YABANCI OYUNCU DAHA ÇOK ÇALIŞACAK

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YABANCI OYUNCU DAHA ÇOK ÇALIŞACAKGaziantepspor Teknik direktörü Hikmet Karaman Kanal 27 Televizyonunda katıldığı Sporvizyon programında Program yapımcısı Galip Ünlükara ve spor yorumcusu Ramazan Taşkın’ın sorularını yanıtladı.

Kendisine imkânlar verildiği takdirde Gaziantepspor’u şampiyon yapmayı istediğini dile getiren Karaman, şehrin Bakanıyla, Milletvekilleri ile Belediye Başkanları ile Gaziantepspora biraz daha destek olması gerektiğini söyledi.

Geçen sezon takıma geldiğinde oynadıkları her maçın kurtuluş savaşı olduğunu açıklayan Karaman, “O günlere gittiğimiz zaman maçı kaybetsen rakip üstüne geliyor veya puan eşitleniyor. Samsun’a bir kaybetsen iki puana iniyor dolayısıyla çok zor günler bekliyordu ama biz oraları unuttuk. Tesisleşme anlamında sıkıntılar yaşadığımızı dile getirmiştim. Burada her şeyi kulüp başkanı ve yönetimlerden beklemek olmaz, ben diğer kulüplerde de çalıştım. Belediyeler, milletvekilleri bakanlar yardımcı oluyor. Bakın Mersin’in bakanı Galatasaray’dan Culio’yu kopardı aldı. Şimdi bizim bakanlarımızdan da ben istiyorum. Bakan, milletvekilleri devreye giriyor koparıyorlar. Biz bu konuda kopukluk yaşıyoruz, buranın son derece alt yapısıyla ve üst yapısıyla mükemmel bir tesis haline gelebilir ama bunu içinde devletin yetkilileri girecek. Gaziantep büyükşehir belediyespor’da bizim kardeş takımımız onlar benden Mehmet Yiğit’i istediler verdim. Başka istediğiniz varsa verelim dedim, çünkü onlar bizim kardeş takımımız ama lokomotif biziz. Ne olursa olsun önce Gaziantepspor desteklenecek, şahıslar önemli değil şehrin takımı önemlidir her zaman.

OYUNCULAR ÖZEL HAYATINA DİKKAT ETMELİ

Eskişehirspor’un futbolcusu Ediz Bahtiyaroğlu’nun vefatının antrenörleri de etkilediğini söyleyen Gaziantepspor teknik direktörü Hikmet Karaman, “Psikolojik olarak sabah antrenmanına düşük tempoyla başladım. Bu olaydan etkilendim, oyuncuların boş günlerini nasıl değerlendirdiğini veya ne yaptığını bilemiyorsunuz. Zaman zaman oyuncular yorgun olduklarını saklıyorlar, örneğin gerçekten yorgunsa gelecek hocasına veya doktoruna ‘Ben kendimi son derece yorgun ve bitkin hissediyorum, kendimi toparlamam lazım’ deyip gerektiği yerde idmana çıkmayacak.

YABANCI OYUNCU DAHA ÇOK ÇALIŞACAKKULÜPLER ÇOCUK ESİRGEME KURUMU DEĞİL

Antrenmanı suiistimal eden oyuncuların kendilerini belli ettiğini ifade eden Karaman, “Onlar sürekli idmana geç veya dakikasız gelirler. İdman temposu düşüktür, yaşayış tarzları iyi değildir. Böyle oyuncuları ben temizliyorum. Hiç affı yok şimdi İvan De Souza’yı bende seviyorum ama Antalya kampına giderken takım sondan ikinciydi İvan kampa gelmedi. İvan’ın ayrıcalığı var mı hani Gaziantepspor’u düşünmek. Burada son haftalarda koşacaksın dediğimizde hemen itiraz ediyordu. Öyle yok bunu Gaziantep kamuoyu bilsin. Benim takımım da yabancı oyuncular yerli oyunculardan daha fazla performans sergilemeye mecburdur, yapmıyorsa burada ne işi var o zaman. Kulüpler çocuk esirgeme kurumu değildir. Ben çok temizlik yaptım, adam 3 senedir burada ama 2 tane maçı yok o zaman ne işi var burada, kulüp ekonomik anlamda rahata kavuşuyor. Belki sayımız eksik ama Gaziantepspor olumlu adımlar atıyor. Yabancı sayısı düşecek

GAZİANTEPSPOR ÜZERİNDEN IRKÇILIK YAPILMAMALI

Gaziantepspor üzerinden ırkçılık söylemler yapanların faşist düşünceli olduklarını söyleyen Karaman, “ Geçenlerde yaptığım bir röportajda kendimi örnek olarak ortaya attım ve şehir beni sevmiyor dedim. Hal bu ki biliyorum beni seviyor. Yani şimdi başkan, yönetim sabırlı olacaksın, yaklaşacaksın, belki bizde yaklaşmamız gerekiyor, bu da ayrıca bir olay bizimde insanları kucaklamamız gerekiyor. Şehrinde şunu demesi gerekiyor, ‘Biz böyle başkan istemiyoruz’ böyle bir şey olabilir mi? Şimdi bakalım Gaziantepspor’un geçen sezon ki kadrosuna baktığımızda Anadolu’nun en iyi kadrosu burada. Bir önce ki kadroya bakın UEFA’ya oynamış en iyi kadro orada. Bu kadroyu bu yönetim kurmuş. Oradan gelelim bu yönetim süper kadro kurmuş ha başarılı olmuş olmamış ayrı. Bir sene UEFA’ya gitmiş sonra ki sene kümeye düşmekten kurtulmuş bunlar olabilir ama iyi kadro kurmuş. Bu sene gelişim senesi, bu sene beklenti çok onu ben biliyorum. Mesela deniyor ya Gaziantepli başkan istiyoruz. Eee bu Gaziantepli değil ama sana süper takım yapmış. Taraftarlarımızın bu tutumu yanlış, zaten taraftarlarımızı bu düşünceye sokan, bu çatışmalardan doğan nedenlerden kaynaklanıyor. Nihayetinde benim başkanım İbrahim Kızıl, beni bu kulübe getiren o ama ben düşüncelerimi tabi ki paylaşırım ama paylaştığım zamanda Allah var adam her şeye çok doğru söylüyorsun diyor bir şey söylemiyor” dedi.

KULÜBÜN BASIN DEPARTMANI OLMASI GEREKİR

Türkiye’nin genelinde bazı gazetelerin yönetimin yanında, bazılarının ise karşısında olduğunu ifade eden Karaman, “Anadolu’da bir grup yönetimi destekler bir gurupta karşı tarafı destekler. En yakın çevre illerimizden birinde önce başkanın yanındaydı oraya maç yapmaya gittik baktık düşmanı olmuş. Anadolu’da maalesef bu işler böyle bu Gaziantep’te te böyle. Manisa’da çalıştım orada da öyleydi. İstanbul kulüplerinde de ulusal medya vardır. Onlarda da aynı şey var. Şimdi hangisinin yazarları daha güçlüyse onun yanında yer almak istiyorlar bu işler böyle yani. Bizde basın departmanı yok aslında onun da olması gerekiyor. Kulübümüz ve benim kafamda ki kulüp yapısı çalışma ortamında bazı departmanların olması gerekiyor ama bunlarınbirden bire yapılması mümkün değil” dedi.

TÜRKİYE’DE TRANSFER SİSTEMİ HENÜZ OTURMUŞ DEĞİL

Transfer konusunda bir futbolcunun isminin geçtiği anda 20 manejerin kendisini veya kulübü arayarak yetkisinin kendisinde olduğunu belirten Karaman, “Ondan sonra oyuncu gelmiyor, araya başka şeyler giriyor. Böyle bir ortam var, Türkiye’de futbolcu transferi oturmuş değil, farklı farklı şeyler oluyor herkes bir kanaldan giriyor. Dolayısıyla sağlıklı birşey yapamıyorsunuz, teknik direktörüyle, yönetimiyle, başkanıyla istikrarlı olmak lazım yani istikrarlı olursanız teknik direktörün düşüncesi, kulübe katacağınız zenginlik, sisteme katkı hep bunlar zaman içerisinde olacak işler. Mesela ben Kayserispor’u çok beğeniyorum, Süleyman Hurma orada müthiş işler yapıyor. Kayserispor’un şu anki yerinde kalacağına inanmıyorum kesin oradan yukarıya çıkacaktır, bu kesin” dedi.

KİMSE BUGÜNE KADAR AL ŞU TAKIMI ŞAMPİYON YAP DEMEDİ

Kendisine bu zamana kadar sürekli ligde sonuncu olan takımların talip olduğunu belirten Karaman, “ Kimse al şu takımı şampiyon yapın demedi ama herkesi de kurtardım ikinci ligden Rizespor ile Antalyaspor’u çıkarttım. İkisinin de çıkma şansı yokta ama çıktılar. Ben biraz geçimsiz adamım kulüplerde başarılı olduğunuz zaman bir takım isteklerimiz oluyor bunu Manisa’da devam ettiremedik veya diğer kulüplerde de yapamadım. Ankaragücü’ne üç kere geldim üçünde de kurtardım, kötü antrenörü üçüncü kez getirirler mi. Türkiye’de sıkışınca iyi antrenörü çağırıyorlar, sıkışmayınca alıyorlar çalıştırıyorlar olursa oldu olmazsa gönderelim iyi bir antrenör getirelim diyorlar. Ben buraya gelirken başkana beni takımı kurtarmak için getirme, ben bu takımı şampiyon yapmak istiyorum dedim. Ben ilk üçte oynamasını istiyorum ben onun için geldim buraya ama şanssızlık yaşadım. Ben TRT3’ te çok güzel çalışıyordum yoksa ne işim vardı burada 12 hafta anamız ağladı. Neden böyle sıkıntılara gireyim ama biz teknik ekip olarak biraz daha fazla çalışıp, biraz daha oyuncu kapasitesini çalıştırıp yeni oyuncular çıkartıp gene zorlamaya çalışacağız nihayetinde futbol oyuncularla ve kaliteyle oynanıyor. Şimdi Dany oynarken kovulan Binya bir anda topçu oldu ama Dany’nin faktörü çok büyük önünde ki adamları oynatıyordu akıllı adam. El Yasa’nın performansı değişti, Sapara Trabzonda oynayamıyordu bizim çok önemli adamımız oldu, Muhammet ortaya çıktı” dedi.

FUTBOL DIŞINDA KİTAPLAR BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Futbol dışında kitapların kendisi için ok önemli olduğuna değinen Karaman, “Benim odamda evimde her yerde kitaplarım vardır. Bunları kısım kısım okurum. Sinemayı, tiyatroyu çok severim. Güzel oyunlar sahneleniyorsa takımı tiyatroya götürelim bir gün. Tatil yapamıyoruz özel hayat yok sıfır yaşantı var. Örneğin Trabzon maçını oynadık maçtan sonra analize oturuyorsun üç – dört saat o günün bitti, şimdi oynayacağınız Kasımpaşa maçı var o da öyle sürüyor birde antrenmanlarınız var insanın özel hayatına, dinlenmeye vakti olmuyor. Birde öyle çalışırsınız, vaktiniz bol olur. Ben önce otelde kalıyordum ama şimdi kalmıyorum orada nasıl gideceksiniz sabah erkenden idmana geleceksiniz gece saat birde gideceksin sabah bir daha geleceksin. Oteli iptal ettim burada kalıyorum, birde güzel oksijenli havası var buranın” dedi.

FUTBOLCULARIN BAKLAVA YEMESİNE KARŞIYIM

Futbolcuların baklava yemelerinin ölümü olduğunu açıklayan Karaman, “Ben oyuncuların baklavasına maç yapmalarına ve yemelerine karşıyım. Yasak ama normalde ben birşey demiyorum oyuncu baklava yer mi ya sütlü mamül yesin ama baklava ölüm demek. Taraftarlar baklava getiriyor ama alıyoruz işte ne yapalım, geleneği bozmayalım, fıstık getirsinler. Baklava hamur, şeker çok oyuncunun şekerini bir anda yükseltiyor ondan sonra pat dibe vuruyor. Sindirimi çok zor, kilo aldırıyor, bağışıklık sistemini geliştiriyor her gün adam tatlı yiyor olacak iş mi bu ama sütlü mamulü yesin, muzlu balı yesin adam devre arası ballı süt içiriyor” dedi.

ALT YAPIYA ÖNEM VERİYORUZ

Alt yapıdan üç futbolcuyu A takıma çıkarttıklarını belirten Karaman, “İki de kaleci A takımda Adana ile oynanan özel maçta bu genç oyuncuları keşke bir on dakika daha önce oyuna soksaydım onlar bu sene öğreniyorlar. Ben Manisaspor’da da öyle yaptım. Şu anda Manisaspor’un alt yapısında yetişen 5 – 6 oyuncu liglerde oynuyorlar. Seneye bu çocuklar acaip zorlarlar. Alt yapının maçlarını ya yardımcı hocalarımı gönderiyorum yada buraya çağırıp hepsini buradan görüyorum. Ben burada onları izlerim notumu alırım ve şu oyuncuları yukarı istiyorum derim” dedi.

BİR TAKIM ŞEYLERİ DEĞİŞTİREMEZSEM GİDERİM

Ligin üç haftasında kazanmaları gereken maçları kaybettiklerini açıklayan Karaman, “Belki yenilip berabere kalacağımız maçı kazandık. Trabzon maçını da kaybedebilirdik, gideriz Kasımpaşa’ya da kaybedebiliriz. Futbolda bunlar vardır. Ben nasıl kaybettiğime bakarım. Bir takım şeyleri değiştiremediğim zaman gerektiğinde şapkamı alır giderim. Takımın hepsi veya üçte ikisi, eğer orada bir takım şeyler değişmiyorsa ya onlar ya ben gideceğim. Bunu Capello bir dönem yaptı. Ben herşeye hazırlıklıyım bakan bana dedi sen otuz maçı da kaybetsen senden ayrılmam dedi. Ben nerede ne yapacağımı bilirim, ben Hikmet Karaman’ım ve Türkiye’nin en önemli teknik adamlarından biriyim. İster kabul etsinler ister etmesinler ben ne yaptığımı ve nerede olduğumu biliyorum. Ben kimseyi değil kendimi örnek alıyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
YABANCI OYUNCU DAHA ÇOK ÇALIŞACAK

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin