logo

Çeliktürk: Nitelikli denetim piyasa koşullarına terk edilemez

Çeliktürk: Nitelikli denetim piyasa koşullarına terk edilemez

İnşaat mühendisleri artan şiddet olaylarından endişeli

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, Osmaniye’de Yapı Denetim Görevlisi Ali Göçer’in hazır beton firması elemanı tarafından darp edilmesini kınadı.

DENETİM FAALİYETİ ENGELLENEMEZ

Güvenli binalar için nitelikli denetimin büyük önem taşıdığına dikkat çeken İMO Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, son zamanlarda yapı denetim görevlilerine yönelik artan şiddetin önüne geçilmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını istedi. Çeliktürk yaptığı açıklamada, “Osmaniye İlinde yapımı devam eden konut inşaatının kolon+kiriş+döşeme betonu, hazır beton firması marifetiyle dökülürken; söz konusu inşaatın Yapı Denetim Görevlisi İnşaat Mühendisi Ali Göçer, Hazır Beton Firması elmanı tarafından saldırıya uğramış ve burnu kırılmıştır.  Mevcut Yasa, Yönetmelik, teknik Kurallar ve genel teamüller gereği inşaata giren betonun girişi, kalitesi, nasıl uygulanacağı yapı denetim görevlisi ve şantiye şefinin sorumluluğu altındadır.  Betona su katılmasının betonun mukavemetini düşüreceğini bilen üyemizin numune alma esnasında betona su katılmasına itiraz etmesi nedeniyle saldırıya uğraması, sahada çalışan üyelerimize yönelik bir tehdit unsuru oluşturmaktadır.  Üyemiz, saldırıya uğramasının ardından adli mercilere şikayette bulunmuştur” dedi.

ARTAN ŞİDDET ENDİŞE VERİYOR

Yaşanan gelişmelerin yapı denetim faaliyeti yürüten görevliler için endişe verici boyuta ulaştığına vurgu yapan Çeliktürk, açıklamasına şöyle devam etti: “Yine 15 Eylül tarihinde de Ankara Mamak’ta Yapı Denetim Firmasında görev yapmakta olan bir meslektaşımız, yaptığı denetleme faaliyetleri sırasında şantiyedeki imalatların projesine uygun yapılmasını talep etmesi sebebiyle yapı müteahhidi ve çevresindekiler tarafından organize bir şekilde saldırıya uğramıştır.

CAN VE MAL GÜVENLİĞİ ÖNCELİĞİMİZDİR

İnşaat Mühendisleri Odası olarak yıllardır yapı denetim hizmetlerinin kamusal nitelikte olması gerektiğini, piyasa koşullarına terk edilmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Kısmı düzeltmeler yapılmasına rağmen geldiğimiz nokta yeterli değildir. İnşaat Mühendisliği mesleği kamu yararını gözetmekle sorumlu olan, halkın can ve mal güvenliğini birebir ilgilendiren bir meslektir. Meslektaşlarımız mesleklerini icra ederken bu temel ilkeye uymakla yükümlüdür. Aynı şekilde yetkili merciler de meslektaşlarımızın görevlerini sürdürürken; tehdit, saldırı, baskı karşısında kalmalarını engelleyici önlemleri almakla yükümlüdür. Kamu adına denetim faaliyeti yürüten meslektaşlarımıza yapılan saldırılar, kamu görevlilerine yapılmış sayılmalı ve sorumlular cezalandırılmalıdır.

Bu tür olayların rutin hale gelmesinden endişe duyuyoruz. Pek çok saldırının fütursuzca yapıldığı ülkemizde şiddete maruz kalma sırası mühendislere mi geldi diyoruz.  Meslektaşımıza yapılan saldırıya karşı üzerimize düşen görevi yapacağımızı, olayın takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Etiketler: » » »
413 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?