Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

TÜRK-ARAP HALK MÜZİĞİ BİR ALBÜMDE

“Adil Şan yepyeni albümü ile yakında piyasalarda”

Suriye’de doğup büyüyen ve bir tesadüf sonucu Türkiye’ye gelen Suriye kökenli Türk vatandaşı Adil Şan yeni albümünde Türk-Arap Halk Müziği karışımından oluşan eserleri ile dinleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Arkadaşları köyde okula giderken kendisi sesi güzel olduğu için düğünlere giden, daha sonra Halep Orkestrası ile düğünlerde türkü söylemeye başlayan Adil Şan ilk albümünü 2004 yılında Suriye’de yaptığını söyleyerek, Halep Gezisinde Büyükşehir Belediyesi Korosunun kendisini keşfettiğini ve yetkililer tarafından kendisinin koroya girmesini istediklerini söyledi. Şan “Benim küçüklüğümden beri en büyük  hayalimTürk vatandaşı olmak ve Türkiye’ye yerleşmekti. Bir vesile ile Türkiye’ye geldim ve bir süre Arapça tercümanlık YAPTIM. Bu süre içerisinde gazino ve düğünlerde türkü söyledim. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Korosuna dahil oldum.

Şan;  Halepli ünlü sanatçımız Ömer Gülcan bir konser, sonrası bana albüm teklifinde bulundu. Bu benim içi tabiri caizse “Körün istediği iki göz, Allah verdi dört göz” misali oldu. Benim tarzım Türk Halk Müziği olduğu için albüm biraz farklı olsun istedik ve Türk-Arap Halk Müziği birleşimi güzel bir albüm hazırlamaya karar verdik. Albümde anneme yazdığım bir parça ile Anonim ve Karacaoğlan’dan olmak üzere toplam on bir  parçamız var.

Albümdeki “HATTUÇ” isimli sözü bana ait olan eserime klip çekildi. Ayrıca hazırlığını yaptığımız albümde emeği geçen ve  bana destek olan başta Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığına, Ana sponsorum Ezogelin Emlak ve Sivas İlbeyli Türkmen Derneği Mehmet Ceylan’a, Prosep Boya Necati Binici, Park Antep Harikalar Diyarı Süleyman Bay ve  Başak Ajans’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Türk- Arap Kültürünün birbirine olan benzerliği bu albüm ile daha da pekişerek müzik kültürüne de ışık tutacağına inandığını belirten Şan Albümün çıkmasıyla birlikte yoğun ilgi beklediğini ifade etti.

Okumaları ve mixsajı Stüdyo İlhan tarafından yapılırken Albümün aranjeleri ve alt yapıları Suriye’de Arap ve Türk Müzisyenler tarafından hazırlandı.

Etiketler:
1257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?