TBMM – KEFEK'ten SANKO Okulları'na ziyaret | Narkoz Haber
Parçalı bulutlu
 • EURO 6.55
 • DOLAR 5.94

TBMM – KEFEK’ten SANKO Okulları’na ziyaret

Eğitim - 19 Ekim 2019 09:26 A A

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı İstanbul Milletvekili Canan Kalsın ve komisyon üyeleri, SANKO Okulları’nı ziyaret etti.

KEFEK heyeti, “Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi (STEM) Alt Komisyon” araştırma sahasına giren konuları yerinde inceleme programı çerçevesinde SANKO Okulları’na ziyaret gerçekleştirdi.

KEFEK Başkanı ve İstanbul Milletvekili Canan Kalsın başkanlığında gerçekleştirilen ziyarete STEM Alt Komisyonu Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, komisyon üyeleri Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, İstanbul Milletvekilleri Arzu Erdem, Tülay Kaynarca, Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı katıldı.

Heyeti, SANKO Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu, SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı ve okul yöneticileri karşıladı.

Heyet, SANKO Okulları öğrencilerinin geçmiş yıllarda, anasınıfından liseye kadar tüm seviyelerde Türkiye ve Dünya derecesi alan proje sergisini de yerinde inceledi.

GENÇLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLAMALIYIZ

Gaziantep’te ve SANKO Okulları’nda öğrenciler tarafından yapılan çalışmaların mutluluk verici olduğunu ifade eden KEFEK Başkanı Canan Kalsın, şunları kaydetti:

“Gaziantep’te ve SANKO Okulları’nda gördüğümüz başarılı çalışmalar bizleri farklı bir vizyona taşıdı. Gençlerimizin dünyayla olan bağları, problemleri çözmeye yönelik çalışmaları, burada yapılan yatırımlar, STEM atölyelerinin oluşması ve kodlamaların yapılmasından mutlu olduk. Geleceğin meslekleri içerisinde bugün olan mesleklerin yüzde 61’inin olmayacağını biliyoruz. Bu nedenle gençlerimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor.”

YAŞAMSAL SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETEN PROJELER GÖZLEMLEDİK

Gaziantep ve Şanlıurfa’ya yönelik program düzenlediklerini anlatan STEM Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise “SANKO Okulları’nda 40’a yakın projenin TÜBİTAK, uluslararası projeler ve Türkiye’de üniversitelerin, şehirlerin, liselerin sunduğu projeleri gördük. Hepsi robotik kodlama, yapay zeka gibi pek çok alana hitap eden gerçekte yaşamsal ihtiyaçların sorunlarını görüp ona göre çözüm üreten projeler olduğunu gözlemledik” ifadelerine yer verdi.

Dünyada var olan meslek çeşitlerinin gelecekte yüzde 50 oranında artacağına vurgu yapan Bakbak, “Avrupa’nın en fazla genç nüfusuna sahip ülkeyiz. Ülkemizin ikbali ve istikbali için gençlerimizin bilimin, teknolojinin içerisinde yetişmesi hem ülke hem de kendilerinin yaşam standartları açısından çok büyük önem arz etmektedir” dedi.

EĞİTİME MODEL OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

SANKO Okulları’nın eğitim öğretimin her döneminde çocukların uygulama yaparak öğrenmesini önemsediklerini belirten Genel Müdür Fırat Mümtaz Asyalı da “Okul öncesinden lise sona kadar uygulamaya önem veriyoruz. Okul öncesinde öğrencilerimiz küçük materyalleri, basit malzemeleri gerekirse atık materyalleri kullanarak mühendislik zekâsını ve bilimsel düşünme yöntemini öğreniyorlar” dedi.

Öğrencilerin ortaokul ve liseye geldiğinde robotik kodlama araçlarıyla öğrendiklerini uyguladıklarını anımsatan Asyalı, “Proje yaklaşımındaki en önemli konu çocuğa öğrenciye ihtiyacı hissettirmektir. Her bir öğrencimize proje yapma, bilimsel düşünme ve ürüne dönüştürme bilinci kazandırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Asyalı, Türkiye’nin ikinci, Anadolu’nun ise ilk fen ve teknoloji lisesinin SANKO Okulları bünyesinde 2012- 2013 eğitim- öğretim yılında açıldığını hatırlatarak, “Alt yapı olarak güçlüyüz. Sergilediğimiz projeler öğrencilerimizin sadece Türkiye ve dünya derecesi alan çalışmalarıdır. SANKO Okulları olarak eğitime model olmak, ilimizde, ülkemizde ve dünyada iyi örnekler oluşturmak için çalışıyoruz.  Öğrencilerimizin kendi yaptıklarını sunma ve bilim- teknolojiye yaklaşımlarını ifade etme açısından KEFEK tarafından okulumuza yapılan ziyaretten mutluluk duyduk” ifadelerini kullandı.

Bu haber 90 kez okundu.
Eğitim - 09:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Anne karnındaki bebeklere hayat kurtaran müdahale
  Perinatoloji ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Tuncay Yüce, Gaziantep’te anne karnındaki yaklaşık 2 bin bebeğe ileri derecede cerrahi girişimde bulundu. Gebeliklere bakıldığında bebeklerdeki ağır sıkıntılar yaklaşık yüzde 2-4 aralığında görülmektedir. Bu bebeklerin bir çoğunun sağlıklı olarak doğma şansı maalesef olmamaktadır. Riskli gebeliklerin tespitinde ve devamında müdahale yapılma şansı olan bebeklere uygun müdahalelerin […]
 • 02
  Başkan Fatma Şahin, depremden etkilenen bölgeleri ziyaret etti
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında, daha önce İzmir’de yapılması planlanan Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Encümen Toplantısı, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından dayanışma amacıyla Elazığ’a alındı. Başkan Şahin, bölgede incemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı, Gaziantep’te gerçekleştirilen “Deprem Master Planı”yla ilgili çalışmaları ülke geneline yaymak istediklerini söyledi. BAŞKAN ŞAHİN: KORUYUCU ÖNLEYİCİ […]
 • 03
  Opr. Dr. Samet Bayrak’tan anlamlı bağış
  Gaziantepli ünlü doktor, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Merkez Yönetim Kurulu üyesi, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Opr. Dr. Samet Bayrak, 50 Yıllık Türk Sanat Müziği Arşivini Gaziantep Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na bağışladı. Gaziantep Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Avni Gökalp ve Bölüm Başkanı Doç. Dr. Zinnur Gerek Samet Bayrak’ın anlamlı bağışından dolayı bir tören düzenlendi. Opr. Dr. […]
 • 04
  Hokey Kadınlar A Milli Takımı Avrupa İkincisi
  24-26 Ocak tarihleri arasında Hırvatistan’ın Zelina kentinde düzenlenen Kadınlar Salon Hokey Avrupa Şampiyonası C2’de mücadele eden A Milli Kadın Salon Hokeyi Milli Takımı Şampiyonayı 2. sırada tamamlayarak Avrupa’nın en iyi 8 takımı arasına girdi. 7 ülkenin yer aldığı Avrupa Şampiyonasında Rusya, İskoçya, Polonya, Hırvatistan, Litvanya ve Galler ile mücadele eden Ay Yıldızlı A Milli Takımı […]
 • 05
  Depreme fiziksel olduğu kadar psikolojik hazırlık da önemli
  Elazığ Sivrice meydana gelen ve Malatya’yı da etkileyen deprem ardından Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan psikolojik ve zihinsel hazırlık konusuna dikkat çekti. Böylesi doğal afetlere karşı fiziksel önlemlerle birlikte psikolojik ve zihinsel olarak da hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayan Tarhan, özellikle çocuklara her şeyin kontrol altında olduğunun hissettirilmesi gerektiğini söyledi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. […]

YOL DURUMU