Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık
01 Kasım 2011

Yine Vatan Sağolsun

Biz fırsat verdik! İçimize karıştırdık. Eşitlik dedik, hak hukuk dedik, kardeşçe yaşam dedik. Kucak açtık canilere, kol kanat gerdik…

Hayvanlar bile yemeklerine verene, kalacak yer verene, ilgi gösterene minnet duyar, saygı duyar! Vatanımızı paylaştık, sınırlarımıza soktuk, iş verdik, hak tanıdık, yeri geldi aş dağıtıldı bizlerin kesesinden hainlere ve kanla, canla ödediler minnet borçlarını. Daha doğrusu yaptıklarımızın karşılığında bize bedel ödettiler yıllarca. Uslanmadık!

Nasıl da saygı duydular bize, ne de kardeşçe yaşadık! Biz verdik bu fırsatı ellerine ‘Gelin canımızı yakın, kanımızı akıtın, ocaklarımıza ateş düşürün, evlatlarımızı yok edin!’ dedik! Cuma’nın gelişi Perşembe’den belliydi oysa; geçmiş ola!

O kadar esnek davrandık ki! Çocukların yaramazlık içgüdüsü gibi karşıladık yaptıklarını; affettik. Giden gitti, kalan sağlar bizimdir dedik. Birkaç avutucu söz karşısında yüreğindeki acıyı derine gömdü nice analar, babalar! Biz sustukça onlar devam etti. Kendi basınımızda, başka ülkelerin felaketlerini gözler önüne çarşaf gibi sererken, kendi acılarımız, kendi doğrularımızı yansıtamadık cesurca!

Olan oldu, bitti! Şimdi mi millet olduk, birlik kurduk, şimdi mi tek yürek olduk? Olan yine giden canlara, ocaklarına ateş düşen ana, babalara oldu! Yine uslanır mıyız? Tövbe! Nasıl olsa kapımız, penceremiz sağlam, aşımız pişiyor, işimiz tıkırında… Kapımızın önünde ne olmuş umurumuzda mı; bize dokunmayan yılanı bin yıl padişah ilan eder, tepemizde gezdiririz! Yazık, çok yazık!

Kimin uğruna, niçin canından oldu bu insanlar? Millet mi? Vatan mı? Hani nerde? Topraklarımıza sahip çıkamazken, kendi içimizde bölünmüşken; çocuklarımızı nerdeyse askere göndermeye korkarken, adaletsizliği kabul edip, değişim yolunda bir adım atmazken şimdi ne diye konuşuruz? Hak ettik mi bu isyanı? Bakın burnumuzun dibindeler, biz verdik fırsatı! Kendi toprağımızda huzurla uyumamızı sağlayan askerlerimizi öldürmeyi kendilerine hak bilme mantığını biz soktuk kafalarına. Nasıl mı? Hep korktuk, hep sustuk. Peki bugüne kadar böyleydi de, şimdi mi aslana kestik hepimiz?

Vatanı, vatan yapan üzerinde yaşayanlardır ya; kendi vatanından aciz bir millet olduk!

Pelin Dedeağa

680 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?