Bakbak, "Türkiye'nin bilim bayrağını Antartika'da dalgalandıracağız" | Narkoz Haber
Açık
 • EURO 6.35
 • DOLAR 5.74

Bakbak, “Türkiye’nin bilim bayrağını Antartika’da dalgalandıracağız”

Hareketli Manşet - 18 Aralık 2018 23:52 A A

AK Parti Gaziantep Milletvekili, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına söz aldı.

Dr. Bakbak, TÜBİTAK’ın milli teknoloji hamlesi ile savunmadan teknolojiye bilişimden dijitalleşmeye birçok alanda yaptığı sıçramayı anlattı, “TÜBİTAK, son 16 yılda yapmış olduğu teknolojik hamlelerle dünya literatürüne adeta adını yazdırmıştır” dedi.

Bakbak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Genç ve dinamik yapısıyla özellikle savunma ve teknoloji alanında yerlileşme atılımı yapan TÜBİTAK, gururla ifade etmek isterim ki dosta güven düşmana korku yaşatacak güce ulaşmıştır.

TÜBİTAK’ın birikimi, Türkiye’nin birikimidir. TÜBİTAK’ın gücü, Türkiye’nin gücüdür.

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 16 yıllık AK Parti iktidarlarında bu yaklaşımı esas alarak bilim ve teknolojiye yönelik altyapımızı geliştirmeye ve bu alanda nitelikli insan gücü yetiştirmeye özel önem verdik.

Akıl merkezimiz konumundaki TÜBİTAK ile araştırmacıların önünü açan, teşvik ve burslarla bilim insanlarını destekleyen, çocuklarımızı, gençlerimizi bilim ve teknolojiye yönlendiren, ülkemizin bilimsel anlamdaki rekabet gücünü artıran bir yol çizdik. “

Türkiye’nin kendi füze sistemini üreterek bu alanda üretim üssü olma hedefine doğru ilerlediğini vurgulayan Dr. Bakbak,

Havadan havaya, uçaktan uçağa atılma özelliğiyle en yüksek teknolojiyi içeren Türkiye’nin füze ailesi; GÖKTUĞ, BOZDAĞAN ve GÖKDOĞAN’ı TÜBİTAK SAGE’nin gurur projesi olarak niteledi.

Dr. Bakbak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından emin olamazlar’ sözünü hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“AK Parti iktidarlarına kadar ihmal edilen göklerimize son 16 yılda özellikle savunma alanında yaptığımız atılımlar ile sahip çıktık.Bu füze sistemleri sayesinde Türkiye artık kendi göbeğini kendisi kesecek. TSK tarafından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında başarıyla kullanılan Hassas Güdüm Kiti-2 ile Kanatlı Güdüm Kitleri, Nüfuz Edici Bomba, Hassas Güdümlü Akıllı Seyir Füzesi SOM-J ve Lazer Güdümlü Minyatür İHA Füzesi Bozok Türkiye’nin bu alanda yaptığı sıçramanın en somut örnekleridir. “ dedi.

 

Bu haber 142 kez okundu.
Hareketli Manşet - 23:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İş dünyası 2020’de uluslararası ticaretle büyümeyi öngörüyor
  HSBC Grubu’nun ‘Navigator: Şimdi, Gelecek ve Nasıl’ Raporu’na göre; Türkiye’deki şirketlerin yüzde 72’si uluslararası ticaretin yeni iş fırsatları sunacağını öngörüyor. Türkiye’deki şirketler için ticarette Avrupa önemli bir pazar olarak yerini korurken, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesiyle olan ticarette ise büyüme görülüyor. HSBC Grubu’nun hazırladığı ‘Navigator: Şimdi, Gelecek ve Nasıl’ Raporu, iş dünyası liderlerinin kısa […]
 • 02
  Türkiye’de 7 Milyon Kişi Diyabetle Mücadele Ediyor
  Dünyada her 6 saniyede bir kişi şeker hastalığından dolayı hayatını kaybediyor, Türkiye’de ise 7 milyon şeker hastası bulunuyor. Türkiye’deki hastaların neredeyse yarısının şeker hastalığının farkında olmadığına dikkat çeken DoktorTakvimi.com uzmanlarından Doç. Dr. Samet Yardımcı, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle bu önemli hastalığa dair bilgiler veriyor. Şeker hastalığı tıbbi adıyla diyabet, yüksek kan şekeriyle seyreden […]
 • 03
  Narlıtepe’den Avrupa’ya
  Türkiye, Romanya, İtalya, İspanya, Bulgaristan , Hırvatistan ortaklı Erasmus+ KA229 ‘ Happy schools for happy students ‘ projesi ile Avrupa’da 4 ülkede bulunup iyi uygulamaları yerinde gözlemleyecek , projelerini gerçekleştirecek  olan Gaziantep Hayriye Osman Külekçi İlkokulu’nun öğrencileri, tıpkı  kültür elçisi gibi Türkiye’yi ve Gaziantep’i tanıtacak.  Gaziantep’in merkez Şahinbey ilçesinin varoş denilen kenar mahallelerinden biri olan […]
 • 04
  Gaziantepli Kadın Girişimciler Buluştu
  KAGİDER koordinatörlüğünde, KAİSDER ve BUİKAD paydaşlığında yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı (Women Business Network W-BUN) projesi kapsamında Gaziantepli kadın girişimciler bir araya geldi. Toplantıda kadın girişimcilerin sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. Kadın girişimcilerin katma değerli üretim ve ihracat artışının öncüsü olmaları görüşüyle yola çıkan koordinatörlüğünü KAGİDER’in […]
 • 05
  MHP’li Taşdoğan’ın acı günü
  MHP Gaziantep Milletvekili A.Muhittin Taşdoğan’ın Babası İbrahim Taşdoğan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. MHP Gaziantep Milletvekili A.Muhittin Taşdoğan’ın Babası İbrahim Taşdoğa’ın cenazesi bugün Öğle namazına müteakip Nurdağı/Sakcagözü Bucağı camiinde kalınacak namazın ardından sakcagözü kabristanına defnedilecektir. Merhuma Allahtan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyoruz.

YOL DURUMU