TBMM – KEFEK'ten SANKO Okulları'na ziyaret | Narkoz Haber
12° Kapalı
 • EURO 6.38
 • DOLAR 5.78

TBMM – KEFEK’ten SANKO Okulları’na ziyaret

Eğitim - 19 Ekim 2019 09:26 A A

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı İstanbul Milletvekili Canan Kalsın ve komisyon üyeleri, SANKO Okulları’nı ziyaret etti.

KEFEK heyeti, “Başta Kız Çocukları Olmak Üzere Gençlerin Bilim, Teknoloji, Matematik ve Mühendislik Alanlarına Yönlendirilmesi (STEM) Alt Komisyon” araştırma sahasına giren konuları yerinde inceleme programı çerçevesinde SANKO Okulları’na ziyaret gerçekleştirdi.

KEFEK Başkanı ve İstanbul Milletvekili Canan Kalsın başkanlığında gerçekleştirilen ziyarete STEM Alt Komisyonu Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, komisyon üyeleri Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, İstanbul Milletvekilleri Arzu Erdem, Tülay Kaynarca, Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ve Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı katıldı.

Heyeti, SANKO Okulları Danışma Kurulu Başkanı Jülide Konukoğlu, SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı ve okul yöneticileri karşıladı.

Heyet, SANKO Okulları öğrencilerinin geçmiş yıllarda, anasınıfından liseye kadar tüm seviyelerde Türkiye ve Dünya derecesi alan proje sergisini de yerinde inceledi.

GENÇLERİMİZİ GELECEĞE HAZIRLAMALIYIZ

Gaziantep’te ve SANKO Okulları’nda öğrenciler tarafından yapılan çalışmaların mutluluk verici olduğunu ifade eden KEFEK Başkanı Canan Kalsın, şunları kaydetti:

“Gaziantep’te ve SANKO Okulları’nda gördüğümüz başarılı çalışmalar bizleri farklı bir vizyona taşıdı. Gençlerimizin dünyayla olan bağları, problemleri çözmeye yönelik çalışmaları, burada yapılan yatırımlar, STEM atölyelerinin oluşması ve kodlamaların yapılmasından mutlu olduk. Geleceğin meslekleri içerisinde bugün olan mesleklerin yüzde 61’inin olmayacağını biliyoruz. Bu nedenle gençlerimizi geleceğe hazırlamamız gerekiyor.”

YAŞAMSAL SORUNLARA ÇÖZÜM ÜRETEN PROJELER GÖZLEMLEDİK

Gaziantep ve Şanlıurfa’ya yönelik program düzenlediklerini anlatan STEM Başkanı ve Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise “SANKO Okulları’nda 40’a yakın projenin TÜBİTAK, uluslararası projeler ve Türkiye’de üniversitelerin, şehirlerin, liselerin sunduğu projeleri gördük. Hepsi robotik kodlama, yapay zeka gibi pek çok alana hitap eden gerçekte yaşamsal ihtiyaçların sorunlarını görüp ona göre çözüm üreten projeler olduğunu gözlemledik” ifadelerine yer verdi.

Dünyada var olan meslek çeşitlerinin gelecekte yüzde 50 oranında artacağına vurgu yapan Bakbak, “Avrupa’nın en fazla genç nüfusuna sahip ülkeyiz. Ülkemizin ikbali ve istikbali için gençlerimizin bilimin, teknolojinin içerisinde yetişmesi hem ülke hem de kendilerinin yaşam standartları açısından çok büyük önem arz etmektedir” dedi.

EĞİTİME MODEL OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

SANKO Okulları’nın eğitim öğretimin her döneminde çocukların uygulama yaparak öğrenmesini önemsediklerini belirten Genel Müdür Fırat Mümtaz Asyalı da “Okul öncesinden lise sona kadar uygulamaya önem veriyoruz. Okul öncesinde öğrencilerimiz küçük materyalleri, basit malzemeleri gerekirse atık materyalleri kullanarak mühendislik zekâsını ve bilimsel düşünme yöntemini öğreniyorlar” dedi.

Öğrencilerin ortaokul ve liseye geldiğinde robotik kodlama araçlarıyla öğrendiklerini uyguladıklarını anımsatan Asyalı, “Proje yaklaşımındaki en önemli konu çocuğa öğrenciye ihtiyacı hissettirmektir. Her bir öğrencimize proje yapma, bilimsel düşünme ve ürüne dönüştürme bilinci kazandırmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Asyalı, Türkiye’nin ikinci, Anadolu’nun ise ilk fen ve teknoloji lisesinin SANKO Okulları bünyesinde 2012- 2013 eğitim- öğretim yılında açıldığını hatırlatarak, “Alt yapı olarak güçlüyüz. Sergilediğimiz projeler öğrencilerimizin sadece Türkiye ve dünya derecesi alan çalışmalarıdır. SANKO Okulları olarak eğitime model olmak, ilimizde, ülkemizde ve dünyada iyi örnekler oluşturmak için çalışıyoruz.  Öğrencilerimizin kendi yaptıklarını sunma ve bilim- teknolojiye yaklaşımlarını ifade etme açısından KEFEK tarafından okulumuza yapılan ziyaretten mutluluk duyduk” ifadelerini kullandı.

Bu haber 47 kez okundu.
Eğitim - 09:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Özseven,”Kişisel verilerin korunması anayasal haktır”
  Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası  ile Gaziantep Ticaret Odası işbirliğiyle düzenlenen  “Kişisel Verileri Koruma” konulu seminer Gaziantep Ticaret Odası Toplantı salonunda yapıldı. Sunumunu A.Miraç Sönmez’ın yaptığı  seminerden önce konuşan Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özseven dijital dönüşümün ve yapay zekanın hızla geliştiği günümüzde mükelleflerin bilgilerini bir çok […]
 • 02
  Gazi Mustafa Kemal Atatürk GAİB’te Anıldı
  Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hizmet binasında düzenlenen anma töreniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete intikalinin 81.yıl dönümünde anıldı. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Atatürk’ün bıraktığı manevi mirasa sahip çıkarak ülke kalkınmasına destek vermeye devam edeceklerini ifade etti. Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yılında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hizmet binasında düzenlenen anma töreninde Atatürk anıldı. Güneydoğu […]
 • 03
  Rektör Gür’den Öğrencilere Önemli Tavsiyeler
  Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. Yıldönümünde konuşan Rektör Gür’den öğrencilere önemli tavsiyeler Atatürk’ü iyi anlayın Atatürk’ün ölümünün 81. Yıldönümü nedeniyle Gaziantep Üniversitesi’nde düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, öğrencilerden kuru, taklitçi değil, Atatürk’ü anlayan gençler olmasını isteyerek, “Bir taraftan Mustafa Kemal Atatürk’ü ifrat ve tefritler arasında çatıştırıyoruz. Hayır. O’nu iyi tanımak için öncelikle bulunulan […]
 • 04
  Bulut “Lütfen kasıt aranmasın”
  Atatürk’ün ölümünün 81. Yıldönümü törenlerinde kullanılmak üzere hazırlanan etiketlerde, Atatürk’ün doğum yılı olarak 1981 yazılması, şehir genelinde tepki çekmişti. Etiketleri hazırlayan firma sahibi Bekir Bulut, “ Sehven yapılan hatadan dolayı bütün kamuoyundan özür diliyoruz. Ancak bu hatanın kasıtlı olarak yapılmadığının bilinmesini istiyoruz.”dedi. 10 Kasım törenlerinde kullanılmak üzere bir okul tarafından Atatürk’ün fotoğrafı ve doğum ve […]
 • 05
  SANKO Okulları ATA’sını saygı, sevgi ve minnetle andı
  SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı “Gün matem tutup ağlama günü değil, gün ölümünden 81 yıl sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün arkasından ‘keşke bugün aramızda olsaydı’ sözüyle yakınma ya da ‘İyi ki bu topraklarda yaşadı’ sözüyle avunma günü de değil. Bugün; Atatürk’ü büyük bir hüzün bulutu içinde yaslı gözlerle anmanın ötesine geçip, O’nu ve fikirlerini […]

YOL DURUMU