Zorlu Enerji ‘Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne katıldı

Zorlu Enerji 'Bilim Temelli Hedefler Girişimi'ne katıldı
Zorlu Enerji 'Bilim Temelli Hedefler Girişimi'ne katıldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zorlu Enerji ‘Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne katıldı

Zorlu Holding’in Akıllı Hayat 2030 stratejisi doğrultusunda sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getiren Zorlu Enerji, iklim krizinin olumsuz etkilerini azaltarak ortadan kaldırmayı hedefleyen uluslararası Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne (Science Based Targets İnitiative – SBTi) katıldı. Temel sürdürülebilirlik stratejisini Entegre Risk Yönetimi, Kurumsal Yönetişim ve Davranış, Etik, Uyum ve Şeffaflık temelleri üzerine kurgulayarak bütüncül bir perspektifle değerlendiren şirket, sera gazı emisyon seviyelerini azaltma taahhüdünde bulundu.

CDP, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından 2015’de kurulan SBTi iklim değişikliği ile mücadele insiyatifi kapsamında kurumların toplam sera gazı emisyonlarını azaltma çabalarını desteklemeyi amaçlıyor. Küresel ısınmanın önüne geçmek amacıyla Paris Anlaşmasında belirlenen hedefler doğrultusunda çaba harcayan Bilim Temelli Hedefler Girişimi (SBTi), şirketlerin sera gazı azaltma hedeflerinin ortak standartlar doğrultusunda geliştirilmesini teşvik ediyor.

Sürdürülebilirlik stratejisinin önemli boyutlarından birisi olan “Onarıcı Operasyonlar ve Değer Zinciri” ile biyosferin yenilenmesi ve onarılmasına destek olmayı amaçlayan Zorlu Enerji, uzun zamandır yenilenebilir enerji kaynaklara yatırım yaparak atmosferdeki sera gazı salımlarının azalmasına katkı sağlıyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir dünya bırakmak hedefiyle, çevresel sürdürülebilirliği faaliyetlerinin odağına alan şirket, 2024 yılına kadar Paris iklim Anlaşması hedefleri doğrultusunda küresel sera gazı (GHG) emisyon artışını 1,5oC ile sınırlamak için üzerine düşen sorumluluğu bilim temelli oluşturacağını beyan etti.

“Çalışmalarımızda çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlara odaklıyoruz”

Geleceğin enerji şirketi olma vizyonuyla sürdürülebilirliğe büyük önem verdiklerini ifade eden Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, şunları söyledi: “Enerji sektörüne sürdürülebilirlik konusunda öncülük etme hedefimiz doğrultusunda; çalışmalarımızda çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlara odaklıyoruz. Bu bağlamda İklim krizi ile mücadele, karbon emisyonlarının azaltılması, kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması, enerji verimliliği ve enerji arz güvenliği gibi konuları ele alıyor, yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji ekosistemi oluşturmak için çalışıyoruz. Elektrik üretimini fosil kaynaklardan ayrıştırarak temiz ve güvenilir enerji tedariki sağlıyor ve mevcut iş kolumuzun yenileyici biçimde dönüşümünü destekliyoruz. 2030 yılına kadar tüm güç üretimini yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı ve operasyonlarımızdan kaynaklanan emisyonları net sıfır seviyesine çekmeyi taahhüt ediyor, sadece kendi operasyonlarımızı değil, müşterilerimizin de karbonsuz büyümelerini kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Avrupa’nın ve diğer büyük ekonomilerin öncülüğünde karbonsuzlaşan piyasalara uzak kalmamak ve ülkemizin rekabetçi gücüne katkıda bulunmak için Zorlu Grubu şirketlerinden başlayarak tüm sektörlerin karbonsuz büyümesine katkıda bulunuyoruz.

Bununla da yetinmeyip, 2040 yılına kadar tüm değer zincirimizin karbon nötr olması hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyor, sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alıyoruz. Bilim Temelli Hedefler Girişimi’nin imzacısı olmamız da bu anlayışımızdaki kararlılığımızın bir göstergesidir. Kuruluşumuzdan bu yana Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin ilkelerini benimseyen bir şirket olarak, aynı zamanda 2C Bildirisi’nin imzacıları arasında da yer alıyoruz. Karbon Saydamlık Projesi’ne Türkiye’den gönüllü olarak katılan ve aynı zamanda Türkiye’de ISO 14064-1 Sera Gazı Doğrulama Standardı alan ilk enerji şirketiyiz. Gökçedağ Rüzgâr Santrali Projemizle Gold Standard Sertifikası alarak ve Gönüllü Karbon Piyasası’na entegre olarak Türkiye’nin ilk karbon emisyon azaltımı projesini gerçekleştiren enerji şirketi olduk. Toplum ve gezegen odaklı yatırımlar yaparak geliştirdiğimiz sürdürülebilir çözümler ve akıllı teknolojilere dayalı Ar-Ge çalışmalarımızla bugün olduğu gibi gelecekte de sektörümüze öncülük etmeyi hedefliyoruz.”

Gaziantep Haberler    Gaziantep Son Dakika     Gaziantep Sağlık 

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Zorlu Enerji ‘Bilim Temelli Hedefler Girişimi’ne katıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin