Bekir Avan, "Öğretmenler Baskıyla Eğitim Bir-Sen’e üye yapılmaya çalışıldığını söylediler" - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
37° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Bekir Avan, “Öğretmenler Baskıyla Eğitim Bir-Sen’e üye yapılmaya çalışıldığını söylediler”

Eğitim - 23 Haziran 2020 16:19 A A

Türk Eğitim – Sen Gaziantep Şube Başkanı Bekir Avan, Göreve yeni başlayan öğretmenlerin okul müdürü tarafından baskıyla Eğitim Bir-Sen’e üye yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Bekir Avan yaptığı yazılı açıklamada:

“Bugün Şube Yönetim Kurulu üyelerimizle Şehitkamil İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ziyaretimiz esnasında, Şehitkamil, GAP Görme Engelliler İlk./Ort.’dan bizleri arayan eğitim çalışanı arkadaşlarımız, göreve yeni başlayan öğretmenlerin okul müdürü tarafından baskıyla Eğitim Bir-Sen’e üye yapılmaya çalışıldığını söylediler.

Okul Müdürü okulda göreve yeni başlamakta olan ve sözleşme evraklarını dahi doldurmayan öğretmenlere Eğitim Bir-Sen üye formu veriyor ve formu doldurtturup üye yapmaya çalışıyor. Aynı okulda görevli olan sendikamızın üyesi okul müdür yardımcısı arkadaşımız ise öğretmenlerin doldurduğu evraklara baktığında Eğitim Bir-Sen üye formu olduğunu görüyor.

Okul Müdür Yardımcısı üyemiz okul müdürüne; yapılanın mobbing olduğunu, hukuksuz ve etik olmadığını söylüyor. Göreve yeni başlayan öğretmenlere daha sözleşme evrakları bile imzalanmadan sendika üye formu verip üye yapmaya çalışmak baskıdır, öğretmenlere bu yapılan doğru değildir diyerek itirazlarını ortaya koyuyor. Okul müdürü ise seminer çalışmaları on-line olarak yapılacak, bu öğretmenleri yarın ben nereden bulup üye yapacağım diyor. Bunun üzerine okul müdürü okuldaki diğer bir Eğitim Bir-Sen üyesine (İş Yeri Temsilcisi de olabilir) göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmasını söylüyor. Eğitim Bir-Sen üyesi bir kişinin göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmaya çalışması üzerine de yapılan mobbing ve etik dışı davranış karşısında Şube Yönetim Kurulu üyeleri olarak bizleri aramışlardır.

Konuyla ilgili GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu’na Şube Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte ziyaret yaptık. Ziyarette, o an orada bulunan üyelerimizle kısa bir görüşme yapıp, sohbet edip çay içtik. Bu esnada yeni atanan ve göreve başlamak için okulda bulunan öğretmenlerle karşılaştık. Kendimizi tanıtıp; “Atamalarınız hayırlı uğurlu olsun. Gaziantep’e hoş geldiniz. Gaziantep’e uzak yerlerden geldiniz. Yorgunluğunuz var. Barınmada dahil öncelikle karşılamayı düşündüğünüz ihtiyaçlarınız var. Göreve yeni başlayan öğretmenler olarak sizlerin oldu bittiye getirilerek üye yapılmaya çalışılması doğru değildir. Sizlerin geniş zaman diliminde, inceleyip araştırarak sendikal tercihlerinizi ortaya koymanız daha doğru olur. Hiç kimse size baskı yapamaz. İster sendikalara üye olun, ister olmayın her zaman sizlerin yanındayız.” dedik.

Sonra okul müdürünü odasında ziyaret ettik. Okul müdürünü odasında yaptığımız ziyarette Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şube Yönetim Kurulu üyeleri ve Şehitkamil İlçe Temsilcisinin bizden önce okula davet edildiğini ve orada olduğunu gördük.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin okul müdürü tarafından göreve başlama evraklarıyla beraber Eğitim Bir-Sen’in üyelik formu verilerek üye yapılmak istenmesinin etik ve hukuki olmadığını söyledik. Bir okul müdürünün göreve başlama evraklarıyla aynı anda göreve yeni başlayan öğretmenlere üyelik formu vererek doldurtmak istemesinin baskı ve mobbing olduğunu söyledik.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin uzun yoldan geldiklerini, aç ve susuz olabileceklerini, barınma gibi en temel ihtiyaçları vardır. Göreve yeni başlayan öğretmenlerin dünya görüşlerinin ne olduğu, sendikalarla ilgili neler düşündüğü bilinmeden üyelik formu doldurtturulmak istenmesinin son derece yanlış olduğu, bunu hangi sendika yaparsa yapsın yanlış olacağını söyledik.

Göreve yeni başlayan öğretmenlerin sendika tercihlerini demokratik bir ortamda özgürce seçmeleri gerektiğini anlattık.

GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu müdürü ise kendisinin Eğitim Bir-Sen Gaziantep Şubesi Engelliler Komisyonu Başkanı olduğunu ve göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmasının doğru olduğunu söyledi.

Eğitim Bir-Sen Şube Yönetim Kurulu üyeleri ise yapılanı savundular ve göreve yeni başlayan öğretmenlerin göreve başlama evraklarıyla birlikte okul müdürü tarafından üye yapılmasının doğru olduğunu savundular. Bu okul müdürünün normal bir okul müdürü değil, sendika görevlisi bir okul müdürü olduğundan dolayı göreve yeni başlayan öğretmenleri üye yapmasının doğru olduğunu savundular. “Göreve başladıktan sonra ha bir dakika sonra, ha bir sene sonra hiç farketmez, üye yapılabilir” diyerek yapılan yanlışı savunarak meşru göstermeye çalıştılar.

Eğitim Bir-Sen Şehitkamil İlçe Temsilcisi ise göreve yeni başlayan öğretmenlerin göreve başladıkları anda üye yapılmasının doğru olamayacağını söyleyerek daha uzlaşmacı tavır içindeydi.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şube Başkanı olarak göreve yeni başlayan öğretmenleri göreve başlama evraklarıyla birlikte üye formu vererek bir okul müdürünün Eğitim Bir-Sen’e üye yapmasının yanlış olduğunu, yöneticilik dışında sendika göreviniz ne olursa olsun, isterse bir sendikanın genel başkanı, ya da hangi sendikanın genel başkanı olunursa olunsun yapılanın yanlış olduğunu söyledik.

Yapılanların yanlış olduğunu söyleyerek okuldaki görüşmelerimizi ve ziyaretimizi tamamlayarak okuldan ayrıldık.

Türk Eğitim-Sen Gaziantep Şubesi olarak göreve yeni başlayan öğretmenleri göreve başlama evraklarıyla birlikte üye yapmaya çalışan, baskı uygulayan, etik ve hukuk dışı davranışlarda bulunan kim varsa bilsinler ki karşılarındayız. Yapılanların takipçisiyiz.

GAP Görme Engelliler İlkokulu/Ortaokulu müdürünün 76. maddeyle atandığını da buradan belirtelim. Liyakat ve ehliyet olmadan atanan müdürlerin devleti temsil edemediği, devlete sadakat değil de atamasını yaptıran yerlere sadakat duyduğu da apaçık ortadadır. Bu okul müdürleri bir sendikaya üye yapmaya zorunlu hissetmektedirler kendilerini. Bu okul müdürleri için “üye yaptığı kadar okul müdürü” “üye formu kadar okul müdürü” tabiri de sanırım yanlış olmaz.

Bu ve benzeri baskı ve dayatmalar karşısında göreve yeni başlayan öğretmen arkadaşlarımızın yanındayız. Sendika olarak Gaziantep ve tüm Türkiye’de Şubelerimize ulaşılması durumunda gereğini yapacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Bu vesileyle Gaziantep İlimize 18 Mart 2020 tarihinde atanan ve bugün göreve başlayan ve önümüzdeki günlerde de göreve başlamaya devam edecek olan 2331 öğretmen arkadaşlarımıza atamalarının hayırlı uğurlu olmasını diliyor ve “Gazi Şehrimize Hoş geldiniz” diyoruz.”

 

 

Bu haber 49 kez okundu.
Eğitim - 16:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Trombositopeni: Trombosit Miktarının Azalması
  Medical Park Gaziantep Hastanesi Hematoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Öçal Trombositopeni hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Trombositlerin ( kan pulcukları) insan vücudundaki fonksiyonunun, pıhtılaşmanın gerçekleşmesini sağlayan kan hücreleri olduğunu sözlerine ekledi. Kan dolaşımındaki trombositlerin normalin altında olması diğer bir ifade ile kandaki trombosit miktarının azalmasına Trombositopeni ismi verildiğini sözlerine ekledi. Hematoloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih […]
 • 02
  Gaziantep Hayvanat Bahçesi Yeni Üyelerine Kavuştu
    Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yasadışı yollarla Türkiye’ye getirilen 1 erkek aslan, 4 makak maymunu, 7 piton yılanı, 7 su ejderi, 7 yaban keçisi ve birçok papağanın yeni yuvası oldu. Yapılan kontrollerde makak maymunlarının birisinde down sendromu tespit edilirken, maymunlarla özel ilgilenen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin onları eliyle besledi. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde […]
 • 03
  Gaziantep’ten Tüm Zamanların En Yüksek Haziran Ayı Rekoru
  Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nden (GAİB), yılın ilk yarısında 3 milyar 981 milyon 850 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci 2020 yılının en fazla ihracat gerçekleştirilen ayının Haziran olduğunu ifade ederek ihracatta normale dönüşün hızlandığını sözlerine ekledi. GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, 2020 yılının ilk altı aylık döneminin tamamlandığını ve […]
 • 04
  GTO Başkanı Yıldırım, “Nefes Aldık”
  Gaziantep, açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarına göre 648 milyon 540 bin 19 dolar ihracat gerçekleştirerek pandemi sürecinde tarihin en yüksek haziran ayı ihracat rakamına ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, bir önceki aya göre %34 artış gösteren ihracat rakamı ve normalleşmenin […]
 • 05
  Gaziantep’in İhracatı Haziran Ayında Yüzde 51’9
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre Haziran ayında Gaziantep’ten geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 51,9 oranında artışla 648 milyon 540 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini kaydetti. Ünverdi, bu yılın Mayıs ayına göre Gaziantep’in ihracatının yüzde 34,3 arttığını belirterek, ihracatta normalleşmenin başladığını dile getirdi. İhracat […]

YOL DURUMU