logo

Sofraların olmazsa olmazı YUMURTA’ya gelen zamlar cep yakıyor!

Sofraların olmazsa olmazı YUMURTA’ya gelen zamlar cep yakıyor!

Yumurta fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor! Sadece 1 ayda neredeyse yüzde 35 zamlanan yumurta fiyatları vatandaşların cebini yakıyor.

Kahverengi yumurtanın kolisi 31.50 TL’yi buldu. Beyaz yumurta ise 25,50 TL ile 28,50 TL arasında satılıyor. Aslında zamlanan sadece yumurta da değil, birçok gıda ürününün fiyatı arttı. Tavuk ve sıvıyağ fiyatlarında da ciddi artış var.

Toptan satışlarda yüzde 100, perakendede ise yüzde 80’i aşan oranlarda zamlandığı öne sürülen yumurtadaki hızlı artışı gazetemiz YUM-BİR Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Gaziantep Şube Başkanı Kenan Uygur’a sordu.

YUM-BİR Başkanı Kenan Uygur artan maliyetlere dikkat çekerek üreticilerin 2019’dan beri yumurtayı maliyetinin altına sattığını belirtti.
Uygur, “Öncelikle Irak Hükümetinin 2019’un Mayıs ayında yumurta ithalatını durdurması ile yumurta sektörünü ciddi bir krizle baş başa bıraktığını hatırlatmak isterim. Türkiye’nin yumurta üretimi, tüketimi ve ihracatı artarken diğer yandan artan maliyetler üreticiyi zora sokuyor. Geçtiğimiz yıl Irak hükümetin uyguladığı yasak yüzünden birçok yumurta üreticisi iflas etti. Birçok üreticide maliyetinin altında iç piyasaya yumurta satışına başladı. Anlatmak istediğim geçen yıl yumurta fiyatları hiç zam görmediği gibi maliyetinin altına satıldı” dedi.

Uygur, en büyük sorunun maliyetlerin artması olduğuna değinerek, “En büyük üretim maliyetimiz yem hammaddesi çok yükseldi. Soya küspesi iki ay önce 370 USD idi, şimdi 560 USD. Ayçiçek küspesi 235 USD idi, şimdi 350 USD. Mısır 1280 TL idi, şimdi 1900 TL. %70 yaklaşan maliyet artışı var. Yumurta fiyatları 2019 başında 15-18 TL arasındaydı. 2019 Mayıs ayında IRAK Türkiye’den ithalatı durdurunca yumurta fiyatları tam 19 aydır maliyetin altında satıldı. Bu yüzden birçok firma iflas etti. Birçok firma hayvan varlığını düşürmek zorunda kaldı. Yem hammadde ve döviz artışı devam ederse yumurta fiyatında ki artış devam eder” ifadelerini kullandı.
YUM-BİR Başkanı Kenan Uygur marketlerde ki yumurta fiyatlarının farklı olmasını kalite ve marketler arası karlılık oranlarına bağladı.
Sağlık için Protein kaynağı olan sofralarımızın vazgeçilmezi yumurtada maliyetler azalmazsa fiyat artışı devam edecek gibi duruyor.
Gıda ürünlerinde ki artış vatandaşları canından bezdirirken, doların artışı birçok ürüne fiyat artışı olarak yansımaya devam ediyor. Asgari ücretle geçinen vatandaşlar kara kara düşünüyor.

Etiketler: » » » » »
186 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?