Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

SANAYİ ESNAFI “TÜH” DİYECEK

OSB ve KSS’lere faiz avantajından Gaziantep Sanayi Sitesi esnafı faydalanamayacak. Çünkü Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi Şahinbey Belediyesi tarafından yaptırıldı. Esnaf bu haberde ki faiz oranlarını ve teşvikleri  duyunca çılgına dönecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Organize Sanayi Bölgeleri ile Küçük Sanayi Sitelerine uygulanan kredi faiz oranlarının düşürüldüğünü açıkladı. Bu açıklama ile birlikte Gaziantep Şahinbey Belediyesinin yapmış olduğu sanayi sitelerini alacak olan esnaf “tüh” diyecek.

Geçtiğimiz günlerde ödeme konusunda istedikleri vadenin uygulanmadığını belirten Küçük Sanayi Sitesi ve Oto Sanayi esnafı da Şahinbey Belediyesine yürümüştü. Şimdi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün’ün açıklamasından sonra durum ne olur bilinmez ama eğer Sanayi Sitesi, Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından yapılsaydı esnaf bu indirimden büyük ölçüde faydalanacak ve düşük fiyata dükkân sahibi olacaktı.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun uzun vade sözü yasalara uygun olmayınca işin rengi değişti ve esnafa verilen vaatler yerine getirilemedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün açıklaması şöyle;

Ergün, “Yeni faiz oranlarıyla birlikte, OSB ve KSS’ler, toplamda 4 milyon 600 bin lira faiz avantajına sahip olacaklar. Bakanlık olarak, rekabet gücünü artırmak için sanayileşmeye büyük önem veriyoruz. Bu nedenle, sanayileşmenin en önemli platformları olarak görülen ve Türkiye’nin bir başarı hikayesi olan OSB’leri ve KSS’leri hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmeye çalışıyoruz.  Çevre sorunlarını minimize etmek ve iş güvenliğini sağlamak açısından da büyük önem taşıyan bu bölgelerle ilgili oldukça sevindirici gelişmeler yaşıyoruz. Özellikle son teşvik sisteminde OSB’lere yapılan yatırımlara ayrıcalık sağlanması sonrasında, bu bölgelere olan yatırım taleplerinde çok ciddi artışlar var. Bakanlık olarak, OSB’ler ve bu bölgelerdeki bölge müdürlüğü hizmet binasının ve sanayi sitelerinin altyapılarının tamamı ile sanayi sitelerinin üst yapılarının yüzde 70’ine kadar olan kısmı için kredi kullandırıyoruz. 2002’de çok yüksek olan faiz oranlarını 2004, 2007 ve 2009 yıllarında güncelledik. Bu bölgeler için hem faiz oranlarını düşürdük hem de geri ödeme sürelerini uzattık.

TEŞVİK BÖLGELERİNDE FAİZ ORANI%1
Şimdi ise ülkemizin istikrarlı ekonomisinin bir sonucu olarak, bu bölgelere kullandırdığımız kredilerin faiz oranlarında yeni bir indirime daha gidiyoruz. Böylece normal illerde yüzde 3 olan kredi faiz oranlarını 1 puan aşağı çekerek yüzde 2’ye, gelişmiş illerde ise yüzde 6 olanfaiz oranını 3 puan birden aşağı çekerek yüzde 3’e indiriyoruz. Kalkınmada öncelikli yörelerde ise yüzde 1 faiz oranıyla kredi uygulamasına devam ediyoruz.”
“Faiz borçlarında da indirime gidilecek”
Yeni faiz oranlarından yararlanabilecek 60 OSB’den 45’inin, 60 KSS’den ise 49’unun Bakanlığa kredi borcu bulunduğuna işaret eden Ergün, yapılan düzenlemeyle bu OSB ve KSS’lerin faiz borçlarında da indirime gidileceğini bildirdi.
oluşmasını artırmak ve teşvik etmektir.Sanayi sitelerinde ise; kalkınmada öncelikli yörelerde yüzde 10 olan faiz oranı yüzde 1’e, normal illerde yüzde 15’den yüzde 2’ye, gelişmiş illerde ise yüzde 20’den yüzde 3’e düşürülmüş, geri ödemesiz süreler de 1 yıldan 2 yıla çıkarılmıştır” dedi.

Etiketler: » » » » » » »
580 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?