“Bir Lezzettir Oğuzeli” - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
25° Açık
 • EURO
 • DOLAR

“Bir Lezzettir Oğuzeli”

Hareketli Manşet - 19 Ekim 2019 09:31 A A

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi öncülüğünde, Avrupa’nın birçok ülkesinde yöresel lezzetler ile mutfak kültürünü korumak ve geliştirmek için kurulan Dünya Mutfakları Mirası Ağı kapsamında, 7 ülkeden 32 koordinatör Oğuzeli’ne çıkarma yaptı. 

Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ve 13 farklı ülkede, 44 bölgede 1502 üyesi bulunan Culinary Heritage Europe sisteminin Türkiye’de lisans hakkı bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediyesi’nin öncülüğünde Oğuzeli’ne gelen ekip ilk olarak Oğuzeli Belediyesi’ni ziyaret etti. 

“OĞUZELİ BU COĞRAFYANIN EN VERİMLİ TOPRAĞI”

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, ‘Mutfak Mirası Gastronomi Çalışma Turu’ ekibine Oğuzeli ve bölgeye has yöresel ürünlerle ilgili bilgi verdi.

Yöresel ve organik ürünlere çok önem verdiklerinin altını çizen Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “Bizler bereketli toprakların şanslı insanlarıyız. Bizlere bahşedilen bu değerleri ve güzellikleri en iyi, en verimli şekilde kullanmak zorundayız” dedi.

Başkan Kılıç, “Bereketli Hilal topraklarına hepiniz hoş geldiniz. Oğuzeli bu coğrafyanın en verimli topraklarından bir tanesi. Bizlerde bu topraklarda yaşadığımız için çok şanslıyız. Birbirinden özel ürünleri bu topraklarda ekip biçip işliyoruz. İlçemize has lezzetlerimiz var. Yaptığımız çalışma ve projelerle bu değerlerimizi uluslararası platformlarda pazarlıyoruz. Oğuzeli narı tescillendi. Kurutmalıkla ilgili coğrafi işaret çalışmalarımız Türk Patent ve Marka Kurumunda son aşamada, Oğuzeli nar ekşisi de son aşamada. Bu coğrafi işaretlerimiz de alındığı zaman ürünlerimiz, daha çok tanınmış ve tüketicilerimizin güvenle ulaşabilecekleri ürünler olacak. Bizim amacımız vatandaşımızın geçim kaynağı olan nar ve kurutmalığın katma değerini artırmak, Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtmak. Vatandaşımızın cebine giren parayı ürünlerimizi satışıyla eşdeğer olarak artırmak istiyoruz. Üreticilerimizin daha kaliteli ürünleri üretmesini amaçlıyoruz. Ben birbirinden farklı değerleri bir araya getiren, bizleri sizlerle buluşturan başta Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin Hanım’a ve Alanya Belediye Başkanımız Adem Murat Yücel Bey’e çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“OĞUZELİ YÖRESEL LEZZETLERİYLE MİSAFİRLERİNE GENİŞ BİR MUTFAK SUNUYOR”

Misafirperverlikleri için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç’a teşekkür eden Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “Oğuzeli yöresel lezzetleriyle misafirlerine geniş bir mutfak sunuyor” dedi.

Başkan Yücel, “Bu çalışma turu şehirlerimizin tanıtımına önemli bir katkı sağlayacak. Geniş mutfağımızla gastronomi dalında öne çıkmamız gerekliliği düşüncesiyle esasen 5 yıldır ulusal ve uluslararası alanda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan, Türkiye’de ise sadece Alanya ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin lisans hakkı olan, Culinary Heritage Europe sisteminin 5 günlük Gastronomi Çalışma Turunu tamamladık. Akdeniz Lezzetleri ile Antep lezzetlerinin aynı turda buluşması Türkiye’de Bölgesel mutfak mirasının değerine dikkat çekecek. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, lezzet dolu bu çalışmada herkese başarılar diliyorum” ifadelerinde bulundu. 

ŞİRE KAZANI KAYNATTILAR

Yöresel ürünleri korumak ve geliştirmek için kurulan Dünya Mutfakları Mirası Ağı kapsamında, Oğuzeli’ne gelen 7 ülkeden 32 koordinatör şire kazanlarının başına geçerek sucuk ve bastık yapma işlemlerini incelediler.

Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç farklı ülkelerden gelen misafirlere bastık, sucuk işlemlerinin tüm aşamaları tek tek anlattı.

Başkan Kılıç, “Oğuzeli’nin başlıca tarım ürünlerinden olan üzüm toplanıp işleniyor. Her aşamasında çiftçilerimizin sabır, alın teri, özveri ve göz nuru ile ilmek ilmek işlediği birbirinden lezzetli ürünler ortaya çıkıyor. Oğuzeli halkı şireyi mutfağından eksik etmez. Kaliteli ve organik bir besin olduğu için herkes tercih ediyor. Sağlık yönünden faydalı her derde deva” dedi.

NAR SUYUNUN TADINA BAKTILAR

En son ‘Nar Atölyesi’ni ziyaret eden ‘Mutfak Mirası Gastronomi Çalışma Turu’ ekibi Oğuzeli belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan nar sıkma makinasından çıkan nar suyunun tadına baktı.

Yeni Kurulan ‘Nar atölyesi’ hakkında bilgi veren Başkan Kılıç, “Atölyelerimizde meyve suyu ve nar ekşisi üreteceğiz. Makineye nar bir bütün olarak girecek, nar parçalanacak.  Ekşisinden nar ekşisi, tatlısından nar pekmezi yapılacak. Önceki yıllarda para kazanamayan üreticiler, nar üretiminden vazgeçiyordu. Bu noktada Nar Atölyesi fikrini hayata geçirdik. Bu atölyeyi hazır hale getirildi, burada kurutmalıklarda yapılacak” ifadelerini kullandı.

Bu haber 189 kez okundu.
Hareketli Manşet - 09:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Gaziantep YTONG, Sektöründe TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi Alan İlk Firma
  Gaziantep Ytong, sektöründe “TSE COVID- 19 Güvenli Üretim Belgesi”ni alan ilk ve tek firma oldu. SANKO Holding şirketlerinden Gaziantep Ytong, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından “COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı” kapsamında yapılan denetleme sonucu, koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemlerin yeterliliği göz önüne alınarak TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi almaya hak kazandı. Koronavirüs […]
 • 02
  1 Günde 120 Aranan Şahsa İşlem Yapıldı
  Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Ekipleri 1 günde 120 aranan şahsa işlem yaptı. Gaziantep İl Merkezinde Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda; 31 şüpheli şahsa uyuşturucu bulundurmak, kullanmak ve ticaretinden, 19 şüpheli şahsa hırsızlık suçundan yasal işlem yapılarak, 120 aranan şahısa işlem yapıldı. Ayrıca yapılan çalışmalarda; -101 gr. uyuşturucu madde ve 4 adet uyuşturucu hap, […]
 • 03
  Sokakta Dilendirilen çocukların ailelerine işlem yapıldı
  Gaziantep Çocuk Şube Müdürlüğü Ekipleri sokaklarda dilendirilen 18 yaş altı çocukların ailelerine işlem yapıldı. Çocuk Şube Müdürlüğü Ekipleri Gaziantep İl Merkezinde yapılan kontrol ve denetimlerde kendilerini ve vatandaşlarımızı zor durumda bırakarak dilenen 7 çocuk tespit etti. Ayrıca 6 çocuğun ailesine ise  kabahatler kanunundan işlem yapıldı. Çocuk Şube Müdürlüğü Gaziantep İli genelinde yaya ve araç trafiğinin […]
 • 04
  Polis Vatandaşları Corona’ya Karşı Uyarıyor!
  Gaziantep’te TDP Şube Müdürlüğü  Ekipleri son zamanlarda artan vaka sayıları kapsamında vatandaşları corona virüse karşı alınması gereken önlemler konusunda bilgilendirerek uyarılarda bulundu. TDP Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen bilgilendirme çalışmaları kapsamında, vatandaşlara virüsün yayılma hızının azaldığı düşüncesinin yanıltıcı olduğu vurgulanarak, maske takmanın ve fiziki mesafeye uymanın zorunlu olduğu hatırlatılarak, maske takmayan vatandaşlar uyarılarak maske takmaları sağlandı. […]
 • 05
  GKV Öğrencileri IB Diplomaları ile Dünya Üniversitelerine Yerleşmeye Hak Kazandılar
  2019-2020 eğitim – öğretim yılı 4. mezunlarını veren GKV Özel Cemil Alevli Koleji (Uluslararası Bakalorya-IB) 12. sınıf öğrencileri IB Diploma Programı’nı başarıyla tamamlayarak diplomalarını alan öğrenciler dünyanın seçkin üniversitelerine yerleşmeye hak kazandılar. GKV Özel Cemil Alevli Koleji (IB) öğrencileri Uluslararası geçerliliğe sahip ve dünya standartlarında eğitim alan öğrenciler eğitimlerini başarıyla tamamlayarak aldıkları IB diplomaları ile […]

YOL DURUMU