YAŞAM SAVAŞI | Narkoz Haber
11° Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

YAŞAM SAVAŞI

Genel - 01 Ocak 2011 18:58 A A

Dünyaya gelebilmek bile bir mücadele sonucu kazanılan bir zafer. Evet, doğum; ilk zaferimiz. Ve sonrası… Öncelikli olarak vahşi doğa kanunları; hayatta kalabilmek! Söylerken çok kolay görünse de doğuşumuzdan itibaren başlıyor öğretiler, ezberler, kurallar ve işin en zor tarafı çIkarımlar… Yani durmadan işleyen bir makina gibi sürekli bir çaba içerisindeyiz yaşayabilmek uğruna. Eskisi kadar kolay da değil herşey yani aslında teoride daha kolay görünüyor ama pratiğe gelince anlıyoruz zorluğunu. Evet, artık herşeye sahibiz; daha kaliteli bir yaşam, daha çağdaş nesiller, daha çok seçenek, daha modern bir hayat… Ama bu buzdağının görünen kısmı, bir de sular altında kalan tarafı var ki birçoğumuzun aklının sınırları buna erişmeye yeterli değil. Düşünmek yeterli aslında ama düşünebilen daha doğrusu düşünme eylemini gerçekleştiren kaç kişi var bu devirde? Akıl bize sunulmuş bir mücevher; onu hayatımızın odak noktası yapıp; aydınlık, parlak bir hayat sürmekte bizim elimizde, hiç kullanmadan, ezbere yaşayıp hazineyi tüketmekte. Şaka değil, bence düşünmeyen insanlar yaşlılık dönemlerinde hastalıklara daha kolay yakalnıyorlar. Düşünen, üreten, okuyan, gelişen beyin; işleyen demir misalidir. Zaten hüzünler de hep boşluğumuzdan yakalar, bir uğraşımız yoksa bu bizi boş düşüncelere sevk eder, boş düşünceler ise insanı benliğinden uzaklaştırıp, bunalıma iter. Ama elbette herşey eskisi kadar insana bağımlı gelişmiyor, tüm bunların yanında birçok dış faktör gerekiyor malesef. Toplumumuzda insanlar artık kendini oluşturamıyor birey olarak, bunun içinde sağlıklı bireyler olamıyor, sağlıklı bir toplum yapısı oluşmuyor, sağlıklı ilişkiler kuramıyoruz. Yalnızlığımız da bundan kaynaklanıyor, fuzuli kalabalığımız da, iç savaşlarımızda. Ne öğretiliyor temelde bize; yemek-içmek, çalışmak, aile kurmak, evlat sahibi olmak dışında. Hayatın kalıpları tamam da, peki ya içindeki boşluklar? Çalışıyoruz ama neden istediğimiz noktada olamıyoruz hiçbirimiz; çalışmaya başlarken kaçımız amacımıza yönelik bir doğrultuda yön veriyoruz çalışmalarımıza? Aile kurmak basit; iki ayrı cins insan, bir çatı, birkaç eşya herşey tamam mı yani? En doğru zamanı, en doğru insanı bulmanın önemini benimsemiş kaç aile var toplumumuzda ya da evliliği ebeveynlerinden gördükleri yerine daha blinçli yürütmeye çalışan kaç genç var toplumumuzda? Çocuk sahibi olmak mı önemli, kaliteli, kişilikli evlatlar yetiştirebilmek mi? Kaç kişi bunun ayrımına varmış durumda? İşte böyle mutsuzuz hepimiz. Hep birşeyler eksik hayatlarımızda. Yalnızız ve gitgide kimsesizleşiyoruz! Neden peki?

Bu haber 102 kez okundu.
Genel - 18:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Acı kaybımız: 20 kişi hayatını kaybetti
  AFAD‘dan Elazığ’da gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili, “Depremde ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi, yaralı sayısı 1015″ açıklaması yapıldı. Bölgede depremin ardından 228 artçı deprem yaşandı. Bölgeye 1167 arama kurtarma personeli 235 araç sevk edildi. Yardımlar ve ihbar için 3122582323 numaralı telefonlar aranabilir. Yaralılar hakkında bilgi almak için 184 SABİM aranabilir.
 • 02
  Gaziantep’te deprem bölgesine ulaşan ekip 1 kişiyi kurtardı
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından dün akşam saatlerinde Elazığ deprem Bölgesine hareket eden Arama kurtarma Ekibi Göçük altından bir vatandaşlı sağ olarak kurtarmayı başardı. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gaziantep Valiliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Bölgesine 11 araç ile 42 personel gönderilmişti.
 • 03
  Yaralılar için kan ihtiyacı çağrısı!
  Elazığ Belediyesi hastanedeki vatandaşlar için çok acil kana ihtiyaç olduğunu duyurdu. Aynı zamanda vatandaşların şahsi araçlarıyla yola çıkmamalarını istedi. Kızılay Başkanıda  Elazığ’a İhtiyaç duyulabilecek gruplarda ilave kan sevkıyatları yapıldığını söyledi. Öte yandan AFAD tarafından yapılan açıklamada ilk belirlemelere göre Elazığ 8 Malatya’da 6 kişi hayatını kaybetti, 57 kişi yaralandı.
 • 04
  İBB Arama Kurtarma Ekipleri Elazığ’a gidiyor
  Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu AFAD’a geçerek çalışmalara katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB’nin arama kurtarma ekiplerini harekete geçirerek Sivrice’ye bir an önce yola çıkmaları için talimat verdi. İmamoğlu’nun talimatı üzerine 30 arama kurtarma ekibi Sivrice’ye yola çıkmak üzere harekete geçti. İBB arama kurtarma […]
 • 05
  Gaziantep’ten Deprem Bölgesine destek
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi , deprem bölgesine 2 araç ve 9 kişilik arama kurtarma ekibinin Elazığ’a hareket ettiğini duyurdu.

YOL DURUMU