Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

ÜMİTLERİN TÜKENDİĞİ NOKTADA!

Bazen insan tüm ümitlerini yitirir ya!.. İşte bugün,” ÜMİTLERİM” bitti dediğim günlerden bir tanesiydi. Türkiye’ye ve dünyaya baktığım da; kıyamet mi yaklaşıyor diye düşünüyorum. Ne yazık ki, İnsanların ve dünyanın çevresini kuşatan bu olumsuzlukların mimarı da biz insanlar olduk.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan depremin ilk olmadığını herkes biliyor. Bir anda binlerce insan ölüyor. Tek sebep kaçak inşaat ve kalitesiz yapılar. Elbette Allah’tan geleceği önlemek elde değil fakat tedbir şart! Hükümet Van depreminde maalesef sınıfta kaldı. Nereden bakarsanız bakın tuttuğunuz yer elinizde kalıyor. Son nüfus sayımına göre, Van 527.525’i şehirde 494.785’i ise köylerde olmak üzere toplamda 1.022.310 nüfusa sahip bir ilimiz. İstanbul ise  2008’de yapılan son sayımlara göre Türkiye’nin en kalabalık şehri unvanına sahip ve 12.573.836 milyon insanın yaşadığı olağan üstü bir şehir. Bugün 1 milyon nüfuslu bir şehrin yıkılışına tanık olduk ve manzara ortada, ya bu deprem Marmara’ da olsaydı?

18 Ağustos depremi henüz hafızalardan silinememişken Van depreminde de yine sınıfta kaldık değil mi? Ben düşünmek bile istemiyorum. Biz hiçbir şeyden ders almıyoruz ve  almayacağız da! Van depremindeki koordinasyon yetersizliğinin yanında tespit çalışmaları da tam bir kaosa dönüşmüştür. Onca yardımın nereye, nasıl gittiği muamma! Çadırlar kurulu ama içi boş. Başka illere göç kararının alınması tam bir fiyasko ama en azından geçici çözüm. Göçü önleyelim derken devlet göç başlatıyor buda ayrı bir konu!

Burada binaları inşa edenler kadar, denetim mekanizmasını işletemeyen kurumlarda suçludur. Türkiye’de ahbap çavuş ilişkisi olduğu ve oy alma uğruna göz yummalar devam ettiği sürece bunların hiç birisi maalesef düzelmeyecek. Eveeet gelelim bizim memlekete. Deprem haritasına bakıldığı zaman Gaziantep’in bazı bölgeleri de maalesef risk altında. Geçtiğimiz günlerde İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Metehan Gündüz’ün açıklamaları dikkatimi çekti. Yine MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Gaziantep Sanayi Odası İnşaatçılar Komitesi Başkanı Muharrem Balat’ta çok önemli açıklamalarda bulundu. Çok önemsediğim için de bu hafta manşet haberimiz olarak verdik. Van depremi bir gerçeği de göstermiş oldu, TOKİ evlerinin güvenilirliği konusunda zihnimiz açıldı. Çünkü hiçbirinde ağır hasar oluşmadı. Hükümet bu konuda tam not aldı. Gaziantep’te deprem olması durumunda bu kadar kaçak yapının yıkılması ve ölüme sebebiyet vermesi durumunda kime hesap soracaksınız. Yerel yönetimlere mi? Evi inşa edenlere mi? İnşaatlara ruhsat verenleri mi?  Yoksa hükümete mi? SUÇLU KİM? Keza Şahinbey Belediyesi yıkımlara başladı bir uçtan. Her ne kadar sorun yok denilse de sorun var. Çünkü bizim insanımız maalesef önce kimseye sormadan yapar, birileri oy uğruna görmezden gelir, elektrik bağlanır, su döşenir, kurumlar faturaları tıkır tıkır alır ama her nasıl oluyorsa kaçak yapı olur. Türkiye’nin genel yapısı bu! Peki başında denetim yapılsa izin verilmese elektrik su bağlanmasa nasıl olur acaba! Gaziantep’in en büyük sorunlarından bir tanesi  çarpık ve kaçak yapılaşma. Bazı kurumlar hayır kaçak yapılaşma yok diye bağırsalar da, kör değilsem eğer bas baya Gaziantep’te gelişi güzel dizilmiş evler kervanı var. Belediyeler bu durumdan bi haber oldukları içinde yeni projelerle şehir daha düzenli hale getirilmeye çalışılıyor. Bu da büyük bir gelişme fakat yeterli değil. Gaziantep böyle bir deprem felaketi umarım yaşamaz. Sonradan tüh,vah diyeceğimize şimdiden tedbirini almalıyız değil mi?  Ümidimin tükendiği an depremde donarak hastalanan ve donan çocukları görünce başladı. Kendi kendime bu deprem Gaziantep’te olsaydı ve benim çocuklarım donsaydı dedim ve bir an çaresiz kaldım. İşte her çaresizlik ümitlerin bittiği andır. Bu anları yaşamamak için tüm bireylere görev düşmektedir. Bu durumdan herkes kendine pay çıkarmalı ve o paydan nasibini almalıdır.

Etiketler:
740 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

BENZER HABERLER

Köşe Yazıları
Gaziantep ve Sağlık Turizmi

Gaziantep ve Sağlık Turizmi

Mezine Sırakaya
İnsan Olabilmek!

İnsan Olabilmek!

Mezine Sırakaya
“Baba Mekansızdır”

“Baba Mekansızdır”