logo

YESEMEK Açık Hava Müzesi ile İlgili Komisyon Kuruldu

YESEMEK Açık Hava Müzesi ile İlgili Komisyon Kuruldu

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, YESEMEK Açık Hava Müzesi ile İlgili Komisyonu kurulduğunu duyurdu.

Bayrak, yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Yesemek” Kültür Turizmi açısından çok daha önemli bir hale gelmiştir” diyerek Gaziantep Kent Konseyi Bünyesinde, “Yesemek Komisyonu” kurulduğunun müjdesini verdi.

Bayrak’ın açıklaması:

“Gaziantep Kent Konseyimiz, Gazi Şehrimizin her türlü değerleriyle yakından ilgilenmekte ve misyon olarak Kentimizin tarihi, kültürel, sosyal ve doğal zenginliklerini sahiplenmektedir. Bugüne kadar İslahiye’de bulunan Yesemek Açık hava heykel Atelyesi olarak bilinen alanda, bir Hitit kentinin varlığının ortaya çıkması ile “Yesemek”Kültür Turizmi açısından çok daha önemli bir hale gelmiştir.

Gazi Şehrimizin en eski hazinelerinden biri olan “YESEMEK” ile ilgili gelişmeler yakınen takip edilmekte ve sulama göleti inşaatı nedeniyle geleceği konusunda Konseyimizde ciddi kaygılar taşımaktadır. Bu bağlamada GAZİANTEP KENT KONSEYİ bünyesinde “ YESEMEK  KOMİSYONU” kurulmuş ve konu mercek altına alınmıştır. Alan Planı, ilgili raporlar, tespitler alan fotoğrafları ve yerinde yapılan incelemeler kaygılarımızı artırmıştır.

YESEMEK ZARAR GÖRDÜ, ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR

“YESEMEK” İle ilgili  hızlı bir çalışma başlatmış olan Kent Konseyi Yesemek Komisyonu  yapılan “SULAMA BARAJI” çalışmalarının, orada bulunan tarihi eserlere ve değerlere zarar vereceğini değerlendirmektedir, daha yapılmadan inşai faaliyetlerle de zarar verildiği gözlemlenmiştir.

1.DERECE DEPREM BÖLGESİNDE KÖYÜN ÜZERİNE BARAJ

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) İslahiye’de Yesemek Sulama Barajı çalışmalarına devam ederken, Yesemekte yeni bir antik kentin varlığı bilimsel raporlarla ortaya çıkmıştır, bu fiili durum nedeniyle inşaatın yapımından vazgeçilmelidir. Ayrıca Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün yazılı olarak çalışmaların kurul kararına kadar durdurulması uyarısı yazılı olarak bulunmaktadır. Bunlara rağmen inşaata başlanılma ihtimali kaygı vericidir. Bahse Konu Antik kent yaklaşık 200 hektarlık alanı kapsamaktadır, Sulama göleti bölgeye önemli zararlar verebilecektir. Bunun yanında 1.DERECE DEPREM BÖLGESİNDE KÖYÜN ÜZERİNE BARAJ YAPILMASI ENDİŞE VERİCİDİR.

ODA VE DERNEK BAŞKANLARINDAN OLUŞAN 9 KİŞİLİK KOMİSYON

Komisyon üyeleri; B.Sıtkı Severoğlu (Komisyon Başkanı), Tarık Aytekin (Komisyon Sekreteri), Aslı TezelGökhan Çeliktürk, H.Özgür Girişken, Hasan Yelken, Dinçer Uğurluer, Sibel Gürsel ve Erkan Özsavaş’tan oluşturulmuştur.  19.08.2020 Tarihinde çalışmalarına başlayan Komisyon; halen Konu hakkındaki belge ve bilgileri değerlendirmekte olup, Yesemek’te yapılmış ve apılacak faaliyetler komisyon tarafından  dikkatle takip edilecek, korunması için gerekli girişimlerde bulunulacak ve yasal yollara başvurulacak ve önümüzdeki günlerde kamuoyu ayrıntılı olarak bilgilendirilecektir.

Etiketler: » » »
56 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?