2023 İstanbul Uluslararası Bahar Film Festivali’nde kazananlar belli oldu
İstanbul Uluslararası Bahar Film Festivali, dünya sinemasına yön veren yapımlara ev sahipliği yaptı.
Uludüz Medya tarafından İstanbul’da düzenlenen 2023 İstanbul Uluslararası Bahar Film Festivali’nde kazananlar belli oldu.
23 farklı ülkeden 1218 film arasından seçilen 43 yapımdan oluşan ödül listesi, 15 Mart 2023 tarihinde İstanbul Ataşehir’de gerçekleştirilen basın toplantısında açıklandı.
Jüri başkanı Görkem Uludüz ve jüri onur üyeleri Bedri Baykam ve Nefise Karatay’ın yanı sıra ana jüri üyeleri Nedim Aka, Gamze Lim ve Bulut Özdemir basın toplantısında hazır bulundular. Diğer ana jüri üyeleri Müjdat Gezen, Murat Önsoy ve Zeynep Merve Şıvgın Önsoy ise mesajlarıyla etkinliğe katıldılar.
Gala gecesi deprem felaketi nedeniyle iptal edilen festival, buruk bir havada gerçekleşirken, festival ekibi yaşanan felaket nedeniyle üzüntülerini dile getirdi.
Sinemaseverlerin merakla beklediği festivalin kazananları, yüksek katılımla gerçekleşen etkinlikte büyük beğeni topladı.
Kazanan filmler:
Best Student Feature Film
En İyi Öğrenci Uzun Metraj Film
Film: LIKE WHITE ELEPHANTS
Yönetmen: Ravshaniya Makhmudova Rusya
Best Cinematography national
En İyi Sinematografi Ulusal
Film: IF THEY ASK WHAT IT IS; IT IS A LEAF
BUNUN NE OLDUĞUNU SORARLARSA; BU BİR YAPRAK
Yönetmen: İdil Oğuzhan Türkiye
Best Cinematography international
En İyi Sinematografi Uluslararası
Film: CAST
Yönetmen: Katia Shannon İngiltere
Best Animation Film
En İyi Animasyon Film
Film: I NEED SPACE
Yönetmen: Flavia Megna İngiltere
Best Actor Short Film
En İyi Erkek Oyuncu – Kısa Film
Marcos Quintans
Film: SWEET DREAMER
Fransa
Best Actress Short Film
En İyi Kadın Oyuncu – Kısa Film
Burcu Ulusoy ve Ekin Ulusoy Film: THE KEY / ANAHTAR
Türkiye
Best Actor Student Film
En İyi Oyuncu – Öğrenci Film
Ahmet Kuntberk Alptemoçin Film: LUNATIC / DELİ
Türkiye
Best Director – Student Film
En İyi Yönetmen – Öğrenci Film
Canan Sennaroğlu Film: LUNATIC / DELİ
Türkiye
Best Student Short Film (national)
En İyi Ulusal Öğrenci Kısa Film
Film: LUNATIC / DELİ
Canan Sennaroğlu Türkiye
Best Student Short Film (international)
En İyi Uluslararası Öğrenci Kısa Film
Khaël Touag
Film: SO LONG, SPRING / Au Revoir Au Printemps Belçika
Best Director (international)
En İyi Uluslararası Yönetmen
Aki Avni
Film: THE PAIN BEHIND THE EYES
Israil
Best Documentary – Feature
En İyi Uzun Metraj Belgesel
Film: WE OTHERS
Laurent Van Lancker Belçika
Best Feature Film
En İyi Uzun Metraj Film
Film: RESCUE IN THE VALLEY
Jörg Erich Hiller Kolombiya
Best Short Documentary (national)
En İyi Kısa Film – Belgesel
Film: JADE RAIN
Volkan Durmuş Türkiye
Best Short Documentary (international)
En İyi Kısa Film – Belgesel
Film: BHAKTABUR – A HUMAN STORY
Nicola Bozzo İtalya
Best Short Film (national)
En İyi Ulusal Kısa Film
Film: SAKLI (HIDDEN)
Eda Arısoy Türkiye
Best Short Film (international)
En İyi Uluslararası Kısa Film
Film: CAMILA HUNCK
Antonio Perez