UYKUCU YAZI | Narkoz Haber
11° Açık
 • EURO 6.57
 • DOLAR 5.92

UYKUCU YAZI

Genel - 14 Aralık 2011 23:30 A A

Derin bir uyku içindesiniz. Rahatsınız, huzurlusunuz, memnunsunuz! Olup bitenleri görememenin, uyandırılacağınızı düşünememenin keyfini sürüyorsunuz. Saadetinizin hep böyle devam etmesini, hiç uyandırılmamanızı isterdim.

Ama maalesef bir gün gelecek, siz de uyandırılacaksınız. Yazık ki o zaman, “Artık çok geç olacak!”. Bir daha uyumak şöyle dursun, yatak bile bulamayacaksınız. Ve o vakit, sizin hesabınıza üzülmek yine bize düşecek.

Biliyorum: Düşünmeyi sevmiyorsunuz. Düşünürseniz rahatınızın kaçmasından korkuyorsunuz. Yuvanızın temeline dinamit koymak istiyorlar, diyoruz, aldırmıyorsunuz. Sözümüze kulak verirseniz tedbir almak gerekeceğini anlıyor, zahmete girmek istemiyorsunuz. Bir tek endişeniz var: Gününüzü gün etmek, dilediğiniz gibi yaşamak.

Mücadeleden ürküyorsunuz. Öylesine ürküyorsunuz ki, sizin için yapılan mücadelelerle ilginiz olmadığını göstermek ihtiyacını duyuyorsunuz.

Memleketimizin binbir dâvası var. Nizamınızı yıkmak isteyen düşman kuvvetler sayılamayacak kadar çok. Diken üzerindesiniz. Fakat dikenli bir yolda ayağınızı yaralamadan yürümenin mümkün olmayacağını unutuyorsunuz. Tehlikeyi görünce, korkulu bir rüya görmüşçesine, sırtınızı dönüyor, yeni ve eskiden daha derin bir uykuya dalıyorsunuz. Canınıza kastedenler her geçen gün yatağınıza daha fazla yaklaşıyor, korunma imkânlarınızı gittikçe azaltıyorlar.

Hiçbir feryat sizi uyandıramıyor, tehlikeyi anlamanızı temin edemiyor. Yaklaşan düşmanın ara sıra yumruğunu yiyor, hassas bir yerinize iğne batırılmış gibi şöyle bir sıçrıyor, şaşkın şaşkın bakıyor ve sonra da sayın başınızı tekrar yastığa gömüyorsunuz.

Kurtuluş ümitlerine veda etmeden uyanmanızı istiyoruz. İyi niyetimize akıl erdiremiyor, gayretlerimize yabancı kalıyorsunuz. Hatta biz olmasak daha rahat uyuyacağınızı sandığınız, bu yüzden bize düşman kesildiğiniz bile oluyor. Yine de başucunuzda davul çalmaktan vazgeçmeyeceğiz. Gözünüzün açılması için ne mümkünse yapacağız. Gafletten sıyrılmağa biraz da sizin çalışmanızı bekliyorsak, acaba haksızlık mı ediyoruz?

Evet, “Uyuyanlara Ağıt” başlıklı yazısında aynen böyle diyordu rahmetli Galip Erdem. Mekânı cennet olsun…

Görülen o ki bu cephede değişen bir şey yok, uyumayı seviyoruz. Hiçbir şey bizi uyandırmaya yetmiyor ve yetmeyecek görünüyor.

Ne Türk vatanında özerklik, bölünme çığlıkları atan hıyanet çeteleri.

Ne gariban Mehmet askere, zengin Mehmet tatile yasası.

Ne bütün milli servetlerimizin global sömürgenlere peşkeş çekilmesi.

Ne milli değerlerimizin, cumhuriyetimizin tasfiye edilme çalışmaları.

Ne gazeteci, asker, siyasetçi, akademisyen demeden her muhalif sesin hukuk iğfal edilerek içeri tıkılması.

Ne her şeyimizin dinlenmesi, kaydedilmesi, fişlenmemiz, mahremiyetimizin kalmaması.

Ne vatana kastedenlerden, eşkıyadan, hainden devlet adına özür dilenmesi.

Ne İmralı’daki caniyle görüşmeler, anlaşmalar, “görüşme yapan şerefsizdir” deyip de işin aslı ortaya çıkınca yüzü bile kızarmayanlar.

Ne gözü dönmüş sömürgenlerin değnekçisi olarak komşumuz Suriye ile savaşın eşiğine gelmiş olmamız.

Ne Irak’ta 1 milyon Müslüman katledilip, Müslüman kadınlara tecavüz edilirken, işgalci katillere dua eden devletimizin ricali.

Ne Kurtuluş Savaşımızın, verilen şehitlerimizin inkarı, yok sayılması.

Ne din adına milleti sömürenlerin her geçen gün daha semizleşmeleri, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinden bile kurban keseceğiz diye birer lira toplamaya tenezzül eden şerefsizler.

Ne devletin kurumlarında bile “peygambere kurban keseceğiz” diye yirmişer lira toplayan ahlaksızlar.

Ne “gayrimüslimlerle diyalog” adına, kelimeyi şehadetten “Muhammeden Resulullah”ın çıkarılması, “Allah indinde hak dinin İslam olduğunun” inkârı.

Ne partili, hısım, akraba, cemaat ehli diye atanan, kadrolaşan, haramı helali bilmeyen bürokratik fırsatçılar.

Ne Türk yurdunda Türk’ün parya durumuna düşürülmesi.

Ne sınavlarda soruları çalıp herkesin hakkını gasp eden yüzsüz, şerefsiz hırsızlar.

Ne küçük hırsızlar el feneri kullanırken büyük hırsızların “Deniz Feneri” kullanması.

Ne işsizlerimiz, atanmayan öğretmenlerimiz, eğitimdeki rezaletimiz, bir köşeye atılmış engellilerimiz.

Ne iç borcumuz, ne dış borcumuz, ne patlamaya hazır cari açığımız.

vs. vs. vs.

Liste uzun, hangi birini yazayım burada? Gömelim başımızı yastığa, yellenerek uyumaya devam edelim… Uyusun da büyüsün ninni…

Ne demişti Orhan Veli Kanık “Cımbızlı Şiir”inde?

Ne atom bombası,
Ne Londra Konferansı,
Bir elinde cımbız,
Bir elinde ayna;
Umurunda mı dünya!

Bu haber 76 kez okundu.
Genel - 23:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Karaciğer için sinsi tehlike; Karaciğer yağlanması
  Medicalpark Gaziantep Hastanesi, Gastroenteroloji Bölümü Prof. Dr. Mehmet Koruk, karaciğer için büyük tehlike oluşturan alkole bağlı olmayan Karaciğer Yağlanması hakkında bilinmeyenleri anlattı. Gastroenterolog Prof. Dr. Mehmet Koruk hastalık hakkında şunları söyledi, ‘’Karaciğer yağlanması karaciğerde normalden fazla yağ birikmesini ifade eder ve bunun sonucu non-alkolik yağlı karaciğer hastalığına (NAYKH = alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı […]
 • 02
  Tırcıların sorunu BERGER’de
  Gaziantep Ticaret Odası, TIR şoförlerinin Avrupa vizesinde yaşadığı sıkıntıları Büyükelçi Berger’e iletti. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, GTO’yu ziyaret eden Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’e Türk TIR şoförlerine Avrupa ülkelerine girişte verilen 90 günlük sürede ve vizelerde yaşanan sıkıntıları ileterek çözüm için destek istedi. Bir dizi temasta bulunmak üzere Gaziantep’e gelen […]
 • 03
  Enes’in dileği gerçek oldu
  Geçtiğimiz günlerde Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından yürütülen “Leyla’dan Sonra” isimli proje aracılığıyla, tek hayalinin “7 numaralı Enes” yazılı Gaziantep Futbol Kulübü forması olduğunu Gaziantep Futbol Kulübüne ileten Enes’in dileği gerçek oldu. Gaziantep FK Futbolcularından Günay Güvenç, Güray Vural, Papy Djilobodji ve Kana-Bıyık, ensefalopati hastalığına yakalanan ve kesin tanının  konulamadığı 11 yaşındaki Enes’i evinde ziyaret ederek, […]
 • 04
  Heykel Tarlası Yesemek Medeniyet Tarihini değiştirecek
  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin turizm potansiyeline dönük çalışmaları belirlemek ve uluslararası arenada tanıtmak amacıyla Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi’ni ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Troyası olarak tanımlanan Tilmen Höyük’ü gezdi, bilgi aldı. Başkan Şahin, bölgede yapılan karbon ve yüzey analizlerinde çok daha eski döneme ait bulguların dünyanın medeniyet […]
 • 05
  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı
  Gaziantep İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 1. Olağan Toplantısı gerçekleştirildi. Valilik Atatürk Toplantı Salonu’nda Vali Davut Gül başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda önceki gündem maddeleri görüşülerek 2019 yılı değerlendirmelerinde bulunuldu. Vali Gül, toplantıda yaptığı açıklamada 2019 yılı içerisinde 41.228 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiğini söyleyerek bunların 5.837’sinin kadın istihdamı, 12.422’sinin genç işe yerleştirme, 1.643’ünün […]

YOL DURUMU