logo

96 Kez Görüntülendi.
Türkiye’de organ nakli bekleyen kaç hasta var?

Türkiye’de organ nakli bekleyen kaç hasta var?

Gaziantep Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Mustafa Gültekin Narkoz Sağlık Dergisi’nin hazırlamış olduğu “Sağlıklı Sohbetler” programında Mezine Sırakaya’nın konuğu oldu. Gaziantep Haber

Organ bağışı nedir, organ bağışı yapmak için gerekli şartlar nelerdir?

Organ bağışı kişinin hayatta ve sağlıklı iken kendi özgür iradesiyle organlarını ve dokularını beyin ölümü gerçekleştikten sonra başka insanlar hastalar için kullanılması için organlarını bağışlaması işlemidir.

Bu hafta organ bekleyen insanlar ve aileleri için gerçekten çok çok önemli bir haftadır. Çünkü bu kişilerin tek tedavi ve hayata bağlanma yöntemi organ naklidir . kalp karaciğer gibi organ bekleyen hastaların tek hayatta kalma yolu organ naklidir.aksi taktirde bu hastalar hayatlarını kaybederler.

Böbrek nakli ise kişiyi tekrardan sosyal ve üretken hayatına döndürmekle kalmaz daha konforlu bir yaşam sürmesini sağlar.

Organ bağışı 2 tanık huzurunda 18 yaşından büyük bulaşıcı hastalığı olmayan ve akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışçısı olabilir . Bu bağışlar sağlık bakanlığının sistemine giriliyoır.

Şehir hastaneleri il sağlık müdürlükleri üniversite hastaneleri ve özel hastanelerede bağış yapılabilir.

Türkiye‘de organ nakli bekleyen kaç hasta var? Bağışlanan organlar kimlere naklediliyor? Organ bağışının artmasının önündeki engeller nelerdir? Kimlerden organ alınabilir.? Bağışlanabilecek organlar nelerdir ? aileden isin alınır mı bu konular hakkında bilgi alabilir miyiz ? Gaziantep Sağlık

Gaziantep Üniversitesi bugüne kadar kaç nakil yaptı? Pandemi sürecinde organ nakli nasıl etkilendi?

 

Etiketler: » » » » » » »
Video Hakkında Yorumunuzu Yazın
7+4 = ?