Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

SUYA DAMLALAR/FEV

Gaziantep basını/Dilsiz şeytan/Bunlar baş da keserler
Nakoz Gazetesi yazıyor. “Yaş Kesen Baş Keser” diyor. 84 genç ağaçı, hiç acımadan kestiler, diyor. Kırmızı işaret konularak belirlenen bir o kadar belki daha fazla ağaçlar da müdahale edilmezse kesilecek… diyor.
Bu haberi resimleyip sütunlarına alarak protesto etmekle kalmıyor, yüzden fazla basın mensubuna yolluyor. Ağaçlarınıza siz de sahip çıkan, diyor.
Sonra ne oluyor? O kadar basın mensubundan, medyadan çıt çıkmıyor. Demek ki hiç biri önemsemiyor böyle bir cinayetin işlenmesini.
“Susma, susan dilsiz şeytandır” sözünün ağırlığına aldırmıyorlar. Kesenlerle suç ortağı olmayı göze alıyorlar susmakla.
Neden? Çünkü hepsinin de o ağaç kesenlerle maddi ilişkileri var. Hem de o kadar küçük maddi ilişkiler ki… Sadece birkaç abone bedeli kadar. Keserlerse kessinler üç beş abonemi? Diye yüreklilik gösterecek bir basın mensubu çıkmıyor.
Sus ey medya sus.., Sus ki sıra size de gelsin. Bugün yaş kesenler yarın baş da keser. O başın senin başın olmayacağı ne malum?
Teşekkürler Narkoz gazetesi… Konuyu şiddetle yuhalarken, izninizle kendi sütunlarıma da almak istiyorum protesto yazınızı.
***
“Kavaklık Parkında ağaçların sıklığı bahane edilerek yaklaşık 84 genç ağaç hiç acımadan kesilirken, kırmızı işaret konularak belirlenen ağaçlarda müdahale edilmezse kesilecek.
Gaziantep’in meşhur park ve bahçelerinde bulunan ağaçlar budama ve sıklık bahanesiyle kesilirken, ağaçların yerini yavaş yavaş lüks alışveriş merkezleri, kafeler ve restorantlar dolduruyor.
Son olarak ağaçların sık olduğu gerekçesine dayanarak şuana kadar 84 genç ağaç kesildi. Kırmızı işaretle belirlenen birçok ağaçta birileri bu cinayete dur demezse önümüzdeki günlerde kesilecek.
Kesimi yapan işçiler kendilerine bu emrin yetkililer tarafından verildiğini belirttiler. Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından böyle bir talimatın hangi gerekçeyle verildiği merak konusu!
Haber merkezimize gelen ihbarı değerlendirmek için olay yerine giderken böyle bir şeyin gerçek olmama arzusunda bulunduk. Fakat ne yazık ki genç ağaçlar kesilmiş fakat kesilen ağaçların çokta sıklık yarattığı görülmemişti.
2007 Yılında Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık 250 bin TL’ye aldıkları ağaç sökme makinesi de ortalarda yoktu.
HAFIZALARDAKİ PARK YOK OLUYOR!
Gaziantep’e gidenlerin hafızasında iz bırakan ve şehrin bir ucundan diğer ucuna uzanan parklar yerini lüks alışveris merkezleri, lunaparklar, oteller, kafeler ve restorantlara bırakıyor. Parklarda bulunan ağaçların sık olduğu ve budama gerekçesi ile kesilmesi vatandaşları isyan ettirirken, “yaş kesen baş keser” atasözünü bir kez daha hatırlatıyor.
Son olarak Gaziantep Baro Lokalinin bulunduğu bölümde yaklaşık 84 ağacın birden kesilmesi ve kesme işleminin devam edecek olması acaba yeni bir bina yapımı için zemin mi hazırlanıyor sorusunu akıllara getirdi.
Gaziantep’in ciğerleri konumunda olan, şehrin içinde doğal güzelliği, vatandaşların ailesi ile hafta sonları piknik yaptığı ve birçok Gazianteplinin anılarının yer aldığı Kavaklık parkının kademeli bir şekilde yok edilmesi vatandaşları çileden çıkardı.
Gaziantepli vatandaşlar, özellikle yaz aylarında çok yoğun olarak ilgi gösterdikleri parkların binalarla doldurulmasına ve kesilen ağaçlara tepki gösterirken ” Biz bu parklardaki ağaçların kesilerek bu alanlara inşaat yapılmasını istemiyoruz.
Gaziantepliler olarak bizim hafta sonları en büyük eğlencemiz buralara gelip yaz aylarında bu ağaçların gölgesinde ailemizle, eşimiz ve dostlarımızla spor yapmak ve buralarda piknik yapmaktır.
Bu kadar yoğun fidan dikme kampanyaları düzenlenirken, bir ağacın yetişmesi belirli bir seviyeye gelmesi yıllar alırken bir çırpıda bu kadar ağacın kesilmesinin ürkütücü ve günah olduğunu belirten vatandaşlar, her yerin bina olması halinde Kavaklık bölgesinin sadece ismi ile kalacağını, ağaçların kesilmemesi için yetkili bütün kurumların gerekeni yapması gerektiğini belirtti.
Kırmızı işaret konulan ağaçların kesilmesini engellemesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e çağrıda bulunan vatandaşlar “Sebep ne olursa olsun bu ağaçlar kesilmeyi hakketmiyor!” diyerek tepki gösterdi.
***
Ya kesenler? Ya ellerine testere alma yetkisini kendilerinde görenler? Onlar bu yetkiyi taşıdığına inandıkları makamda oturmayı hakkediyor mu?”
Duyarlı bütün Gazianteplileri, en kısa zamanda ortak bir dernekler platformu oluşturarak bütün üyeleriyle belirli bir günde Kavaklıkta buluşarak konuyu kınamaya, kesilecek yeni ağaçların katledilmesini önlemeye çağırıyorum.
(Gaziantep Ekspres Gazetesi)

Etiketler: »
605 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?