SERBEST BÖLGELER AZIMSANMAYACAK BİR GÜÇ

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SERBEST BÖLGELER AZIMSANMAYACAK BİR GÜÇEkonomi Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Serbest Bölgeler Meclisi tarafından düzenlenen 2023’e Doğru Özel Ekonomi Bölgeleri Çalıştayı’ Gaziantep Dedeman Hotel’de düzenlendi.

Dedeman Otel’de gerçekleştirilen 2023’e Doğru Özel Ekonomi Bölgeleri Çalıştayı’nın açılışında konuşan TOBB Serbest Bölgeler Meclisi ve Gaziantep Serbest Bölgesi (GASBAŞ) Başkanı Mehmet Özmen Türkiye’de yeni fikirlerin hayata geçirilme sürecinde Gaziantep’in hep doğru bir tercih olduğunu, bu başarıda temel taş olan ortak aklın sektörde ilk defa yapılan bu çalıştayda’da başarıyla uygulanacağına inandığını söyledi. Özmen; “2004 yılında serbest bölgeleri yanlış tanıyan bürokrasimiz ve IMF’in de baskılarıyla yapılan mevzuat değişikliğine kadar serbest bölgeler ülke ekonomisinde azımsanmayacak bir güç ve model olmayı başarmıştı ancak 2004 yılındaki 5084 sayılı yasa değişikliğiyle serbest bölgeler adeta kurban verilmiş, varlık nedenleri sorgulanır hale getirilmiştir. Geride bırakılan süreçte  serbest bölgelerin düşen trendinde kaybeden sadeceserbest bölgeler değil, Türkiye olmuştur” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu; geriye dönüp bakıldığında Gaziantep’te 1989’da serbest bölgenin kurulması zamanındaki heyecanı şu anda tekrar yaşadığını 2023 hedefinde Gaziantep’in 30 milyar dolarlık bir ihracat hedeflediğini söyledi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet   Aslan;  Suriye ile yaşanan sıkıntılar konusunda dile getirilen taleplerin büyük bir kısmının Ekonomi Bakanlığı bünyesinde yer bulduğunu, Irak güzergahı da dahil olmak üzere yeni güzergahların açıldığını ve Suriye üzerinden nakliye yapan nakliyeciler ve firmalara bu zor günlerde bankaların destek olması gerektiğini vurguladı.Suriye konusunda endişelerinin de olduğunu da vurgulayan Aslan bunun Suriye’nin bir iç meselesi olduğunu bu konuda herkesin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

HASTA ADAM AYAĞA KALKTI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin bir zamanlar Avrupa’nın hasta adam diye nitelendirdiği Türkiye’nin  ayağa kalkarak bütün Avrupa’ya, bütün Amerika’ya, tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi. Bu başarıya  güç birliği ile ulaşıldığını belirten Şahin; “Özel bölge kavramı çok önemli. Ben de üretimin içerisinden geldim,Paradan para kazanmak kolay ama alın teriyle, milletin ekmeğini büyütmek için çıktığın yolculuk her zaman zordur, her zaman çukuru vardır, tümsekleri vardır, engelleri vardır. O yüzden yüreğinizde sevdanız varsa sanayicilik yapabilirsiniz, üretime katkıda bulunabilirsiniz, zoru tercih edebilirsiniz” dedi.

HEDEF KİŞİ BAŞINA 25 BİN DOLAR

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hedeflerinin Türkiye’nin dünya ekonomi sıralamasındaki yerini yükseltmek, demokratik hak ve kişisel özgürlüklerin en fazla yaygınlaştığı ve  kişi başına düşen gelirin 25 bin dolar seviyesine getirmek olduğunu belirtti. Çağlayan ”Küresel kriz dünyanın gelişmiş ülkelerinin rolünü ortaya çıkarmıştır. Dünyanın ekonomi ekseniRusya, Çin, Hindistan, Brezilya ve Türkiye gibi ülkeler olacaktır. Yaklaşık 700 milyon insan düşük gelir seviyesinden orta gelir seviyesine yükselecek, artık hedefe bilinçli şekilde yürüyen bir yol haritası ve stratejisi olan bir Türkiye var” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
SERBEST BÖLGELER AZIMSANMAYACAK BİR GÜÇ

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin