TÜRKİYE;İNGİLİZ MİLLETLER TOPLULUĞU ÜYESİ Mİ? | Narkoz Haber
Açık
 • EURO 6.58
 • DOLAR 5.94

TÜRKİYE;İNGİLİZ MİLLETLER TOPLULUĞU ÜYESİ Mİ?

Nurullah Aydın - 14 Aralık 2011 23:25 A A

Dış politikaya ilişkin alınan hemen her karar öncesi Türkiye cumhurbaşkanlarının veya başbakanlarının, İngiltere ile gizemli görüşmeleri yapılıyor.

Türkiye bağımsız mı? İngiliz milletler topluluğu üyesi mi?

Türkiye cumhurbaşkanı, İngiltere adına genel vali midir?

Commonwealth, Britanya İmparatorluğu’nun diğer adı iken, Commonwealth of Nations, İngiliz Milletler Topluluğu, yani pakt’tır.

Osmanlı imparatorluğunu, Balkanlarda ve Ortadoğu’da Fransa ile birlikte dağıtan İngiltere, işgalinde olan İstanbul’dan, boğazlardan ve Marmara bölgesinden ancak 1936 yılında çekildi. O tarihlere kadar İngiliz-Fransız işgali devam etti.İngilizler neden çekildi?

İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlar hangi anlaşmalar sonucu çekildi?

Sonra neler oldu?Churchill ile İnönü,1939 yılında, Adana anlaşması yapar ve Türkiye, İngiliz ve Fransızlarla birlikte Almanya’ya savaş ilan eder.

İngiltere, Kıbrıs’ta bulundurduğu iki üsle;Akdeniz’i,Türkiye’yi,İsrail’i, Mısır’ı,Suriye’yi ve Ortadoğu’yu kontrol ederken, Türkiye’nin önemli dış politika da karar alma merkezi olmasını sürdürmeye devam ediyor.

Başbakan Menderes;1959 Kıbrıs anlaşmasını, Yunanistan ve İngiltere ile yapar.

Başbakan Ecevit;1974 Kıbrıs askeri müdahalesine öncesi hemen Londra’ya gider.

İngiltere kraliçesi Türkiye’yi ziyaret ettiğinde,bulunduğu savaş gemisi, işgal sırasında Dolmabahçe’de demirleyen savaş gemisinin aynı yere demirler ve uluslararası hukuku hiçe sayarak kendi suları ve egemenlik alanı imiş gibi Türk bayrağı asmaz.Türkiye cumhurbaşkanıeşi ileTürk bayrağı ve cumhurbaşkanlığı forsu olmaksızın gemide bulunur.

Türkiye’de 14 Mayıs 2008’de;Kraliçe,İngiltere’ye önemli hizmetler yapmış, adanmış kişilere takılan Büyük Şövalye Nişanını “Knight Grand Cross of theOrder of theBath” nişanını Cumhurbaşkanı Gül’e takar. Bu nişan, üç kraliyet tacı ve “Üzerinde güneş batmayan İmparatorluk” ifadesini hatırlatan güneş sembollerinden oluşur..

İngiltere’de 9 Kasım 2010’da;Kraliçe, Cumhurbaşkanı Gül’e Chatham House yani Kraliyet Uluslararası İlişkiler ödülü verir.Tören, İngilizlerin Çanakkale Boğazı’nı işgal ettiği ve İskenderun’a asker çıkardığı 9 Kasım 1918’e denk getirilir.

İngiltere’de 21 Kasım 2011’de;Cumhurbaşkanı Gül, Londra’da düzenlenen şatafatlı kabulde, Kraliçe ve kraliyet yetkililerince iltifatlarla ağırlanır.

Türkiye’de 27 Kasım 2011’de Cumhurbaşkanı Gül, Chatham House (Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü) İstanbul 2. Yuvarlak Masa Toplantısı’na basına kapalı katılır.

1900’lerin başında oluşturulan ancak 1920’de resmiyete dökülen kuruluşun ilk adı Yuvarlak Masacılardı. Bu masa, İsrail devletinin kuruluşuna öncülük etmiş, Osmanlı’yla, Orta Doğu’yu ilk parçalayan Sykes-Picot haritalarını çizmiş ve Sevr’i yapmıştı.

Sonra bu masa, resmi bir kuruma dönüştürülerek, Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstütüsü adı verilmişti. Kuruluşun en önemli özelliği ise, dünyada meydana gelen sorunları, savaşları tartışıp yönlendirmesi olmuştur. Bu kuruluş aynı zamanda Exeter Üniversitesi’yle bağlantılıdır. Abdullah Gül ve Fehmi Koru’nun eğitim gördüğü Exeter, 2006’da Gül’e, 2007’de de İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddinİhsanoğlu’na doktora payesi vermişti.

2004’te Chatham House adını alan kurum, Chatham House Ödülü vermeye başladı.

Türkiye’yi yönetenler; İngiltere’nin Ortadoğu coğrafyası için eski imparatorluk dönemi stratejisini, 100 yıl öncesinde Ortadoğu’yu İngilizlerden korumak için nasıl mücadele ettiğini, bölgeyi İngiliz ve Fransızlara vermemek için verilen şehitleri biliyor mu?

100 yıl öncesinde, atalarını katleden, 400 yıllık egemenliği kaybettiren İngiltere’nin nişanlarını göğsünde gururla taşımak ve olağanüstü ağırlanmak neyin habercisi?

Günün Sözü: Gerçekleri yok sayanların akibeti yaşananların tekrarına muhatap olmaktır.

Bu haber 41 kez okundu.
Nurullah Aydın - 23:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  TÜRKİYE’deki yetişkinlerin yüzde 11’i diyabetli
  Dünya üzerindeki diyabetli yetişkinlerin toplam nüfustaki payı açıklanırken, bu oranın en çok Pakistan’da olduğu görüldü. Böylelikle Pakistan’da bu oran yüzde 20 olurken, Türkiye’de yüzde 11 olarak kaydedildi. Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, diyabet ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve PRNet’in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre diyabet ile alakalı geçen yıl basına yansıyan haber adedi 23 […]
 • 02
  GSO’da yılın ilk meclis toplantısı yapıldı
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) 2020 Yılının ilk meclis toplantısı, Onursal Başkan Abdulkadir Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, meclis ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla, Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında yapıldı. GSO MECLİS BAŞKANI ADİL SANİ KONUKOĞLU Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu “Bu yılın ilk meclis toplantısını yapıyoruz. Bir yıl acısıyla […]
 • 03
  Parke üzerinde 6 farklı kategoride 204 sporcu mücadele etti
  Mehmet Kamil’in şehit edilişinin 100. yıl dönümünü anma etkinlikleri çerçevesinde Şehitkamil Belediye Başkanlığınca organize edilen Şehit Kamil’i Anma 3×3 Basketbol Turnuvası, parke üzerinde kıyasıya mücadeleye sahne oldu. 3×3 formatında ilk kez müsabaka heyecanı yaşayan miniklere, organizasyon süresi boyunca velileri de tribünlerden büyük destek verdi. Geleneksel olarak düzenlediği gençlik ve spor faaliyetlerine her geçen gün yenilerini […]
 • 04
  ŞEHİTKAMİL Türkülerle anıldı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 21 Ocak Şehitkamil’in Şehadetinin 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla “Türkülerle Gaziantep Kurtuluş Senfonisi Programı” düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığınca gerçekleştirilen etkinlikte Antep Savunması’nda ilk kıvılcımı başlatan ve Fransızlara karşı verdiği mücadeleyle vatanseverliğiyle her defasında adından söz ettiren Şehitkamil’i Gaziantep Kurtuluş Senfonisi, türkülerle andı. Program, Şehitkamil’in hayat hikayesinin yer aldığı […]
 • 05
  “ATATÜRK YOL KOŞUSU” için geri sayım başladı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 87’nci yıl dönümü dolayısıyla “Atatürk Yol Koşusu” düzenlenecek. Büyükşehir Belediyesi, “Spor Şehri Gaziantep” anlayışından hareketle gerçekleştirdiği faaliyetlere bir yenisini daha ekledi. 87 yıl önce vatanı korumak için Fransız ordusuyla 11 ay boyunca mücadele eden kahraman halkı ziyaret ederek şehre Gazilik […]

YOL DURUMU