Türk Dünyası’nda “Dijital Dönüşüm” Konuşuldu

Türk Dünyası'nda
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Dünyası’nda “Dijital Dönüşüm” Konuşuldu

Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi’nin 8. Hafta Dersinde

“Dijital Dönüşüm ve Türk Dünyası” Konuşuldu

Türk Dünyası Dijital Vatandaşlık Projesi’nin 8. Haftaki dersinin konusu, “Dijital Dönüşüm ve Türk Dünyası” oldu. Amasya Üniversitesi Öğretim üye ve elemanları tarafından verilen derste, Türk dünyasının dijital geleceğini değerlendirmek hedeflendi.

 13 Mayıs 2022 Cuma günü saat 10:00’da başlayan ders, Amasya Üniversitesi Amasya Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi ve Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) Müdürü Doç. Dr. Volkan KUKUL, Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet KARA ve Amasya Üniversitesi Tasarım Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı Öğretim Görevlisi Dr. Uğur Ferhat ERMİŞ tarafından gerçekleştirildi.

Üç bölümden oluşan dersin ilk bölümünde Doç. Dr. Volkan Kukul konuştu. Doç. Dr. Kukul derse, teknoloji kavramını açıklayarak başladı. Teknolojinin geçmişten beri insan yaşamına olan etkisinden bahseden Doç. Dr. Kukul, teknolojinin günümüzde geldiği nokta üzerinden yapay zekâ gibi teknolojilerin güncel görünümüne dikkat çekti. Doç. Dr. Volkan Kukul dijital okuryazarlık noktasında dijital öğrenci becerilerinden de bahsetti. Bireylerin içerik üreticisi pozisyonuna ulaşmasını sağlayan dijitalleşme sürecinin, gündelik yaşam gibi birçok alanı etkilediğine vurgu yapan Doç. Dr. Volkan Kukul, farklı bilgi kaynaklarından sürekli yeni bilgilerin edinildiğine de dikkat çekti ve bu yolla yeni öğrenme biçimlerinin söz konusu olduğunu dile getirdi.

Türk Dünyası'nda "Dijital Dönüşüm" Konuşuldu

Dijital Dönüşüm ve Güncel Okuryazarlıklar

Dersin ikinci kısmında Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Kara konuştu. “Dijital Dönüşüm ve Güncel Okuryazarlıklar” başlığı ile gerçekleştirdiği sunumda Doç. Dr. Kara, içerisinde bulunduğumuz çağda sağlıktan eğitime kadar birçok alanda dijital dönüşümlerin olduğuna dikkat çekti. Sözlerini okuryazarlık kavramının dönüşümü ile sürdüren Doç. Dr. Kara, dijital çağdaki güncel okuryazarlıkları anlattı. Bilgi okuryazarlığı, teknoloji okuryazarlığı, veri okuryazarlığı, BT/bilgisayar (dijital) okuryazarlığı ve medya/yeni medya/sosyal medya okuryazarlığı kavramlarının güncel okuryazarlık biçimleri olduğunu ifade eden Doç. Dr. Kara, söz konusu okuryazarlıkların teknolojinin dönüşümü ve bilgiye ulaşma yollarının değişmesi, gelişmesi ile ortaya çıktığını söyledi. “Güncel okuryazarlıkların tanımlanmasında temel unsur bilgi ve teknolojidir” diye konuşan Doç. Dr. Kara, bilgi ve teknoloji arasındaki analojinin önemine dikkat çekti ve gelecekte teknolojik gelişmeler dolayımlı yeni okuryazarlık biçimlerinin oluşabileceğini de ekleyerek sözlerini tamamladı.

Bulut Bilişim Teknolojileri ve Çevrimiçi Ortak Çalışma Ortamları

Dersin üçüncü bölümünde ise Amasya Üniversitesi Tasarım Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı Öğretim Görevlisi Dr. Uğur Ferhat Ermiş “Bulut Bilişim Teknolojileri ve Çevrimiçi Ortak Çalışma Ortamları” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Bulut bilişim teknolojilerinin Türk dünyasının farklı coğrafyalarda yaşayan bireylerin ortak çalışma yapabilmelerine imkân sunduğuna değinen Dr. Ermiş, bulut bilişim teknolojilerinin ne anlama geldiğini ve gündelik yaşamda hangi alanlarda kullanıldığını anlattı.

Dr. Ermiş, bulut bilişim teknolojilerinin bireysel kullanıcılara sunduğu en önemli avantajları; dosyalara istenilen yerden erişmeye imkân vermesi, depolama alanından tasarruf, veri yedekleme ve ortak çalışmaya imkân vermesi olarak sıraladı. Dr. Ermiş, bulut bilişim teknolojilerinin en önemli dezavantajlarını ise internet erişimi olmayan yerlerde dosyalara ulaşamamak, bulut bilişim yazılımlarının sınırlı kullanım hakkı tanıması ve bilgi güvenliği konusundaki tehlikeler olarak ifade etti. Dr. Uğur Ferhat Ermiş, bireysel kullanıcıların ücretsiz olarak kullanabileceği Microsoft ve Google firmalarına ait bulut bilişim uygulamalarını anlatarak, sunumunu sonlandırdı.

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Türk Dünyası’nda “Dijital Dönüşüm” Konuşuldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin