logo

Ucuz ve alternatif finans kaynağı var

Ucuz ve alternatif finans kaynağı var

Ucuz ve alternatif finans kaynağı var, ancak devlet teşvik yollarını açmalı nasıl mı? Sermayenin teşvik edilmesi ile…

Şirketlerin finansı yönetmedeki problemlerinin başında para bulma sorunu, kısa vade yapısı, faiz ve döviz kurlarındaki dalgalanma gelmektedir.

Özellikle belirli büyüklüğe erişen şirketlerimiz için finansal açıdan bir alternatif var. Finans bulmada yaşanan problemlerin ve kredi de yaşanan daralmaların, faizde yaşanan ani yükselişlerin önüne geçmek gerekiyor.

Yurtdışından kullanılan krediler genelde dövize endeksli olduğundan kurlardaki ani yükselmeler de şirketlerimiz için ani şoklara neden olmaktadır.

Şirketlerimizin, yurtdışındaki şirketler ile rekabet üstünlüğü kurmaları için ucuz finansı bulmaları gerekiyor.

Bu alternatiflerin başında şirketlerin halka açılması gelmektedir. Özellikle belli ciroya ve aktif büyüklüğe ulaşan şirketlerimiz için, devlet vergi avantajlarını kullanarak şirketlere bu konuda danışmanlık desteğinin yanında vergisel teşviklerde vermelidir.

Nasıl ki yatırımların desteklenmesi anlamında yatırım teşvik belgesi verilmekte, aynen öylede sermayenin güçlendirilmesi desteği şeklinde sermaye yatırımı teşvik belgesi verilerek İMKB aracılığı ile halka açılmada ve ucuz finansa ulaşmada şirketler teşvik edilmelidir.

Bu şekilde ucuz finansa ulaşan şirketler ödemek zorunda olmadıkları faiz sarmalından kurtulacak ve güçlü sermaye yapısına kavuşacaklardır. Aynı zamanda sermaye tabana yayıldığı için yastık altındaki paralar ekonomiye kazandırılacaktır.

Hem halk, hem devletimiz en önemlisi de şirketlerimiz kazançlı olacaklardır.

Mehmet Emin TATLI

İndex Ekonomi Bağımsız Denetim A.Ş.

Yön.Krl.Bşk.

 

 

Etiketler: » »
7 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?