ABBAS GÜÇLÜ İLE GENÇ BAKIŞ GAZİKENT ÜNİVERSİTESİNDE | Narkoz Haber
10° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.25
 • DOLAR 6.71

ABBAS GÜÇLÜ İLE GENÇ BAKIŞ GAZİKENT ÜNİVERSİTESİNDE

Hareketli Manşet - 11 Şubat 2012 22:52 A A

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çekimleri Gazikent Üniversitesi’nde yapılan “Abbas Güçlü ile Genç Bakış” programına konuk oldu.
“Abbas Güçlü ile Genç Bakış” programının düzenlendiği Gazikent Üniversitesine konuk olarak katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Türkiye’de kadının toplumdaki yeri hakkında çeşitli bilgiler verirken aynı zamanda konuyla ilgili öğrencilerin sorularını yanıtladı. Ayrıca Gazikent Üniversitesi Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencileri hazırladıkları model anayasayı, Anayasa Komisyonuna iletilmek üzere Bakan Şahin’e teslim ettiler.


KADINA YÖNELİK ŞİDDET TOPLUMSAL BİR SORUNDUR

Bakan Şahin bölgenin ill kadın milletvekili olarak parlementoya gittiğinde şiddetin hiç kimse tarafından konuşulmayan ve kurumsal bir sorun olmaktan ziyade bireysel olarak görüldüğü bir ortamın olduğunu, bunun zamanla yapılan çalışmalar ile aşıldığını belirtti. Şahin;  Bugün kadın hakkı, kadının birey olma hakkı güçlendikçe ve kurumlar burada kendini yeniden revize ettikçe ve özellikle 2008 yılında çıkan Başbakanlık genelgesi ile Kadına Yönelik Şiddetin Toplumsal Bir Sorun olarak ele alınması ile kurumlar sistemlerini revize etmeye başladı. Toplumsal sorun olarak gördüğümüz ve bunu çözme iradesi göstermemiz gereken bir sorunla karşı karşıya olduğumuz zaman içerisinde daha iyi anlaşıldı.


KARAR ALMA MEKANİZMASINDA KADINLAR GÜÇLENMELİDİR

Toplumda kadınların yüzdesi konusunda herhangi bir sorun yok, sorun karar alma mekanizmasında kadınları daha güçlü hale getirmektir. Bu nedenle Kadınlara yönelik örgütlü hareketleri güçlendirmemiz lazım. Kadın sivil toplum kuruluşlarını güçlendirmemiz, güçlü durumda bulunan erkek sivil toplum kuruluşlarında kadınların sayılarını arttırmamız lazım. Ticaret odasında, Sanayi Odasında, siyasette, yerel yönetimlerde kadınları ön plana çıkarmamız gerekiyor. Avrupa Birliğ standartlarına baktığınızda yerel yöneticilerin %40’ı kadın, %60’ı erkektir. Geçtiğimiz yerel yönetimlere ilişkin seçimlerde ilk kez büyük bir mücadele ile %5’i ancak yakalayabildik.


GAZİKENT ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ MODEL ANAYASA HAZIRLADI

Abbas Güçlü’nün üniversite öğrencileri tarafından ilk defa hazırlanan, model anayasanın hazırlanış nedenlerini, böyle bir modelin ortaya koyulmasının hangi ihtiyaçlardan ortaya çıktığını ve hazırlanan taslağın içeriğini Gazikent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Emrah Kırıt’a sordu. Yrd.Doç.Dr. Emrah Kırıt “Biz bu çalışmayı öğrencilerimiz ile birlikte yaparken milli ve insani vazifemizi yerine getirdik. Meselenin özü budur. Bakış açımızın temeli bu ilkedir. Elbette, bu çalışma sadece Türkiye’ye katkı sağlayacak bir çalışma değildir. Bizler bu çalışma ile aynı zamanda ve belki en çok kendimize yani öğrencilerimize, yani Fakültemize, yani kurumumuza da katkı sağlamaktayız” diye konuştu.
Yrd.Doç.Dr Kırıt, ”Üniversitemiz Türkiye’nin dört bir yanından öğrenci alan bir üniversitedir. Bu çalışma ile Türkiye’nin her bölgesinden gelen değişik fikirleri savunan, değişik düşünceleri olan öğrenciler ile kavga etmeden, ayrımcılık yapmadan, sadece sevgi ve demokratik bir tartışma ve uzlaşma kültürü içerisinde; düşünceleri, kendilerini ait hissettikleri sosyal kimlik ne olursa olsun, her kesimin buluşabileceği, kabul edebileceği bir sivil anayasa hazırlama platformu oluşturduk. Tartışıp ortak bir metin kabul edebilmek çok önemli bir şey, her düşüncenin birlikte çalışabileceği bir platformu oluşturmak Türkiye’ye yeni ve genç düşünceleri kazandırdı… Belki de ülkemize vereceğimiz en önemli mesaj bu olmuştur… Bizler uzlaşılmaz denilen, tartışılmaz denilen her maddeyi ele alabildik ve sonunda üzerinde uzlaşabildik de… Bu sayede yaptığımız anayasa taslağında daha önceden bu tür hiçbir çalışmada gündeme gelmeyen, düşünülmeyen örnekler bu taslağa girdi… Bu pırıl pırıl öğrencilerimizle biz iftihar ediyoruz”, sözleriyle model anayasalarının genel çerçevesini ortaya koydu.


UZLAŞIYA DAYANAN BİR ANAYASA HAZIRLANABİLİR

Yrd.Doç.Dr Kırıt, öğrencilerin yaptığı anayasa taslağında daha bir çok yeni maddeler eklendiğini örneğin çocuklar ile ilgili, kadınlar ile ilgili ve genel olarak özgürlükler alanında birçok değişiklik önerdiklerini vurguladı. Yrd.Doç.Dr.Kırıt, sonuç olarak hangi fikirde, hangi düşüncede, hangi kimlikte olursak olalım biz üniversite olarak yepyeni ve demokratik uzlaşıya dayanan bir anayasa yapılabileceğini ortaya koyduk dedi.
Abbas Güçlü de, “Meclis Başkanımız Cemil Çiçek’in, üniversitelerimiz anayasa çalışmalarında sessiz kalıyorlar, taslak anayasa metinleri üniversitelerden gelmiyor diye birçok defa sitem ettiğini haberlerden duydum, biz programımızda Gazikent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyelerinin hazırladığı anayasa taslağını Bakan Şahin’e Meclis Başkanımıza iletilmek üzere teslim edildiğini belgeledik.Yapılan çalışmalarda bu metinden faydalanılıp faydalanılmadığını da takip edeceğiz”, dedi.

Bu haber 120 kez okundu.
Hareketli Manşet - 22:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nergis Kumbasar, “Hayatla İnatlaşmamak Gerek”
  Nergis Kumbasar’la çok özel! “HAYATLA İNATLAŞMAMAK GEREK” 19 yaşında mankenlikle başlayan kariyerine oyunculuk ve sunuculuk yaparak devam eden, ünlü oyuncu ve sunucu Nergis Kumbasar Narkoz Sağlık Dergisi’ne özel açıklamalarda bulundu. Canped ve Kontinans Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Hayatı Kaçırmayanlar Kulübü’ nün ünlü sunucusu Nergis Kumbasar özel hayatına ve kadınların sağlık konusundaki yaklaşımına dair özel […]
 • 02
  Şehitkamil’de sağlık için yoğun mesai
  Şehitkamil Belediyesi, kurduğu özel ekiple yeni tip koronavirüs salgınının önüne geçmek adına yayılmayı önleyici tedbir çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürüyor. Halk sağlığını güvence altına alan çalışmalar kapsamında ekipler, yoğun mesai ile görevlerini yapmayı sürdürüyorlar. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını engellemek için ilk günden sıkı tedbirler alan ve ilçe genelinde adeta bir hijyen seferberliği başlatan […]
 • 03
  KİTSO ve KESOB’tan çağrı
  Kilis Esnaf ve Sanatkarlar Odası (KESOB) Başkanı Şevket Memiler ve Kilis Ticaret ve Sanayi Odası (KİTSO)  Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Mustafa Celkanlı Kilislilere seslenerek  “Evde Kal” çağrısında bulundu. KESOB ve KİTSO’dan yapılan açıklamada, tespit edilen vaka sayısının 16 olduğuna dikkat çekilerek Corona Virüsü yayılma hızını engellemek için esnafın Cumartesi ve Pazar günü iş yerlerini kapatması […]
 • 04
  Bakan Koca açıkladı: Corona Virüsü can kaybı 356’ya çıktı
  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada vaka sayısını açıkladı. Türkiye’de Korona’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 356’ya çıktı. Toplam test sayısı 125.566 Test sayımız düne göre 4.000’in üstünde artış gösterdi. Test sayısına oranla pozitif vaka sayımız ise azaldı. İyileşen 82 yeni hastamız var. Son 24 saat içinde kaybettiğimiz hastaların %82’sinin 60 yaşını aşmış kişiler olması […]
 • 05
  Mustafa Topçuoğlu, “Kurallara Uyarak Birlikte Başaracağız”
  Gaziantep Valiliği tarafından yürütülen gönül seferberliği kampanyasına da üç bin koli bağışı yaparak sorunların birlikte aşılacağını ifade eden Gülsan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu koronavirüsle mücadelede herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayarak “Millet olarak kenetlenerek el birliğiyle başaracağız” dedi. Dünyayı kasıp kavuran ve her geçen gün büyük bir hızla yayılarak insanlık için büyük tehdit […]

YOL DURUMU