olarak seans tasarlanır. Amaç sadece semptomların giderilmesi değil, hastalıkların altında yatan asıl nedenlerin ortaya çıkarılması ve iyileştirilmesidir.

Şiyatsu genelde yere serili yumuşak bir yaygı üzerinde ve tamamıyla giyinikken uygulanır. Şiyatsu sırasında üzerinizde ince bir örtü örtülüdür. Seans sonunda bedeninizin kendi kendini iyileştirmesini desteklemek için yaşam tarzınıza, yeme alışkanlıklarınıza ve spora yönelik önerilerde bulunulur. Terapi bitiminde genelde kendinizi huzurlu ve dinç hissedersiniz.

ON İKİ MERİDYEN

Çin Tıbbına göre yaşam enerjisi herhangi bir nedenle tıkandığında, azaldığında ya da fazlaca yoğunlaştığında hastalık ortaya çıkar. Şiyatsu uzmanı elleri yardımıyla yaşam enerjisinin azaldığı, tıkandığı, yoğunlaştığı bölgeyi tespit eder ve vücudu yeniden dengeye ulaşmasında destekler.

Şiyatsuterapisinde amaç hastalıkların semtomatik etkilerinin giderilmesi değil, bedenin kendi kendini iyileştirmesi sürecinde desteklenmesidir. Özellikle kronik rahatsızlıklarda ve kişilerin duygusal desteklenmesinde faydalıdır. Ayrıca sağlığı korumak ya da sadece günlük hayatın stresini atmak amacıyla da uygulanabilir. Şhiatsu:

 • Duygusal yönden destekler ve farkındalığı arttırır.
 • Zihni ve bedeni rahatlatır.
 • Uykuyu düzenler.
 • Dolaşımı iyileştirir
 • Sindirimi düzenler
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Parmak ve avuç içleri ile meridyenler üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sonucu tıkanmalar açılır.
 • Beden ile dış dünya arasında uyumlu bir dengenin kurulması ve korunması amaçlanır.
 • İç salgı bezlerinin ve iç organların çalışmalarını düzenler.
 • Shiatsu tatbiki sonucu kas dokusunun esnekliği artarak kişiye huzur verir, zihnini berraklaştırır, baş, sırt, bel, boyun vs. ağrılarını geçirir.

Shiatsu’yu akupunktur gibi diğer Uzakdoğu kökenli iyileştirme yöntemlerinden ayıran en önemli özelliği, yalnızca tek bir organa veya bedenin bir bölümüne değil, vücudun tümüne uygulanması ve böylece iyileştirmeye yardımcı olmasıdır. Bu açıdan Shiatsu, hem bedeni hem de ruhu dinlendiren ve güçlendiren bütünsel (holistic) bir iyileştirme yöntemidir.
Basit ve pratik tekniklerle uygulanabilen Shiatsu kolayca öğrenilebilir. Bireylerin ve ailelerinin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerine, hastalıklardan korunmalarına yardımcı olur. İnsanlar arası iletişimde dokunmanın çok önemli bir yeri vardır. Shiatsu bize, bedenin dilini ve dokunarak iletişim kurabilmenin yollarını öğretmesi bakımından eşsiz bir olanaktır.

Bu haber 148 kez okundu.
Sağlık - 01:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Karaciğer için sinsi tehlike; Karaciğer yağlanması
  Medicalpark Gaziantep Hastanesi, Gastroenteroloji Bölümü Prof. Dr. Mehmet Koruk, karaciğer için büyük tehlike oluşturan alkole bağlı olmayan Karaciğer Yağlanması hakkında bilinmeyenleri anlattı. Gastroenterolog Prof. Dr. Mehmet Koruk hastalık hakkında şunları söyledi, ‘’Karaciğer yağlanması karaciğerde normalden fazla yağ birikmesini ifade eder ve bunun sonucu non-alkolik yağlı karaciğer hastalığına (NAYKH = alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı […]
 • 02
  Tırcıların sorunu BERGER’de
  Gaziantep Ticaret Odası, TIR şoförlerinin Avrupa vizesinde yaşadığı sıkıntıları Büyükelçi Berger’e iletti. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO’yu ziyaret eden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’e Türk TIR şoförlerine Avrupa ülkelerine girişte verilen 90 günlük sürede ve vizelerde yaşanan sıkıntıları ileterek çözüm için destek istedi. Bir dizi temasta bulunmak üzere Gaziantep’e gelen […]
 • 03
  Enes’in dileği gerçek oldu
  Geçtiğimiz günlerde Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından yürütülen “Leyla’dan Sonra” isimli proje aracılığıyla, tek hayalinin “7 numaralı Enes” yazılı Gaziantep Futbol Kulübü forması olduğunu Gaziantep Futbol Kulübüne ileten Enes’in dileği gerçek oldu. Gaziantep FK Futbolcularından Günay Güvenç, Güray Vural, Papy Djilobodji ve Kana-Bıyık, ensefalopati hastalığına yakalanan ve kesin tanının  konulamadığı 11 yaşındaki Enes’i evinde ziyaret ederek, […]
 • 04
  Heykel Tarlası Yesemek Medeniyet Tarihini değiştirecek
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin turizm potansiyeline dönük çalışmaları belirlemek ve uluslararası arenada tanıtmak amacıyla Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi’ni ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Troyası olarak tanımlanan Tilmen Höyük’ü gezdi, bilgi aldı. Başkan Şahin, bölgede yapılan karbon ve yüzey analizlerinde çok daha eski döneme ait bulguların dünyanın medeniyet […]
 • 05
  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı
  Gaziantep İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 1. Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Valilik Atatürk Toplantı Salonu’nda Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda önceki gündem maddeleri görüşülerek 2019 yılı değerlendirmelerinde bulunuldu. Vali Gül, toplantıda yaptığı açıklamada 2019 yılı içerisinde 41.228 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini söyleyerek bunların 5.837’sinin kadın istihdamı, 12.422’sinin genç işe yerleştirme, 1.643’ünün […]

YOL DURUMU