Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

BENZİN KANATLANDI

Son bir ay içerisinde benzinin litresine üçüncü defa zam geldi. Son zamla birlikte benzinin litre fiyatı 4,60 seviyelerine dayandı.

Benzinin litresine 12 kuruş zam geldi. Zamlı tarife bu gece yarısından itibaren uygulanmaya başlandı. Bu zamla birlikte İstanbul’da 95 oktan kurşunsuz benzinin litresi 4,47 liradan 4,59 liraya; Ankara’da 4,48 liradan 4,60 lira seviyelerine çıktı. Benzine en son 10 Ağustos’ta 9 kuruşluk zam yapılmıştı. Ham petrol fiyatındaki artış pompayı yaktı. Zammın gerekçesi ise son 1 haftada hızlı yükselişle 115 dolar bandını aşan petrol fiyatı oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da petrol fiyatlarından şikayet ederek, “Haziran ayından bu tarafa yüzde 25 civarında ham petrole zam geldi. Otomatik fiyatlama mekanizması takip ediliyor. Akdeniz havzasındaki fiyatlar Türkiye’ye aynı şekilde yansıyor” açıklaması yapmıştı. Zammın ardından İstanbul’da 4.45 TL’ye satılan kurşunsuz 95 oktan benzin fiyatı 4,55 TL’yi aştı. Kurşunsuz 95 oktan benzinin fiyatı ise 4,55 TL seviyelerinden 4.65 TL’ye tırmandı. Akaryakıt şirketlerinin satış fiyatı şirket bazında değişim gösterebiliyor. Yetkililer, ham petrol fiyatı ve döviz kuruna endekslenen petrol fiyatlarındaki artış trendine bağlı olarak fiyatların belirlendiğinin altını çizerek, “Motorine de zam gelebilir” değerlendirmesi yaptı.

Etiketler: »
385 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?