Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

UN SEKTÖRÜNDE NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen, Üniversite-Sanayi işbirliği konusunda gerek kamu ve özel gerekse üniversitelerin alt yapılarında anlayış birliği ve kapasite oluştuğunu, Gaziantep Üniversitesi bünyesinde “değirmecilik teknolojisi” eğitim programının başlatılması yolundaki çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen, Gaziantep Üniversitesi “değirmecilik teknolojisi” eğitim programının başlatılması yolunda gösterdikleri çalışmaları tamamladıklarını ve YÖK‘e sunulacak hale geldiğini belirtti. Özmen; “ sadece sektör olarak değil ülke olarak ta en önemli hammaddelerimizden birisi olan buğdayın stratejik bir ürün olduğunu ve her geçen gün önemini daha da arttırdığı bilinciyle politikalarımızı şekillendiriyoruz. Çünkü biz un sanayicileri olarak Türkiye’de buğdayın ekilebilir olmasını destekleyecek politikalar oluşmasından yanayız. Dünya un ticaretinin zirvesine oturan un sanayicilerimizin hedefi; 100’ü aşkın ülkeye un ihracatını devam ettirmek, yeni pazarlar yaratmak ve tarım konusunda Türkiye’ye katkı sağlayacak uluslar arası birikim ve kültürlerin muhatap kuruluşlarla paylaşılması adına eğitim ve bilime dayalı etkinliklerin ve işbirliklerinin sürekliliğini gerçekleştirmek olacaktır.

SEKTÖRDE MESLEKİ EĞİTİM ÖNEMLİ HALE GELMİŞTİR

2023 hedeflerine ulaşılmasında bizden beklenen politikaları üretmek, ülkemiz ekonomisine ve sonraki nesillere katma değeri yüksek bir sektör armağan edebilmek için olmazsa olmaz şartımız iş gücü eğitim çıtamızı yükseltmek olmalıdır. Sektörümüzde mesleki eğitimin önemini gün geçtikçe daha iyi anlamaktayız. Bu kapsamda önümüzdeki eğitim-öğretim yılında başlamasını planladığımız “değirmecilik teknolojisi” eğitim programına katkılarından dolayı Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğü, Naci Topçuoğlu Meslek Yüksek Okulu, Türkiye Makarna Sanayicileri-Bulgur Sanayicileri Derneği ve Un Sanayicileri Federasyonuna teşekkür ediyorum” dedi.

GELECEK YÜZYIL GIDA VE SUYUN YÜZYILI OLACAK

Toplantıya katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin; gelecek yüzyılın gıda ve suyun yüzyılı olacağını belirterek, sürdürülebilir büyümeyi sağlamamız için, bizim ne kadar gelişmiş insan gücümüz varsa bakmamız gerekiyor. Sanayide teoriyle pratiği birleştirmek, sanayiyle sanayiciyi birleştirmek, Üniversite ile sanayi işbirliği yapılmasını yıllarca konuştuk. Ne kadar önemli olduğunu anlattık ama bir türlü istediğimiz şekilde, istediğimiz icraatları başaramadık. Bugün bu salonda bunu yapabilmenin ne kadar önemli olduğunu ve o konudaki yapılanmanın ne kadar önemli başarı olduğunu konuşuyoruz. Çünkü bilim adamları artık gelecek yüzyılın enerjinin, gıdanın, suyun yüzyılı olacağını vurguluyor. Biz böyle baktığımız zaman, insanoğlunun temel tüketim maddelerinin, ekmeğin ve suyun önemini gördüğümüz zaman, bize düşen şey gelecek nesillere adam gibi bir ülke bırakmaktır. Bunun için de bilimi ve teknolojiyi kullanmak, sektörler arasındaki işbirliğini kuvvetlendirmektir gerekir.

HEDEFİMİZ 2023

Sektörlerin sorunları ile yakından ilgileniyoruz. Biz uncuların, değirmencilerin, makarnacıların en büyük sorununun vergi yükü olduğunu ve bir an önce bu vergi yükünden kurtulması gerektiğini  söyledik. Ancak bürokrasi, kamu maliyesini etkileyeceğini ve bunun yapıldığı zaman  yüksek maliyeti olacağını söyledi. Biz bundan bıkmadık, usanmadık ve geri adım da atmadık. Sayın Başbakanımızın bana mazeret üretmeyin kardeşim, milletin ekmeğini büyütmek için geldik ve bu Kdv için gerekli adımı atın dediği talimatından sonra bugün bunu yaşadık. Biz uncuların da değirmencilerin de buğdaycıların da bütün sorunlarını kendi sorunlarımız olarak görüyoruz. Hedefimiz 2023. Milletimizin ekmeğini aşını büyüteceğiz. Milli geliri yükselteceğiz. Birlikte bu millet önce sivil anayasasını yapmak zorunda, sivil anayasasını yapıp ayağındaki prangalardan kurtulmak zorunda.” Dedi.

,

Etiketler: »
495 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?