Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

SAĞLIKLI VE HUZURLU BİR YAŞAM İÇİN ESER AŞKAR İLE UZAK DOĞU MASAJ TEKNİKLERİ

Uzakdoğu’da 5000 yıldan beri süregelen fakat bizim henüz yeni tanıdığımız, Çinlilerin ve Japonların anma masajıyla akupunkturun birleşiminden oluşan masaj tekniği olan Shiatsu Eser Aşkar ile Gaziantep’te!

SHIATSU NEDİR?

Shiatsu, Uzakdoğu’da 5000 yıldan beri süregelen fakat bizim henüz yeni tanıdığımız Çinlilerin Anma masajıyla akupunkturun birleşiminden oluşan bir masaj tekniğidir. Akupunktur noktalarının üzerinde bulunduğu meridyenlerin elle uyarılması prensibine dayanan bu teknik fiziksel yakınmaların yanı sıra, kişinin yaşam tarzı, günlük alışkanlıkları, duygusal eğilimleri de terapi süresinin parçasıdır.

Bize göre oldukça yeni  bir kavram olan SHİATSU  Uzakdoğu’da asırlardır kullanılır. Japonca shi “parmak” atsu “basınç” anlamındadır. Parmak ve avuç içi ile uygulanan bu ve daha bir çok terapide kendini geliştirmiş birisi olarak bir çok hastayı, bu tekniklerle  iyileştirdim.  Yürüyemez denen ve ölüme terk edilen hastalarla çok karşılaştım ve nerdeyse hepsinde olumlu sonuç aldım. Tabi öncelikle tıp, son çare veya günlük yaşamın gereksinimi olarak bu tür yöntemleri kullanmalı, ama  bu konuda eğitim almış, diploması ve sertifikası olan uzmanlar tercih edilmelidir.

Batıda kabul gören  tüm beden terapileri, sosyal sağlık sistemince kabul gören ve uygulanan 12 tamamlayıcı terapi arasında yer alan SHİATSU dahil, çoğu hastane ve tedavi merkezlerinde uyuşturucu ve alkol bağımlılığına karşı, kanser tedavisinin yan etkilerini azaltmak, kanser hastalarını duygusal olarak desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

SHİATSU SEANSINDA NELER OLUR

Her seans o anki sağlık durumunuzun değerlendirilmesi, bir önceki seansın etkilerinin görüşülmesi ve güncel gereksinimlerinizin belirlenmesi ile başlar. Ön görüşmeye ve teşhise bağlı olarak seans tasarlanır. Amaç sadece semptomların giderilmesi değil, hastalıkların altında yatan asıl nedenlerin ortaya çıkarılması ve iyileştirilmesidir.

Şiyatsu genelde yere serili yumuşak bir yaygı üzerinde ve tamamıyla giyinikken uygulanır. Şiyatsu sırasında üzerinizde ince bir örtü örtülüdür. Seans sonunda bedeninizin kendi kendini iyileştirmesini desteklemek için yaşam tarzınıza, yeme alışkanlıklarınıza ve spora yönelik önerilerde bulunulur. Terapi bitiminde genelde kendinizi huzurlu ve dinç hissedersiniz.

ON İKİ MERİDYEN

Çin Tıbbına göre yaşam enerjisi herhangi bir nedenle tıkandığında, azaldığında ya da fazlaca yoğunlaştığında hastalık ortaya çıkar. Şiyatsu uzmanı elleri yardımıyla yaşam enerjisinin azaldığı, tıkandığı, yoğunlaştığı bölgeyi tespit eder ve vücudu yeniden dengeye ulaşmasında destekler.

Şiyatsuterapisinde amaç hastalıkların semtomatik etkilerinin giderilmesi değil, bedenin kendi kendini iyileştirmesi sürecinde desteklenmesidir. Özellikle kronik rahatsızlıklarda ve kişilerin duygusal desteklenmesinde faydalıdır. Ayrıca sağlığı korumak ya da sadece günlük hayatın stresini atmak amacıyla da uygulanabilir. Şhiatsu:

  • Duygusal yönden destekler ve farkındalığı arttırır.
  • Zihni ve bedeni rahatlatır.
  • Uykuyu düzenler.
  • Dolaşımı iyileştirir
  • Sindirimi düzenler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Parmak ve avuç içleri ile meridyenler üzerindeki belirli noktalara uygulanan basınç sonucu tıkanmalar açılır.
  • Beden ile dış dünya arasında uyumlu bir dengenin kurulması ve korunması amaçlanır.
  • İç salgı bezlerinin ve iç organların çalışmalarını düzenler.
  • Shiatsu tatbiki sonucu kas dokusunun esnekliği artarak kişiye huzur verir, zihnini berraklaştırır, baş, sırt, bel, boyun vs. ağrılarını geçirir.

Shiatsu’yu akupunktur gibi diğer Uzakdoğu kökenli iyileştirme yöntemlerinden ayıran en önemli özelliği, yalnızca tek bir organa veya bedenin bir bölümüne değil, vücudun tümüne uygulanması ve böylece iyileştirmeye yardımcı olmasıdır. Bu açıdan Shiatsu, hem bedeni hem de ruhu dinlendiren ve güçlendiren bütünsel (holistic) bir iyileştirme yöntemidir.
Basit ve pratik tekniklerle uygulanabilen Shiatsu kolayca öğrenilebilir. Bireylerin ve ailelerinin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerine, hastalıklardan korunmalarına yardımcı olur. İnsanlar arası iletişimde dokunmanın çok önemli bir yeri vardır. Shiatsu bize, bedenin dilini ve dokunarak iletişim kurabilmenin yollarını öğretmesi bakımından eşsiz bir olanaktır.

1740 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?