Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

6 MİLYAR DOLARA KOŞUYORUZ

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu,  Gaziantep’in ihracatının her yıl müthiş şekilde arttığını vurgulayarak, ‘’Bu yıl 6 milyar dolara koşuyoruz’’ dedi.

Konukoğlu, GSO’nun 2012 yılının son meclis toplantısında konuşmasına başlarken, Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıl dönümünü kutladı, kendilerine Gaziantep’i emanet eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve hürmetle andı.

Kentin ekonomik gelişiminden bahseden Konukoğlu, Gaziantep’in ihracatının her yıl müthiş şekilde artmaya devam ettiğini, bu yıl kasım ayında yüzde 43 ve Ocak-Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 arttığını anımsattı.

Gaziantep’in en fazla ihracat yapan iller arasında altıncılığını koruduğunu hatırlatan Konukoğlu, ‘’Bu yıl 6 milyar dolara doğru koşuyoruz. Dün akşam itibariyle aralık ayı  ihracatımız 418 milyon dolar. İnşallah yılı 5 milyar 850 milyon-5 milyar 950 milyon dolar arasında tamamlayacağız. Bu da iyi bir rakam’’ diye konuştu.

Avrupa ülkelerine ihracatta düşüş yaşandığına belirten Konukoğlu,  Avrupa’daki ekonomik krizin hala bitmediğini, 2013 yılında da bitmeyecek gibi gözüktüğünü kaydetti.

Konukoğlu, ‘’Avrupa’ya ihracat yapan arkadaşlarımızın biraz daha diğer ülkelere yelken açmasında fayda var’’ önerisinde bulundu.

AFRİKA ÜLKELERİNE İHRACAT BAŞARISI

Gaziantep’in ihracatına Irak’ın yüzde 39, Avrupa’nın yüzde 17, Ortadoğu’nun yüzde 14, Afrika’nın yüzde 12, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Amerika’nın yüzde 5’şer, Asya-Okyanusya ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’nin yüzde 4’er  pay aldığını anlatan Konukoğlu, Afrika ülkelerine ihracat başarısından dolayı Gaziantepli sanayicileri kutladı.

‘’Afrika’ya ihracatımız her geçen gün artıyor. Afrika’ya Ocak-Kasım 2012 döneminde ihracat artışımız yüzde 59 oldu” diyen Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Afrika ülkelerine 1998 yılında 13 milyon 200 bin dolar ihracat yaparken, bu yıl ilk 11 ayda 661 milyon dolarlık ihracat yaptık. Son 4-5 yıl içerisinde trend inanılmaz derecede yukarı gidiyor. Bütün sektörlerden ihracat var.’’

Avrupa ülkelerine ihracatlarının yılın 11 ayında yüzde 3 düştüğüne dikkati çeken Konukoğlu, ekonomisi iyi olan Belçika, İngiltere, Polonya, Avusturya ve Danimarka’ya ise ihracat artışı yaşadıklarını kaydetti.

Konukoğlu, ‘’Gaziantep’in AB ülkelerine ihracatında maalesef Kasım 2011 seviyesini yakalayamadık. Diğer yerlerde fersah fersah geçmemize rağmen, Avrupa’daki ekonomik kriz her tarafı sarmış durumda’’ diyerek, Avrupa’nın ekonomik durumunu dile getirdi.

Konukoğlu, Ocak-Kasım döneminde Ortadoğu ülkelerine ihracatlarının yüzde 24 artışla 2 miyar 840 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

‘’FİRMALARIMIZ, TEKNOLOJİ KULLANIMINDA GÜÇLÜ DURUMA GELMELİ’’

Gaziantep’te bildirge veren işyeri sayısının eylül ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artış olduğunu ifade eden Konukoğlu, geçen yıl ortalaması 23 bin 477 olan bildirge veren işyerinin bu yılın ilk 9 ay ortalamasının 26 bin 217 olduğunu kaydetti.

Sigortalı sayısında eylül ayında yüzde 20 artış olduğuna dikkati çeken GSO Başkanı Konukoğlu, geçen yıl ortalama sigortalı sayısı 180 bin 707 iken bu yıl eylül sonu itibariyle ortalamanın 212 bin 946 olduğunu vurguladı.

Sanayinin elektrik tüketiminin de arttığına işaret eden Konukoğlu, ‘’Gaziantep’te işyeri bildirgesine, sigortası sayısına, elektrik tüketimine bakarsanız ortalama yüzde 15 civarına büyüdüğümüz net bir şekilde ortalama. Türkiye’nin büyümesi ise yüzde 3,2 civarında çıkacak’’ sözlerine yer verdi.

Gaziantep sanayicisinin yeniliğe açık olduğunu ve yeni teknolojilere hemen adapte olduğunu vurgulayan Konukoğlu,  sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Gaziantep sanayicisi ihracatta nasıl hızlıysa, büyümede nasıl hız gösteriyorsa teknolojiye ayak uydurmada da o kadar hız gösteriyor. Temennimiz bundan sonraki dönemde de nasıl markada adımlar attıysak, teknolojiyi kullanmada özellikle interneti kullanım konusunda firmalarımızı çok güçlü duruma getirmeliyiz. Dünya internet alışverişinde çok hızlı ilerliyor. Şimdiden bu altyapı konusunda çalışma yapmanızda çalışma var. Açacağımız kursların birisi internet sayfası kurumu ve internetten alışveriş konusunda olacak.’’

GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da oda üyelerinin yeni yılını kutlayarak, iyi bir yıl geçirmelerini diledi.

Etiketler: » » » »
540 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?