TÜRK BALIKLARI ABD’YE, DOLARLAR TÜRKİYE’YE - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
11° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.77

TÜRK BALIKLARI ABD’YE, DOLARLAR TÜRKİYE’YE

Editörün Seçtikleri - 18 Mart 2012 23:57 A A

Türkiye’nin 2011 yılında ihracat artış rekortmeni olan Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü çatısı altındaki Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kentinde düzenlenen “Uluslarası 31. Boston Su Ürünleri Fuarı”na katılarak, Türk su ürünleri tanıtımını yaptı. 43 ülkeden toplam 1.100 katılımcının yer aldığı fuar, 20 binden fazla ziyaretçinin akınına uğradı.

Kültür balığının kontrollü üretimden dolayı daha sağlıklı oluşu, Amerika’da yaşayan dünyaca ünlü Türk Kalp Doktoru Mehmet Öz’ün Amerikalılara levrek balığını tavsiye etmesi kültür balığına ilgiyi arttırıyor.

Boston Su Ürünleri Fuarı’nın, dünyanın en büyük su ürünleri fuarlarından biri durumunda olduğunu belirten Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, Boston Su Ürünleri Fuarı’nı, Türk firmalarının Kuzey Amerika pazarına girebilmeleri için önemli bir kapı olarak gördüklerini kaydetti.

Fuar süresince hem taze olarak levrek ve çipura sergilediklerini, hem de yaklaşık 2 bin kişiye levrek ve çipura tadımı yaptırdıklarını ifade eden İşliel, “Türk balıklarının çok beğenildiğini gördük.  Taze ve dondurulmuş ürünlere ABD pazarında büyük ilgi var. Özelikle ekonomik krizin psikolojik etkilerinin geçmesi ve de bilhassa ABD’nin doğu ve batı sahilindeki sağlıklı beslenme alışkanlığı trendindeki artışla birlikte balığa olan yöneliş ve tüketiminde artış var. İlk etapta taze balık satışlarımızı arttırmayı hedefliyoruz. Toplu Tüketim ve süpermarketlere yönelik donuk ürünler kategorisinde de 2012 yılında önemli mesafeler kat etmeyi hedefliyoruz.  Umarım fuar süresince STG standında toplanan alım talepleri ülkemizdeki firmalar tarafından iyi değerlendirilir ve Amerika’ya olan ihracatımız hak ettiği seviyelere ulaşır. ” diye konuştu.

AMERİKALILAR TÜRK SU ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNE ORTAKLIK TEKLİF EDİYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nde kültür balıkçılığının teşvik edildiğini kaydeden Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, denizlerdeki balık popülâsyonunun azalmasından dolayı Su ürünleri yetiştiriciliğinin geleceğin yıldız sektörü olarak görüldüğünü, birçok Amerikan firmasının Türk üreticiler ile ortaklık kurmak istediğini Boston Su Ürünleri Fuarı’nda dile getirdiğini söyledi.

Türkiye’nin su ürünleri sektörünün pek çok pazarda güçlendiğini ve ihracatını rekor seviyede arttırdığını belirten Kızıltan, Amerika Birleşik Devletleri’ne olan su ürünleri ihracatımızın istenen düzeyde olmadığını ancak bu fuarda Türk su ürünleri sektörünün ABD pazarında büyük bir potansiyele ulaşabileceğini gördüklerini kaydetti.

Fuar boyunca Türk su ürünleri sektörünü başarıyla tanıttıklarını anlatan Kızıltan, “Her yeni dış pazar, 2023 ihracat hedefimize ulaşma inancımızı güçlendiriyor. Bu gibi fuarların ve tanıtımların, 2023 yılındaki su ürünleri sektörü olarak ihracat hedefimiz olan 3 milyar dolara ulaşmamıza katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

STG FUARDAN FUARA KOŞUYOR

Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nun 2011 yılında 9 tane uluslar arası fuara katılarak Türk su ürünleri sektörünü tanıttığını belirten Kızıltan görüşlerini şöyle tamamladı: “Yaptığımız yoğun tanıtım çalışmaları sayesinde 2011 yılında yüzde 48’lik ihracat artışı ile ihracatını en fazla arttıran sektör olduk. 2012 yılında da şu ana kadar 5 fuara iştirak ettik. Nisan ayında dünyanın en büyük su ürünleri fuarı olarak kabul edilen Brüksel Su Ürünleri Fuarı’nda ülkemizi temsil edeceğiz. Yılsonuna kadar 2012 yılında 9 fuara katılım sağlamış olacağız. Bu fuarların ihracatımıza katkısının büyük olacağını düşünüyoruz.”

Boston Su Ürünleri Fuarı’nda Türkiye’yi, Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, Su Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Melih İşliel, STG Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Atakan Demir, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Yasin Özpek ve Ege İhracatçı Birlikleri Uzmanı Gökay Çelikli’den oluşan heyet temsil etti.

Bu haber 104 kez okundu.
Editörün Seçtikleri - 23:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Çalışanlarına gıda desteği
  Dünyayı saran Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesi ile beraber, büyük özveri gösteren sağlık çalışanlarına destek amaçlı pek çok çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Özler Döner tarafından Ankara’daki sağlık çalışanlarına döner dağıtıldı. Özel olarak hijyen kurallarına uygun hazırlanan dönerler el değmeden paketlenerek, ultraviyole ışınları ile korunarak yine aynı titizlikle sağlık çalışanlarına teslim ediliyor. Yoğun mesai harcayan sağlık çalışanları bu mücadelede […]
 • 02
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Bankalara çağrı
  Tüm bankaları sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi. Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor […]
 • 03
  Büyükşehir Bandosu, Karantinadaki misafirlere moral oldu
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yurt dışında gelen ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ümmü Gülsüm Yurt Müdürlüğü’nde karantinada tutulan 684 Türk vatandaşına, “Moral ve Motivasyon Etkinliği” düzenledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve kısa süre içinde küresel bir salgın haline dönüşüp Dünya gündemine oturan Corona Virüs (COVID-19) nedeniyle insanların yaşam şartlarında meydana gelen dönüşümler […]
 • 04
  Fiyat Artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor
  Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında fiyat artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü tarafından market, eczane ve medikal firmalara yönelik yapılan denetimlerde haksız fiyat artışlarına dair şikayetlerin değerlendirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında haksız fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 9 Mart 2020 tarihinden […]
 • 05
  Şimdi sevgi dilini harekete geçirme zamanı
  İçinde bulunduğumuz kaos ortamını fırsata çevirebilirsiniz Koronavirüsün neden olduğu Covid -19 salgını kapsamında evlere kapandığımızı belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun evde kurulmuş düzenleri de değiştirdiğini ifade ediyor. Evlere kapandığımız bu zamanların aile ilişkilerini pozitif yönde geliştirmek için fırsat olduğunu vurgulayan Tarhan, içinde bulunduğumuz zamanın tam da sevgi dilini harekete geçirme zamanı olduğunu […]

YOL DURUMU