SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI KONUKOĞLU | Narkoz Haber
Az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI KONUKOĞLU

Editörün Seçtikleri - 02 Aralık 2011 20:01 A A

SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye’nin yakın gelecekte “Avrupa’nın 1 numaralı ülkesi” olacağını söyledi.

Haber Türk Televizyonu’nda Buse Biçer’in sunduğu “Sektör Dosyası” isimli programa katılan Konukoğlu, Avrupa’daki ekonomik krize rağmen Türkiye ihracatındaki artışın sevindirici olduğuna dikkati çekti. “Eskiden ihracat denilince Avrupa’yı bildirdik. Şimdi dünyanın her köşesini biliyoruz” diyen Konukoğlu, şöyle devam etti: “Anadolu’da yeni bir kuşak işin içerisine girdi. Eskiden ihracatı bilmezdik. Şimdi iyi eğitimli, en az bir yabancı dil bilen genç girişimciler var. Çantasını kapan dünyanın her köşesine uçuyor, her kapıyı çalıyor. Avrupa’daki durgunluğa rağmen Türkiye’nin ihracatı artıyor.

Gaziantep’ten 167 ülkeye ihracat yapılıyor. Avrupa’nın halkı gibi şirketleri de yaşlanıyor. Türkiye Avrupa’nın bu anlamdaki boşluğunu dolduracak potansiyele sahip. Türkiye ekonomisindeki gelişmeler gayet olumlu. Türkiye Avrupa’nın 1 numaralı ülkesi olacaktır.” Cari açıktan korkmadığını, dolardaki yükseliş ve ithalata yönelik yapılan bazı düzenlemelerin bu düşüncesini pekiştirdiğini anlatan Konukoğlu, “Türkiye krizlere karşı aşılı, bağışıklık kazanmış. Avrupa 3-5 yıla kadar toparlanamaz ama Türkiye aldı başını gidiyor dedi.

Dolardaki yükselişten memnun olmakla beraber, “oynak yapısından” duydukları rahatsızlığı dile getiren Konukoğlu, yerli malı tüketimin tercih edilmesini önerdi. Yerli malı ürünlerin tercih edilmesinin, yerli üretimi artıracağını vurgulayan Konukoğlu, “Bu da üretimin, ihracatın ve istihdamın artması demektir. 2012 yılından umutluyum. Sanayici işçi bulamıyor. Türkiye’de işçi karaborsası olacak. Demek ki yatırımlar artıyor, kapasiteler büyütülüyor” diye konuştu.

Otomotiv sektöründe yatırım düşünüp düşünmediklerine ilişkin soruya, “Her zaman sıcak bakıyorum. Ancak, bu yatırımı bir grup yapamaz. Türkiye’de birkaç grup bir araya gelir, devlet de ortak olmakla beraber kurulacak şirketin yönetimi özel sektörde olursa, başarı sağlanır” yanıtını veren Konukoğlu, SANKO Holding’in ihracatı ve cirosunun istikrarlı bir yükseliş içerisinde olduğunu bildirdi.

Konukoğlu, enerji, inşaat, ambalaj ve tekstil sektörlerinde yeni yatırım, teknoloji yenileme ve modernizasyon yatırımlarını yoğunlaştırdıklarını sözlerine ekledi.

Bu haber 75 kez okundu.
Editörün Seçtikleri - 20:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU