30° Açık
 • EURO 6.32
 • DOLAR 5.72

Bakbak, “Türkiye’nin bilim bayrağını Antartika’da dalgalandıracağız”

Hareketli Manşet - 18 Aralık 2018 23:52 A A

AK Parti Gaziantep Milletvekili, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Dr. Derya Bakbak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına söz aldı.

Dr. Bakbak, TÜBİTAK’ın milli teknoloji hamlesi ile savunmadan teknolojiye bilişimden dijitalleşmeye birçok alanda yaptığı sıçramayı anlattı, “TÜBİTAK, son 16 yılda yapmış olduğu teknolojik hamlelerle dünya literatürüne adeta adını yazdırmıştır” dedi.

Bakbak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Genç ve dinamik yapısıyla özellikle savunma ve teknoloji alanında yerlileşme atılımı yapan TÜBİTAK, gururla ifade etmek isterim ki dosta güven düşmana korku yaşatacak güce ulaşmıştır.

TÜBİTAK’ın birikimi, Türkiye’nin birikimidir. TÜBİTAK’ın gücü, Türkiye’nin gücüdür.

Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde 16 yıllık AK Parti iktidarlarında bu yaklaşımı esas alarak bilim ve teknolojiye yönelik altyapımızı geliştirmeye ve bu alanda nitelikli insan gücü yetiştirmeye özel önem verdik.

Akıl merkezimiz konumundaki TÜBİTAK ile araştırmacıların önünü açan, teşvik ve burslarla bilim insanlarını destekleyen, çocuklarımızı, gençlerimizi bilim ve teknolojiye yönlendiren, ülkemizin bilimsel anlamdaki rekabet gücünü artıran bir yol çizdik. “

Türkiye’nin kendi füze sistemini üreterek bu alanda üretim üssü olma hedefine doğru ilerlediğini vurgulayan Dr. Bakbak,

Havadan havaya, uçaktan uçağa atılma özelliğiyle en yüksek teknolojiyi içeren Türkiye’nin füze ailesi; GÖKTUĞ, BOZDAĞAN ve GÖKDOĞAN’ı TÜBİTAK SAGE’nin gurur projesi olarak niteledi.

Dr. Bakbak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından emin olamazlar’ sözünü hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti:

“AK Parti iktidarlarına kadar ihmal edilen göklerimize son 16 yılda özellikle savunma alanında yaptığımız atılımlar ile sahip çıktık.Bu füze sistemleri sayesinde Türkiye artık kendi göbeğini kendisi kesecek. TSK tarafından Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtlarında başarıyla kullanılan Hassas Güdüm Kiti-2 ile Kanatlı Güdüm Kitleri, Nüfuz Edici Bomba, Hassas Güdümlü Akıllı Seyir Füzesi SOM-J ve Lazer Güdümlü Minyatür İHA Füzesi Bozok Türkiye’nin bu alanda yaptığı sıçramanın en somut örnekleridir. “ dedi.

 

Bu haber 70 kez okundu.
Hareketli Manşet - 23:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Nevzat Kara spor camiasını üzdü
  Gaziantepli İşadamı Nevzat Kara hayatını kaybetti.  Dün gece arkadaşlarıyla halı saha maçında fenalaşan Nevzat Kara kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
 • 02
  Oğuzeli Narı Tescillendi
  “GAZİANTEP’İN ÖNEMLİ TARIM ÜRÜNLERİNDEN OĞUZELİ NARINI TESCİLLEDİK” Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Gaziantep’in önemli tarım ürünleri arasında yer alan ‘Oğuzeli Narının’ Coğrafi işaret tescil belgesini alarak, şehir adına tescilini gerçekleştirdiği ürün sayısını 12’ye çıkardı. GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türk Patent ve Marka Kurumu Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün […]
 • 03
  GAİB’ten 187 Ülkeye 5,7 milyar dolar ihracat
  “Gaziantep’in Ağustos İhracatı 554 Milyon Dolar“ Dünyanın 187 ülkesine ihracat gerçekleştiren Güneydoğulu ihracatçılar Ağustos ayında da yeni başarılara imza attı. Ağustos 2019’da Gaziantep’ten 554 milyon dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 671 Milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken 2019 yılının sekiz aylık diliminde Gaziantep’ten 4,8 milyar dolar, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise 187 ülkeye 5,7 milyar dolarlık ihracat yapıldı. […]
 • 04
  Irak ve Suriye’de Kan Kaybeden İhracatçının Afrika ve ABD’de Yüzü Gülüyor
  İhracatın Ağustos Şampiyonu Hububat Bakliyat Sektörü Güneydoğulu İhracatçıların Yeni Rotası Pazar Çeşitliliği 2019 yılı Ocak-Ağustos döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden 154 ülkeye 1 milyar 268 milyon 998 bin dolarlık sektörel ihracat gerçekleştirildiğine dikkat çeken Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya Ağustos 2019’da ise bir önceki yıla oranla %9,8 düşüşle […]
 • 05
  İşte Transfer döneminin en çok konuşulan isimleri
  17 Haziran’da başlayıp 2 Eylül’de sona eren 2019-2020 sezonu birinci transfer dönemi yaz aylarına damgasını vurdu. Türkiye Süper Lig ekipleri kadrolarını birçok yıldız isimle güçlendirirken, ayrılıklar da bir o kadar ön plana çıktı. Süper Lig’de 2019-2020 yaz transfer dönemi resmen sona erdi. Transfer döneminde en fazla transfere imza atan kulüp 22 isimle sözleşme imzalayan İstikbal […]

YOL DURUMU