TARİHİN TANIKLARI TAHMİS KAHVESİ'NDE | Narkoz Haber
Az bulutlu
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

TARİHİN TANIKLARI TAHMİS KAHVESİ’NDE

Hareketli Manşet - 04 Ocak 2012 03:42 A A

Tarihi Tahmis Kahvesi yeni çehresi ile ziyarette bulunan genç nesillerle, kahvenin en az 30 yıllık müdavimi olan ve tarih kokan yaşlılarını buluşturup kültür aktarımı sağlıyor.

Türkmen Ağası ve Sancak Beyi Mustafa Ağa Bin Yusuf tarafından Tekke’ye gelir getirmesi amacıyla 1635-38 yılları arasında yaptırılan tarihi Tahmis Kahvesi yeni çehresiyle ziyaretçileri büyülüyor. Tarihi tahmis kahvesinin kuruluşundan sonra 1901-1903 tarihlerinde büyük iki yangın geçirmiş ve Mevlevihane de postnişlik yapan Feyzullahoğlu Şeyh Münip efendi tarafından 33 dükkan ile birlikte yeniden yaptırıldığı söylenen kahvehanenin işletmecisi Mehmet Bağcı; “ Tahmis anlam olarak kahvenin dövüldüğü yerdir. Biz burada geçmişi yaşayan tarih kokan insanlarla, genç nesilli buluşturup kültürel bir aktarım sağlıyoruz. Belki de bu kahveyi diğerlerinden ayırt eden özellik bu. Tahmis Kahvesi 1635 yıllarında yapımına başlanan tarihi bir mekan. Bir rivayete göre 4.Murat’ın Bağdat seferi sırasında burada dinlenip, dibek kahvesi içtiği söyleniyor. Tahmis Kahvesi kuruluşundan bugüne kadar çok değişik insan topluluklarına ev sahipliği yapmış. Dönemin siyasi, ekonomik, eleştirel sohbetleri burada yapılmış, şairler tarafından Tahmisler yazılarak yaşanmış halk hikayelerinin en güzel örnekleri yine burada dinleyiciler ile buluşturulmuş. Tahmis Kahvesi Kültürel etkinliklere daima açık bir yer olacaktır. Şiir dinletileri, hikayeler, toplantılar, kültürel anlamda bütün etkinliklerin burada yapılmasını istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Tahmis Kahvesi ile ilgili bir resim sergisi vardı ve bu sergi burada gerçekleştirildi” dedi.

Gazianteplinin kültürünü ancak iyi bir Gaziantepli yansıtır mantığı ile sahip çıktıkları Tahmis Kahvesi’nin kapılarının her tür Kültürel etkinliğe açık olduğunu ifade eden Mehmet Bağcı, Tarih kokan bu mekana bu şekilde öncülük ederek yeniden halka kazandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Gelecek nesillere geçmişten ışık tutacak ve gençlerle yaşayan efsane isimlerin buluşma noktası olan mekan yıllarca nesilden nesille tarih aktaracak  birikime sahip olduğunu ifade ederek, tarihin tanıklarının Tahmis Kahvesi’nde buluştuğunu söyledi.

Bu haber 261 kez okundu.
Hareketli Manşet - 03:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU