SERBEST BÖLGELER AZIMSANMAYACAK BİR GÜÇ | Narkoz Haber
Az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

SERBEST BÖLGELER AZIMSANMAYACAK BİR GÜÇ

Sabit Manşet - 10 Aralık 2011 04:21 A A

Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Serbest Bölgeler Meclisi tarafından düzenlenen 2023’e Doğru Özel Ekonomi Bölgeleri Çalıştayı’ Gaziantep Dedeman Hotel’de düzenlendi.

Dedeman Otel’de gerçekleştirilen 2023’e Doğru Özel Ekonomi Bölgeleri Çalıştayı’nın açılışında konuşan TOBB Serbest Bölgeler Meclisi ve Gaziantep Serbest Bölgesi (GASBAŞ) Başkanı Mehmet Özmen Türkiye’de yeni fikirlerin hayata geçirilme sürecinde Gaziantep’in hep doğru bir tercih olduğunu, bu başarıda temel taş olan ortak aklın sektörde ilk defa yapılan bu çalıştayda’da başarıyla uygulanacağına inandığını söyledi. Özmen; “2004 yılında serbest bölgeleri yanlış tanıyan bürokrasimiz ve IMF’in de baskılarıyla yapılan mevzuat değişikliğine kadar serbest bölgeler ülke ekonomisinde azımsanmayacak bir güç ve model olmayı başarmıştı ancak 2004 yılındaki 5084 sayılı yasa değişikliğiyle serbest bölgeler adeta kurban verilmiş, varlık nedenleri sorgulanır hale getirilmiştir. Geride bırakılan süreçte  serbest bölgelerin düşen trendinde kaybeden sadeceserbest bölgeler değil, Türkiye olmuştur” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu; geriye dönüp bakıldığında Gaziantep’te 1989’da serbest bölgenin kurulması zamanındaki heyecanı şu anda tekrar yaşadığını 2023 hedefinde Gaziantep’in 30 milyar dolarlık bir ihracat hedeflediğini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet   Aslan;  Suriye ile yaşanan sıkıntılar konusunda dile getirilen taleplerin büyük bir kısmının Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yer bulduğunu, Irak güzergahı da dahil olmak üzere yeni güzergahların açıldığını ve Suriye üzerinden nakliye yapan nakliyeciler ve firmalara bu zor günlerde bankaların destek olması gerektiğini vurguladı.Suriye konusunda endişelerinin de olduğunu da vurgulayan Aslan bunun Suriye’nin bir iç meselesi olduğunu bu konuda herkesin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

HASTA ADAM AYAĞA KALKTI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin bir zamanlar Avrupa’nın hasta adam diye nitelendirdiği Türkiye’nin  ayağa kalkarak bütün Avrupa’ya, bütün Amerika’ya, tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi. Bu başarıya  güç birliği ile ulaşıldığını belirten Şahin; “Özel bölge kavramı çok önemli. Ben de üretimin içerisinden geldim,Paradan para kazanmak kolay ama alın teriyle, milletin ekmeğini büyütmek için çıktığın yolculuk her zaman zordur, her zaman çukuru vardır, tümsekleri vardır, engelleri vardır. O yüzden yüreğinizde sevdanız varsa sanayicilik yapabilirsiniz, üretime katkıda bulunabilirsiniz, zoru tercih edebilirsiniz” dedi.

HEDEF KİŞİ BAŞINA 25 BİN DOLAR

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hedeflerinin Türkiye’nin dünya ekonomi sıralamasındaki yerini yükseltmek, demokratik hak ve kişisel özgürlüklerin en fazla yaygınlaştığı ve  kişi başına düşen gelirin 25 bin dolar seviyesine getirmek olduğunu belirtti. Çağlayan ”Küresel kriz dünyanın gelişmiş ülkelerinin rolünü ortaya çıkarmıştır. Dünyanın ekonomi ekseniRusya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye gibi ülkeler olacaktır. Yaklaşık 700 milyon insan düşük gelir seviyesinden orta gelir seviyesine yükselecek, artık hedefe bilinçli şekilde yürüyen bir yol haritası ve stratejisi olan bir Türkiye var” dedi.

Bu haber 74 kez okundu.
Sabit Manşet - 04:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU