SURİYE HEDEF: NEDEN VE KİM ADINA - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
Parçalı bulutlu
 • EURO 7.39
 • DOLAR 6.78

SURİYE HEDEF: NEDEN VE KİM ADINA

Nurullah Aydın - 27 Şubat 2012 10:49 A A

Bunlar; Müslüman mı yoksa kan içici vampir mi sorusunu sormak daha doğru olsa gerek.

Evet Konu; Suriye. Konu; Vampirler, kana susamışlar, yağmacılar yeniden işbaşında.

Irak, Afganistan, Libya Mısır, Yemen kanları yetmiyor, Suriye’de de kan istiyorlar

Sizce kan isteyen kim? Doğal olarak batı diyeceksiniz.

Yani ABD-İngiltere-Fransa üçlüsü. Peki Türkiye’ye ne oluyor? Tarih boyunca; Balkanları ve Ortadoğu’yu batılı haçlılara karşı koruyan Türkiye’ye ne oluyor da batılı haçlıların ağzıyla konuşuyor?

Utanç verici bir şekilde, tarihi geçmişini inkar ederek, İslam’ın cihat edilecek kesimi bırakıp onlarla yani kan, yıkım, gözyaşı isteyenlerle birlikte kardeşlerini öldürmek isteyenler, Müslüman olabilir mi?

Utanç verici olaylar yaşanıyor.

Tarihe not düşecek açıklamalar, ibret verici.

Türkiye Dışişleri bakanı ABD öncülüğünde Tunus’ta düzenlenen Suriye toplantısı sonrası açıklama yapıyor.

Diyor ki; Şunu bilin her şey masada. Diplomatik çabaları artıracağız. İnsani yardım koridoru oluşturulursa onun da korunması gündeme gelebilir. Ama uluslararası toplumun sessiz kalması söz konusu olamaz. Biz Libya gibi bir iç savaş istemiyoruz. Ama önümüzde çok riskli bir dönem var.

Türkiye’nin geçmişte uluslararası topluma yön vermekte etkisiz kaldığının örnekleri Minsk süreci, Dayton Barış Anlaşması, Saddam sonrası Irak. Eskiden aman bize bulaşmasın denirdi. Minsk sürecini düşündüğümde için yanıyor. Oysa Türkiye Madrid’de masada olmalıydı. Dayton süreci de başka yerlerde belirlendi, zorunlu müdahil olduk. Irak’ta, Ankara Süreci dışında etkili olduğumuz dönem yok. 2004-2005’e kadar Irak’taki gruplarla temas dahi yoktu. Ama bundan sonra biz masada olacağız, söz söyleyeceğiz. Tıpkı Somali’de olduğu gibi.

Eğer bir Suriye masası varsa doğal olarak en önde olmamız lazım. Artık küresel bölgesel ölçekte tüm masalarda varız. Tüm çabalara rağmen Rusya ve İran ile görüş ayrılığımızı gideremedik. Ama bunun sorumluluğu bizde mi? Sürecin başında İran’a gittim, ABD’den önce Rusya’ya gittim. Biz dedik ki bu süreçte kimse negatif rol oynamasın, uluslararası toplum birlikte hareket etsin. Ama böyle bir kan akarken görüş ayrılıkları var diye yürüttüğünüz inisiyatiften geri kalamazsınız. Birileri buna göz yumuyor diye bizim susmamızı kimse beklemesin.

Biz geriye çekilip ne olursa olsun demiyoruz. BM’de kabul edilen kararı benimseyen ülkelerle aktif diplomasi yürütüyoruz. Yolun bittiği yerde yeni yol açacağız. Rusya ve İran’la görüşmeye devam edeceğiz ama bunun sorumluluğu bizden gitti. Bu kadar aktif olan ülkenin konjonktürel sıkıntıları olacak, mülteciler gibi görüş ayrılıklarına düşeceksiniz. Ama görüş ayrılığı var diye inisiyatif almaktan geri duramazsınız. Esad’ın bir B Planı da varsa uygulanmaması için her şeyi yapacağız.

Mantığa bakın. Büyük Ortadoğu projesi eşbaşkanlığının gereğini yapmaya söz vermişler, gereğini yapacaklarmış.

ABD Başkanı Barack Obama ise; ABD ve müttefiklerinin Suriye’de masum insanların katledilmesini önlemek için baskıyı artıracağını ve eldeki tüm araçları kullanacağını, Uluslararası toplumun bir araya gelmesi ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a değişim zamanının geldiği yönünde net mesaj göndermesinin bir zorunluluk olduğunu, Tunus’ta düzenlenen “Suriye’nin Dostları” toplantısındaki gelişmelerin cesaret verici olduğunu söylüyor.

Kan dökücüler bunları dile getiriyor. Bölge ülkelerini kimler yönetiyor? İbretle düşünülmesi gereken bakış, görüş ve uygulamalar var.

Demokrasi adına, insan hakları adına, insan hakları çiğneniyor, insanlar katlediliyor, ülkeler yağmalanıyor. Ajanlar, işbirlikçiler, halkların uyanmaması için hertürlü iğrenç yollara başvuruyorlar. Şimdi siz bunlara nasıl insan dersiniz. Halk bunları hala nasıl kendinden görebiliyor?

Bu gerçekleri halka kim anlatacak, kim halkı aydınlatacak? Olan bitenlere kim dur diyecek.

Kardeşi kardeşe düşürenleri, toplumda kin ve nefret tohumları ekenleri tarih affetmeyecek.

Günün Sözü: Stratejisi olan, hızlı hareket eden ve hedefe kilitlenenler zafere ulaşır.

Bu haber 32 kez okundu.
Nurullah Aydın - 10:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Çalışanlarına gıda desteği
  Dünyayı saran Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesi ile beraber, büyük özveri gösteren sağlık çalışanlarına destek amaçlı pek çok çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Özler Döner tarafından Ankara’daki sağlık çalışanlarına döner dağıtıldı. Özel olarak hijyen kurallarına uygun hazırlanan dönerler el değmeden paketlenerek, ultraviyole ışınları ile korunarak yine aynı titizlikle sağlık çalışanlarına teslim ediliyor. Yoğun mesai harcayan sağlık çalışanları bu mücadelede […]
 • 02
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Bankalara çağrı
  Tüm bankaları sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi. Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor […]
 • 03
  Büyükşehir Bandosu, Karantinadaki misafirlere moral oldu
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yurt dışında gelen ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ümmü Gülsüm Yurt Müdürlüğü’nde karantinada tutulan 684 Türk vatandaşına, “Moral ve Motivasyon Etkinliği” düzenledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve kısa süre içinde küresel bir salgın haline dönüşüp Dünya gündemine oturan Corona Virüs (COVID-19) nedeniyle insanların yaşam şartlarında meydana gelen dönüşümler […]
 • 04
  Fiyat Artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor
  Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında fiyat artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü tarafından market, eczane ve medikal firmalara yönelik yapılan denetimlerde haksız fiyat artışlarına dair şikayetlerin değerlendirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında haksız fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 9 Mart 2020 tarihinden […]
 • 05
  Şimdi sevgi dilini harekete geçirme zamanı
  İçinde bulunduğumuz kaos ortamını fırsata çevirebilirsiniz Koronavirüsün neden olduğu Covid -19 salgını kapsamında evlere kapandığımızı belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun evde kurulmuş düzenleri de değiştirdiğini ifade ediyor. Evlere kapandığımız bu zamanların aile ilişkilerini pozitif yönde geliştirmek için fırsat olduğunu vurgulayan Tarhan, içinde bulunduğumuz zamanın tam da sevgi dilini harekete geçirme zamanı olduğunu […]

YOL DURUMU