logo

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık
39 Kez Görüntülendi.
Migren Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Migren Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Defa Life Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ali Yavuz Sertpolat, Narkoz Sağlık Dergisi‘nin hazırlamış olduğu Sağlıklı Sohbetler programında Mezine Sırakaya’nın konuğu oldu.

MİGREN HASTALIĞI NEDİR?  BELİRTİLERİ NELERDİR?

Migren, hasta yaşamında uzun yıllar boyunca var olan, birkaç saatten birkaç güne  kadar sürebilen ağrı ataklarının olduğu, eşlik eden birçok belirtiyi barındıran ve ataklar arasında baş ağrısı şikayetinin bulunmadığı klinik bir sendromdur.

Ağrıya, iştahsızlık, bulantı, kusma, ışık ve sese karşı duyarlılıki Ağrı sonrası bitkinlik, bezginlik ve yorgunluk hissi bulunur ve Bazı kişilerde tatlı yeme ya da sık idrara çıkma isteği görülür. Migren Hastalığı Tanı ve Tedavisi

MİGREN HASTALIĞI NEDEN OLUŞUR?

Migrenin atta yatan sebepleri aydınlanmış olsa da nedenleri hâla tam olarak anlaşılamamıştır. Genetik, santral, vasküler, ve nöronal sebepleri bulunan migrenin, biyokimyasal ve fizyolojik risk faktörleri de migrene zemin hazırlar.

HASTALIĞIN ÇEŞİTLERİ VARMIDIR?

AURASIZ MIGREN- AURALI MIGREN

Nadir yaşanan migren çeşitleri de vardır. Baziler migren; beyin sapının etkilendiği konuşma bozukluğu, baş dönmesi, kulak çınlaması, çift görme ve dengesizliğin eşlik ettiği migren tipidir. Konfüzyonel migren; bilinç bulanıklığının olduğu migren tipidir. Oftalmoplejik migren de gözü hareket ettiren kasların etkilenmesi sonucu çift görme gelişir. En korkulan migren hemiplejik migrendir. Hasta geçici felç olur. Bu durum tek başına olabilir. Baş ağrısı ile birlikte olabilir. Abdominal migren ve kusma ataklı migren çeşitleri olabilir.  Vertigolu migren atakları da olabilir.

MİGREN HASTALIĞININ OLUŞUMUNU NELER ETKİLER?

Örneğin peynir ve çikolata gibi bazı yiyecekler migreni tetikleyebilir. Bunun yanı sıra öğün atlamak veya öğünü geciktirmek, yeterli su içmemek de migren ataklarına neden olabilir. Uyku düzeni de migren için önemlidir. Az ya da fazla uyumak, yoğun egzersiz yapmak ve uzun süreli yolculuklar da migren ağrısına neden olabilir. Çevresel etkenler de migren ağrılarınızı tetikleyebilir. Çok parlak ve yanıp sönen ışıklar, keskin kokular ve iklim değişiklikleri migren ağrılarınızı etkiler. Bunların yanı sıra duygusal ve psikolojik faktörler ve kadınlardaki hormonal değişimler de migreni en çok tetikleyenler arasında sayılır. Çikolata, kakao, bakla migreni tetikler.

MİGREN İN TEDAVİSİ VARMIDIR?

İlaç Tedavisi:Akut ataklarda uygulanan ilaçlar, etkili ve hızlı bir şekilde ağrının şiddetini ve diğer bulguları azaltmayı ya da tamamen ortadan kaldırmayı, atağın süresini kısaltmayı ve yaşam kalitesini artırmayı hedefler.

Tüm bunlara ek olarak hekim, profilaktik yani önleyici tedavi de düzenleyerek atakların sıklığını, süresini ve şiddetini azaltmayı; oluşacak akut atakların önüne geçmeyi hedefler.

Önleyici tedavi ayda 4 ve daha fazla sayıda ağrılı gün geçiren, atakları gittikçe sıklaşan, uzun süreli ağrı yüzünden yaşam kalitesi düşen bazı hastalara uygulanır. Hekim tarafından verilen tedavi, belirlenen doz ve süre ile düzenli olarak kullanılmalıdır.

İlaç Dışı Tedavi: Nöroloji hekimi tarafından hasta, hastalığı hakkında kapsamlı olarak bilgilendirilir. Rahatlama teknikleri, egzersiz, düzenli uyku ve düzenli beslenme ile yaşam şeklinin düzenlenmesi önerilir. Diyet, ışık, hava, yükseklik ve hormonal değişimler gibi tetik faktörlerinin farkına varılması ve bunlardan kaçınması gerektiği anlatılır.

MİGRENİN NEDEN OLABİLECEĞİ İSTENMEYEN SONUÇLAR NELERDİR?

yüksek doz veya uzun bir süre alınan ağrı kesiciler, özellikle karın ağrısı, mi de kanaması, gastrit, ülser gibi mide ya da bağırsak hastalıklarına sebep olabilir. Aşırı ilaç kullanımı sonucunda baş ağrısı: Son üç ay içerisinde ayda on günden fazla yüksek doz reçeteli veya reçetesiz ilaç almak ciddi, hiç geçmeyen, sürekli olabilen ilaç aşırı kullanım baş ağrısına neden olabilir. Kronik migren: Migren atakları süreğen hale gelebilir. Migrenöz infarkt (beyin damar tıkanıklığı): Bir saatten daha uzun süren aura olduğu durumda olası beyin damar tıkanıklığı açısından bir nöroloji uzmanı ile görüşülmesi önerilir.

MİGREN ATAKLARI NEDEN OLUŞUR?

MİGREN HASTALIĞI KİŞİNİN HAYATINI NASIL ETKİLER ?

Kronik Migren günlük yaşamı kabusa çevirecek kadar şiddetli olabiliyor. Bu durum kronik migrenli kişiyi olduğu kadar eşi, çocuğu, iş arkadaşlarını da etkileyebiliyor. Kronik migreni olan birinin patronu, eşi, çocuğu hatta arkadaşı olmak bile zor

şöyle düşünün; “sürekli başı ağrıdığı için keyifsiz olan, yaptığı işi zorla ve düşük performansla yapan, her an yapılan programları iptal eden, migreni başlayacağı kaygısıyla hayatını kısıtlayan mutsuz bir kişi zamanla işini, eşini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabiliyor”

MİGREN DEN KORUNMA YOLLARI NELERDİR?

Uyku düzeninizi ihmal etmeyin

  • Yeterli ve dengeli beslenin, kesinlikle öğün atlamayın
  • Gerilim ve stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın
  • Düzenli spor yapın
  • Lodos esen havalarda dışarı çıkmamaya özen gösterin
  • Parlak ışık, yüksek sesli ortamlar ve keskin kokulardan uzak durun
  • Günde ortalama 2-3 litre su için

 

 

Etiketler: » » » » » » »
Video Hakkında Yorumunuzu Yazın
5+7 = ?