logo

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık
78 Kez Görüntülendi.
Çocuklarda Kasık Fıtığı ve İnmemiş Testis

Çocuklarda Kasık Fıtığı ve İnmemiş Testis

SANKO Üniversitesi Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Osman Zeki KARAKUŞ Narkoz Sağlık Dergisi’nin hazırlamış olduğu “Sağlıklı Sohbetler” programında Mezine Sırakaya’nın konuğu oldu.

Çocuklarda görülen kasık fıtığı nedir? Ne sıklıkla görülür?

Kasık fıtıklarının genel olarak daha çok erişkinlerde görülen direkt ve daha çok çocuklarda görülen indirekt tipleri vardır. Erkeklerde testislerin, kızlarda ise rahmi asan bağların geçtiği bir kasık kanalı bulunmaktadır. Karınla kasık arasında bulunan bu kanalın doğumdan sonra kapanmış olması gerekmektedir. Bu kanalın açık kalmasına bağlı olarak bağırsakların ya da diğer karın içi organların bu kanala girmesine kasık fıtığı denmektedir. Her yüz çocuktan 1-4’ünde görülmektedir. Erken doğan bebeklerde her 100 çocuktan 10’unda görülebilmektedir. Erkeklerde yaklaşık yüzde10, kızlarda yüzde 30 oranında iki taraflı görülebilir. İki taraflı kasık fıtıkları farklı zamanlarda iki ameliyata neden olabilir.

Aileler çocuklarında kasık fıtığını nasıl fark eder?

Doğumdan hemen sonra kasık bölgesinde ve testislerin bulunduğu torbada şişlik olarak fark edilebilir. Doğumda ortaya çıkmayan ancak sonrasında ıkınma, öksürme, ağlama ve yüksekten atlama gibi karın içi basıncı artıran aktiviteler sırasında aniden oluşan kasıkta şişlik olarak fark edilebilir. Kasık kanalına giren bağırsakların kasıkta sıkışması ile inkarsere herni dediğimiz boğulmuş fıtık ortaya çıkar. Bu durumda kasıkta sert ve sürekli ağrılı bir şişlik olacaktır. Çocukta sürekli bir kasık ağrısı, hareket kısıtlılığı ve zaman geçtikçe şişlikte morarma gibi renk değişikliği görülür. Bebeklerde sürekli ağlama, huzursuzluk, bacaklarını karnına çekme, emmeme ve kusma şikayetleri görülebilir. Kasık fıtığı her zaman görülemeyebilir. Bu nedenle ailenin kasıkta şişlik gördüğünde hemen fotoğrafını çekmesi teşhiste çok önemlidir.

Kasık fıtığı nasıl tedavi edilir?

Öncelikle kasık fıtığının ameliyatla onarım dışında ilaçla ya da başka bir yöntemle tedavisi yoktur. Bir kez görülmesi kanalda açıklığa işaret eder ve uygun olan en kısa zamanda cerrahi tedavi şarttır.

Kasık fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Her ne kadar kritik acil olmasa da bağırsakların ya da kızlarda yumurtalık ve tüplerin kanala girip boğulmanın ne zaman ortaya çıkacağı belli olmadığından mümkün olan en kısa zamanda ameliyat yapılmalıdır. Fıtık boğulduğu zaman bağırsaklarda ya da kızlarda yumurtalık ve tüplerde kangrene kadar giden bir hasar oluşabilir. Bu da kangrene organların karına girilerek çıkarılmasına neden olan daha büyük bir ameliyatla sonuçlanır. Boğulmaya bağlı olarak erkeklerde testislerin kan akımı duracağı için testislerde de kangrene bir durum görülmesi ihtimali artmaktadır.

Kasık fıtığında uygulanan ameliyat yöntemleri nelerdir?

Ameliyat klasik yöntemde şişliğin olduğu tarafta kasıkta yaklaşık 2-3 cm’lik bir kesi ile yapılmaktadır. Kanala kadar girilip açıklık dikişlerle bağlanarak kapatılmaktadır. Bu yöntemde diğer tarafta fıtık olup olmadığını anlamak farklı girişimler gerekmektedir. İki taraflı fıtık varsa ameliyattan sonraki bir dönemde diğer tarafta da kasık fıtığı ortaya çıkarak ikinci bir ameliyatı gündeme getirir.

Diğer bir yöntem ise genellikle iki ya da üç aletle uygulanan laparoskopik denilen kapalı yöntemle kasık fıtığı onarımıdır. Benim bulduğum ve dünyada ilk defa uyguladığım kapalı yöntemde ise sadece göbekten kameralı tek aletle girilerek karın içerisinden kasık kanalı dikişlerle kapatılmaktadır. Bu yöntemin avantajları ise her iki kasık kanalı görülebildiğinden iki taraflı fıtığın aynı ameliyatta onarılabilmesi mümkün olmaktadır. Ayrıca göbek içerisinden daha küçük bir kesi ile yapıldığından görünür bir iz olmadan, daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme süresi ile tamamlanabilmektedir.

Ameliyat sonrası dönemde bakım nasıl olmaktadır?

Kasık fıtığı ameliyatı günübirlik bir ameliyattır. Öncesinde genel olarak standart ameliyat hazırlıkları gerektirmekle birlikte ameliyat sonrası yaklaşık 4-6 saatlik bir takibin ardından aynı gün evine gidebilmektedir. Ameliyat sonrası belirgin ağrı ve hareket kısıtlılığı çocuklarda pek görülmemekte, ek ilaç ve diğer tedaviler gerekmemektedir.

Kasık fıtığı ameliyat olmasına rağmen tekrarlayabilir mi?

Ameliyatla onarılmasına rağmen kasık fıtığının tekrarlama olasılığı vardır. Ancak uygun yöntemle ve usulüne uygun yapılmış bir kasık fıtığının tekrarlama olasılığı binde 3’ten azdır.

Yumurtanın yerinde olmaması yani “İnmemiş testis” nedir?

Testislerin yani erkek çocuktaki yumurtaların skrotum denen torbaya inişini tamamlayamaması ve yukarıda bir yerde kalmasına inmemiş testis denmektedir.

Testisler anne karnındaki bebeğin kendi karnının içerisinde yerleşiktir. Doğuma yakın bir zamanda karın içerisinden kasıktaki kanalı takip ederek torbaya inerler. Testislerin torbaya inişini düzenleyen birçok hormonal ve anatomik yapı vardır. Bunların herhangi birinde oluşan bozukluk inmemiş testisle sonuçlanır. Zamanında doğan bebeklerde her yüz çocuktan birinde, erken doğan bebeklerde ise her yüz çocuktan 5-6’sında inmemiş testis görülmektedir. Hastaların hemen hemen yarısında sağda, dörtte birinde solda ve kalan dörtte birinde ise iki taraflı görülmektedir.

Aileler inmemiş testisi nasıl fark edebilir?

Ailenin ya da rutin taramalarda sağlık personelinin torbayı boş görmesi başlıca geliş sebebidir. Ancak torbanın boş olması her zaman inmemiş testis olduğunu göstermez. Fizik muayenede testisin kasık kanalında olup olmadığına dikkat edilir. Kasık kanalında bulunan testis aşağıya torbaya çekilmeye çalışılır. Eğer testis torbaya indirilemiyorsa bu inmemiş testistir. Ancak kasık bölgesindeki sinir uyarılarının hassasiyetine bağlı olarak çocuklarda kasık bölgesine elle dokunma veya soğuk teması ile testisler refkeks olarak kasığa yukarı kaçabilir. Bu durum yanlışlıkla inmemiş testis olarak algılanabilir. Bu ayrımın yapılmasında en sağlıklı yöntem çocuğun bir çocuk cerrahisi uzmanı tarafından muayene edilmesidir.

İnmemiş testis ne zaman tedavi edilmelidir?

Testis torba dışında vücut sıcaklığında bulunduğu durumda zamanla iç dokusunda bozulmalar olmaktadır. Bu nedenle olabildiğince erken dönemde tedavi gerekmektedir. Eskiden 2 yaş öncesinde indirilmesi önerilmekteydi. Ancak son dönemlerde yapılan araştırmalar testislerde olan etkilenmenin 6 ay civarında başladığını göstermektedir. Bu nedenle 9 aylıktan itibaren en geç 18 aylığa kadar ameliyat edilmesi öneriyoruz.

İnmemiş testis nasıl tedavi edilir?

İnmemiş testis tedavisinde testisin yerine göre birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Eğer testis kasıkta ya da torbalar dışında bir yerde ele geliyorsa klasik tedavisi kasık bölgesinden bir kesi ile testisin bulunması ve sonra torbaya dikişlerle sabitlenmesidir. Burada önemli olan inmemiş testisi olan hastalarda kasık kanalının da açık kalmış olabileceği için fıtık onarımının da yapılması gerekmektedir.

Eğer testis hiçbir şekilde ele gelmiyorsa gerçekte olup olmadığını anlamak için kapalı yöntemle laparoskopik olarak karına girilerek testislerin karın içerisinde olup olmadığının anlaşılması gerekmektedir. Ancak testisler hiç gelişmemiş olabilir. Karın içerisinde ise kapalı yöntemle laparoskopik olarak ya da açık yöntemle bir ya da iki seanslı ameliyatlarla torbaya indirilebilir. Bunlardan hangisinin yapılacağına büyük oranda ameliyat esnasında karar verilebilmektedir.

İnmemiş testis ameliyat edilmezse ne olur?

Testis torbaya uygun zamanda indirilmezse içerisinde yapısal kalıcı değişiklikler olmaktadır. Bunlardan en önemlisi üreme hücrelerinin azalması sonucunda kısırlık oluşmasıdır. Bunun yanı sıra, hormon üreten hücrelerde etkilendiğinden erkeklik hormonlarının üretiminde azalma olmaktadır. Bir diğer önemli durum ise testiste ileri yaşlarda görülen ve testisi normal olan bireylere göre artmış testis kanseri görülmesi ihtimalidir. Normal toplumda testis kanseri her bin erkekte iki kişide görülebilirken inmemiş testisi olan hastalarda bu risk 10 kat artmaktadır.

İnmemiş testis ameliyatı sonrasında bakım nasıl olmaktadır?

İnmemiş testis ameliyatı da kasık fıtığı gibi günübirlik bir ameliyattır. Yapılan ameliyat yöntemine göre yaklaşık 4- 6 saatlik bir takip sonrası aynı gün evine gidebilmektedir. Ameliyat sonrası belirgin ağrı ve hareket kısıtlılığı çocuklarda pek görülmemekte, ek ilaç ve diğer tedaviler gerekmemektedir. Ancak bazı ameliyat yöntemlerinde torbada testisin sabitlendiği dikiş olduğu için 2 hafta sonra bu dikişin alınması gerekmektedir.

 

 

 

Etiketler: » » » » »
Video Hakkında Yorumunuzu Yazın
3+4 = ?