Tırcıların sorunu BERGER'de | Narkoz Haber
11° Açık
 • EURO 6.71
 • DOLAR 6.16

Tırcıların sorunu BERGER’de

Ekonomi - 23 Ocak 2020 10:45 A A

Gaziantep Ticaret Odası, TIR şoförlerinin Avrupa vizesinde yaşadığı sıkıntıları Büyükelçi Berger’e iletti.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO’yu ziyaret eden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’e Türk TIR şoförlerine Avrupa ülkelerine girişte verilen 90 günlük sürede ve vizelerde yaşanan sıkıntıları ileterek çözüm için destek istedi.

Bir dizi temasta bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger program kapsamında GTO Başkanı Tuncay Yıldırım’ı da ziyaret etti.

Ziyarette, Uluslararası nakliye gerçekleştiren Türk TIR şoförlerine verilen 90 günlük Avrupa’da kalma izninin yetmediğini dile getiren Başkan Yıldırım, “90 günlük süre yetmediği gibi firmalarımıza ek olarak maliyet doğuruyor. Bu izin süresinin 150 güne çıkartılması bizler için çok mühim. Avrupa ülkeleri açısından baktığımızda izin süresinin artırılması onlar için daha önemli. Çünkü Avrupa ülkelerinden yaptığımız ithalat daha fazla.” dedi.

TIR şoförlerine verilen vizenin mesleki bir vize olması gerektiğini de söyleyen Yıldırım, vize verilen ülke ile giriş yapılan ülke farklı olduğunda da sıkıntıların yaşandığını, bu sorunların ticari yaşamlarını olumsuz yönde etkilediğini ve çözüm üretilmesi konusunda yapılacak çalışmalardan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

Berger: Bu sorun gündemimizde

Başkan Yıldırım’ın aktardığı sorunlarla yakından ilgileneceklerini ifade eden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, “Bu sorun komplike bir sorun aslında. Ama biz bu sorunun farkındayız ve çalışmalara da başladık. Dediğiniz gibi TIR şoförlerinin mesleki bir vize alabilmesi, Erasmus öğrencileri gibi çeşitli belgelere tabi tutulması, bu kapsama alınması çözüm için atılacak adımlardan olabilir.” şeklinde konuştu.

Sorunun çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını da belirten Berger, “Erken çözüm için söz veremem fakat gündemimize aldığımız ve üzerinde çalışmalar yaptığımız bu konunun çözümü için adımlar atacağız.” dedi.

Yıldırım: İnsani yardımdan ziyade uzun süreli destek bekliyoruz

Ziyarette Suriyeli mülteci sorunu da gündeme gelirken, insani yardımların ilk etapta önemli olduğunu fakat uzun süre devam eden insani yardımların olumsuz sonuçlar doğurduğunu vurgulayan Yıldırım, “İnsani yardımlar belli bir süre sonunda maalesef tembelliğe sebep oluyor. Her zaman söylüyorum mülteci kardeşlerimize balık tutmayı öğretmeliyiz. İnsani yardımdan ziyade uzun süreli destek bekliyoruz. Mültecilere meslek kazandıracak okullar kurmalıyız, mesleki eğitim merkezleri kurmalıyız. Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesi bizde… Haliyle kalifiye elemana ihtiyacımız da her geçen gün artıyor. Bu yönde yapılacak uzun vadeli desteklerle Suriyeli mültecileri hem ekonomik hayata kazandırırız hem de yarın Suriye’de işler yola girdiğinde orada da ayakta durabilmelerine imkân tanırız.” dedi.

Yaptıkları toplantılarda kendilerinin de aynı sonuca vardıklarını söyleyen Büyükelçi Berger, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri görüşmeler neticesinde de bu konuda çalışmalar yapma kararı aldıklarını belirtti.

Yıldırım: Burada işler Avrupa’dan göründüğü gibi değil

Suriyeli mülteciler konusunda yaşanan sorunları ancak Gaziantep’te yaşayanların ve buraya gelerek yerinde inceleme yapanların anlayabileceğini vurgulayan Başkan Yıldırım “Burada işler Avrupa’dan göründüğü gibi değil. Biz bütün Avrupa Birliği büyükelçilerini geçen sene davet etmiştik. Bu sene de davetimizi yineliyoruz. Gelin sorunlarımızı yüz yüze sizlere aktaralım, birlikte konuşup, birlikte inceleyelim. Tüm programı Gaziantep Ticaret Odası olarak biz yapmaya hazırız. Yeter ki gelin, sorunları yerinde inceleyin.” sözlerini kullandı.

Bu haber 52 kez okundu.
Ekonomi - 10:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü Gaziantep’te buluşuyor
  30 yaş üzeri dört kadından bir tanesi idrar kaçırma problemi yaşıyor. Bu sorunu konuşmak ve insanları bilinçlendirmek için şehir şehir gezen Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’nün seminerleri devam ediyor. Canped ve Kontinans Derneği’nin birlikte gerçekleştirdiği farkındalık projesinin İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya’dansonra şimdiki durağı ise Gaziantep.Gaziantep Belediyesi’nin ev sahipliğinde Nergis Kumbasar’ın sunumuyla düzenlenecek seminer 28 Şubat […]
 • 02
  Vedat Topçuoğlu Lisesinde ‘Akran Zorbalığı’ anlatıldı
  Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Psikolog Elçin Külahçıoğlu Gözegir, Vedat Topçuoğlu Lisesinde ‘Akran Zorbalığı’nı anlattı. Vedat Topçuoğlu Lisesi öğrecilerinin yoğun ilgi gösterdiği söyleşiye Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Burcu Topçuoğlu, dernek üyesi Avukat Ece Tepe ve Vedat Topçuoğlu Lisesi öğretmenleri katıldı. ‘Akran Zorbalığı’nı, bir öğrencinin birden fazla öğrenci tarafından olumsuz davranışlara tekrar […]
 • 03
  Anneler ve çocuklar için güç birliği yaptılar
  Gaziantep Yardım Vakfı ve Annece Derneği, ihtiyaç sahibi anneler ve çocuklar için güçlerini birleştirdi. ÇOCUKLAR SINAVLARA VE GELECEĞE HAZIRLANIYOR Gaziantep Yardım Vakfı Başkanı Ergun Yetkin, 1992 yılından bu yana ihtiyaç sahibi ailelere yardım yaptıklarını ve burslarla öğrencilerin okumasına katkı sağladıklarını belirterek, “Annece Derneği de anne ve çocuklara yardım amacıyla kurulmuş bir dernek. Amaçlarımız ortak. Dernek […]
 • 04
  GAPTARIM ve GAPFOOD Fuarları 04-07 Mart tarihlerinde düzenlenecek
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Tarım İl Müdürlüğü, Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Gaziantep Ziraat Odası, Gaziantep Ticaret Borsası, Güneydoğu İhracatçılar Birliği destekleriyle Akort Fuarcılık tarafından organize edilen, 11. Gaptarım Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ile 16. Gapfood Gıda Fuarları 4 – 7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ortadoğu Fuar Merkezi’nde (OFM) saat 14.00’da protokolün katılımıyla […]
 • 05
  Yılmazkaya, “Corona Virüsü Kadar Tehlikeli”
  Son yıllarda ülkemizde yaşanan hava kirliliğiyle ilgili önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulunan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “Türkiye’de hava kirliliğinden dolayı yılda 52 binden fazla insan ölüyor, Sağlık Bakanlığı bu konuda ne gibi önlemler alıyor çok merak ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuyu ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Yılmazkaya, Sağlık […]

YOL DURUMU