YEREL MEDYA AB'YE HAZIRLANIYOR | Narkoz Haber
Açık
 • EURO 6.56
 • DOLAR 5.94

YEREL MEDYA AB’YE HAZIRLANIYOR

Hareketli Manşet - 19 Kasım 2011 17:29 A A

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İngiltere Büyükelçiliği Müsteşarı Janet Douglas, protokol ve birçok basın mensubunun katıldığı, “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” 7. bölgesel bilgilendirme toplantısı Şanlıurfa Dedeman Otelde yapıldı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın himayelerinde Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yürütülen ve İngiltere Büyükelçiliği tarafından desteklenen “Türk Yerel Medyası AB Yolunda” projesi Şanlıurfa semineri sona erdi.

Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Hakkâri, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin ve Şırnak illerinde çalışan yerel medya mensuplarının katılacağı seminerde Avrupa Birliği Bakanlığı’nın yanı sıra Şanlıurfa Valiliği, RTÜK, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Diplomasi Muhabirleri Derneği, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti yönetici ve temsilcileri katıldı.

Yoğun katılımın olduğu seminerin açılış konuşmasını İngiltere büyükelçiliğinde görev yapan elçi müsteşar olan Janet Douglas yaptı. Douglas konuşmasını,Türkçe başlayıp Türkçe bitirdi.

Douglas; “Türkiye konumu itibarı ile çok önemli bir yere sahip. Güçlü bir Türkiye, güçlü bir Avrupa demektir. AB bu amaçla Türkiye’ ye çeşitli projelerle destek sağlıyor. Bu destek 8 milyon Pound’a ulaştı. Egemen Bağış’ın da ifade ettiği gibi Avrupa süreci yerelde başlar. Kamuoyunun gündemini oluşturmada çok önemli bir yere sahip olan yerel medya kuruluşlarına yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılıyor. Özgür ve bilinçli bir medya halkında bilinçlendirilmesinde etkili olacaktır” dedi.

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, böyle bir programın Şanlıurfa’da yapılmasının kendilerini çok memnun ettiğini söyledi. Güvenç,” Basın toplumun önemli bir kuruluşudur. Basın dördüncü kuvvettir. Yerle basında çalışan arkadaşlarımızın içinde bulundukları zorlukları biliyoruz. Kamu düzenin olabilmesi için basının toplum yararına ve olumlu anlamda çalışmalar yapması gerekir. Toplumsal barış için basına büyük görev düşüyor dedi.

BDP KAN DÖKMEYE SON VERMELİ

Başmüzkereci Egemen Bağış ise konuşmasında peygamber torunlarının olduğu bu şehre gelmekten onur duyduğunu Faruk Çelik’in ve başbakanın Urfa’ya çok değer verdiğini söyledi. Bağış,”Asırlardır birbiriyle savaşmış milletlerin şimdi Avrupa Birliği şemsiyesi altında birlikte yaşıyor” dedi. Konuşmasında Barış ve Demokrasi Partisi’ne de seslenmeyi unutmayan Bağış şöyle devam etti: “Buraya gelmişken ülkemizin en kritik meselesi terör belasına değinmeden geçemiyorum. Adında ‘Barış’ ve ‘Demokrasi’ gibi kelimeler olan bir partinin maalesef terör örgütünün boyunduruğundan çıkamadığına hep birlikte şahit oluyoruz. Ben hoşgörü ve barış şehri Şanlıurfa’dan o partinin mensuplarına bir çağrıda bulunmak istiyorum; ya adınızdan o kelimeleri çıkarın ya da o kelimelerin gereğini yapın. Bu ülkede kardeşçe yaşamanın vakti geldi. Fitne ve fesatla, kardeşi kardeşi düşürmekle, istismar ile bir yere varamayız. Eğer özgürlüklerse bakın nereden nereye geldik. Hepimiz bilmeliyiz ki; terör, kan ve şiddetle bir yere varamayız.  Bunu hep beraber haykırmamız lazım. Birliktelik için birlikte ter dökmemiz gerekiyor.”dedi. Konuşmaların ardından, AB Bakanı Eğemen Bağış’a Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç tarafından hediye takdim edildi.

Toplantının sonunda Avrupa Birliği Genel Sekreterliği yetkilileri tarafından, Şanlıurfa’nın yanı sıra, Adıyaman, Gaziantep, Hakkari, Kahramanmaraş, Kilis, Mardin ve Şırnak’tan gelen yerel medya mensuplarına sertifika verildi.

Dedemen Otelde gerçekleştirilen toplantıya katılan basın mensupları bu tür toplantılar sayesinde tanışabildiklerini ve bu tür faliyetlerin sürdürülmesini temenni etiklerini dile getirerek otelden ayrıldılar.

Bu haber 223 kez okundu.
Hareketli Manşet - 17:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Çin’de yeni Korona virüsü vakası 830’a yükseldi
  Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, yeni korona virüsü vaka sayısının toplam 830’a, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 25’e yükseldiğini ve 34 kişinin taburcu edildiğini açıkladı. Beijing saatiyle gece 00.00’da yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde İç Moğolistan ve Xinjiang Uygur Özerk bölgelerinin yanı sıra, Shanxi ve Gansu dahil toplam 29 eyalet düzeyinde bölgede 259 yeni vaka […]
 • 02
  TÜSAD’dan Corona Virüsü bilgilendirmesi
  Çin’in Wuhan kentinde yaşanan corona viral salgın haberlerine ilişkin açıklama yapan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösteren corona virüsü ile ilgili bilgilendirme yaptı. Çin’in Wuhan kentinde solunum yolu enfeksiyonu ve pnömoniye (zatürre) neden olan viral salgın haberlerine ilişkin açıklama yapan […]
 • 03
  Etem Çalışkan SANKO Okulları’nda öğrencilerle buluştu
  Adı Atatürk ile özdeşleşmiş dünyaca ünlü ressam, hattat ve kaligrafi ustası Etem Çalışkan, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’i ziyaretlerinin 87’inci yıldönümü Anma Etkinlikleri kapsamında SANKO Okulları 8’inci sınıf öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilere 92 yıllık birikimini anlatan Çalışkan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’e gelişinin 87’nci yıldönümünde Gaziantep’te bulunmaktan ve SANKO Okulları öğrencileriyle bir […]
 • 04
  Mavi Özel Halk Otobüsleri yeni sisteme geçiyor
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yeni kurulan mahalleler ve artan toplu taşıma talepleri için mavi özel halk otobüslerinde yeni seferler uygulamaya aldı, sistem değişikliğine giderek havuz sistemine geçti. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, şehirde yeni kurulan ve gelişen mahallelerde doğan toplu taşıma ihtiyacı için düğmeye bastı. Yapılan düzenlemelerle sefer sayıları arttırılırken sistem değişikliğine gitti. Bu kapsamda 19 […]
 • 05
  Bir Banka çalışanı hesabına para geçirmekten tutuklandı
  Bir Bankadan 3.2 Milyon TL, 14.491.09 USD ve 3000 EURO Parayı başka hesaba aktaran Banka çalışanı ve 12 şahıs yakalandı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir banka şubesinden, banka çalışını M.F.B isimli şahıs tarafından, 3.2 milyon TL,14.491,09 USD ve 3.000 EURO paranın bankanın başka bir müşteri hesabına aktarıldığı, ayrıca […]

YOL DURUMU