CHP'li Yıldırım, basınla buluştu - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
35° Açık
 • EURO
 • DOLAR

CHP’li Yıldırım, basınla buluştu

Hareketli Manşet - 24 Aralık 2019 13:00 A A

“CHP’DE DEĞİŞİM BAŞLAYACAK”

CHP Şehitkamil İlçe Başkan adayı Hurşit Yıldırım, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Basın mensupları ile sohbet eden Yıldırım, adaylık süreci ve gündeme ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

5 Ocak 2020 tarihinde yapılacak olan CHP Şehitkamil İlçe Kongresi’nde aday olacağını açıklayan Şehitkamil Belediye Meclisi eski üyesi Hurşit Yıldırım ve İlçe yönetim kurulu üyesi adayları Ali Özçelik, Tarık Bakır, Onur Karabay ve Semra Öztürk, basın mensupları ile bir araya geldiler. Sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, “5 Ocak 2020 tarihinde Şehitkamil İlçe Kongremiz yapılacak. Adaylık açıklamamızda da belirttiğimiz gibi, ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nde büyük bir değişim olacağını, gençlere, kadınlara, yaşlılara, emekçilere, hemen herkese yer olacağını, bu geminin mürettebat ve kaptanının değişeceğini, mürettebatında kaptanına yardımcı olacağı gibi bu yola çıktık. Genç, özellikle siyasette ben değil, biz mantığını ortaya koyacak kadrolara ihtiyacımız var. Yola çıkarken söyledik, “Söz örgütün, ses örgütün” biz bu hareketin adını, Halk Hareketi olarak belirledik” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yıldırım, “Biz CHP’de değişimi 5 Ocak 2020’de kadrolarımız ile başlatacağız. Bizim buradaki tek hedefimiz, 24 kişilik yönetim kurulu üyelerimiz olacak. Toplumun her kesimini temsil eden kimseler bulunacak. Bizim kadromuza, yola çıktığımız arkadaşlarımızın yer aldığı ilçe yönetim listemize baktığınız zaman, CHP’de değişimin başladığını göreceksiniz.”

“AK PARTİ’NİN OYLARI GERİLEDİ”

Yerel seçimlerde Ak Parti’nin büyük oy kaybı yaşadığını söyleyen Yıldırım, “Türkiye’de yerel seçimde AK Parti’nin en çok kayıp yaşadığı il, Gaziantep oldu. Yalnızca Büyükşehir Belediyesi’nde değil, ilçelerde de büyük oy kayıpları yaşandı. Bilindiği üzere 2009-2019 yılları arasında Şehitkamil Belediyesi meclis üyeliği görevinde bulundum. Dolayısıyla seçim verileri bende bulunuyor. 2009 yılında Sayın Mustafa Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğu dönemde yüzde 31,3 oy aldık. Bizim ilçemizde Mehmet Şeker, yüzde 28 oranında oy aldı. MHP ve AK Parti o dönemde ayrı ayır yerel seçimlere giriyordu. En son 2014 Yerel Seçimlerinde. MHP’nin adayı yüzde 12,1 oy aldı. Büyükşehir Belediyesi’nde Fatma Şahin, yüzde 61 oranında oy aldı. 2019 Yerel Seçimlerinde ittifaklarla girilmesine rağmen Cumhur İttifakının Büyükşehir Belediye Başkan adayı yüzde 52 oranında oy aldı. 2014 yılında yüzde 61 oranında oy alan AK Parti’nin ve yüzde 12 oy alan MHP’nin oy oranı yüzde 52’ye geriledi. Cumhur İttifakı’nın oy oranında yüzde 22 oranında bir gerileme oldu. AK Parti’nin bu başarısızlığını muhalefet partilerinin kamuoyu ile paylaşması, o partinin il başkanının da bu başarısızlığı deklare etmesi gerekirdi. Onlar başarısızlıklarını deklare edemezler ancak biz CHP olarak Büyükşehir’de ittifakı sağlıklı şekilde sağlayamadık. Adayımız yoktu.”dedi.

“SEÇİM OLACAKMIŞ GİBİ ÇALIŞACAĞIZ”

Olası bir erken seçime hazır olduklarını belirten Yıldırım, “Yaşanan oy kaybından faydalanarak Şehitkamil’deki kongreden sonra görev bize verilmesi halinde olası bir erken seçime kadrolarımızı hazırlayacağız. Şehitkamil ilçemizde bulunan bin 34 tane sandığımızın, İstanbul’daki örgütleri örnek alarak şimdiden seçim çalışmalarını ve sandık görevlilerimizi hazırlayacağız. Bu süreçte gerekli çalışmalar yapacağız. 2024 yılında yapılacak olan Yerel Seçimlerde de “İstanbul Örneğini” Şehitkamil İlçemizde göstereceğiz.” Şeklinde konuştu.

YILDIRIM’DAN YEREL SEÇİM ELEŞTİRİSİ

Yerel Seçimlerde örgüt ile Genel Merkez arasındaki iletişimin sağlıklı olmaması nedeniyle sorunlar yaşandığını belirten Yıldırım, “O dönemde yetki belgeleri il başkanı ve milletvekillerinde idi. Dönemin İl Başkanları ve vekilleri bu süreci yönetti. Yetki belgesi bu isimlerde olduğu için Yerel Seçimlerle ilgili soruların onlara yöneltilmesi gerekiyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı, ittifak kapsamında iyi bir şekilde belirlense idi, Büyükşehir ve Şehitkamil Belediye Başkanlıklarını alabileceğimizi düşünüyorum.”

“ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZ”

2020 yılı itibariyle ekonomik sıkıntıların daha da artacağını kaydeden Yıldırım, “Mahallelerde geçmiş yıllarda doğal gaz alt yapısı oluşturularak, kullanım yaygınlaştı. Son bir yıl içerisinde doğalgaz ve elektrik kullanım ücretlerine yüzde 50 oranında zam geldi. Faturaların kabarması ile birlikte soba kullanımı büyük oranda arttı. Yılbaşı ile birlikte zamlar art arda gelecek, Ocak-Şubat aylarında vatandaşlar ekonomik krizi iyice hissedecekler. Halen krizin başındayız, ekonomi çok kötü durumda. Bu koşullarda bir erken seçim yapılmasının kaçınılmaz olduğunu değerlendiriyoruz.”

“OY ORANINI YÜZDE 40’LARA YÜKSELTECEĞİZ”

CHP’nin dev bir çınar olduğunu belirten Yıldırım, “Bu çınarda bazı yapraklar dökülecektir. Ağaçların belirli bir dönemde yaprakları yeşermeye başlar. Biz bu yaprakları yeşertmek için göreve talip olduk. Kadrolar geçicidir, önemli olan örgüttür. CHP’nin Şehitkamil’de 6 bin üyesi var, aldığı oy ise 100 bindir. 94 bin kişi partiye gönüllü oy veriyor. Biz bu insanları sahaya süreceğiz. YSK’dan hangi mahallede ne kadar oy aldığımızı öğrenmek, teşkilatlarımızı sahaya sürmek çok kolay. Mahalle ayağı, sokak ayağı, örgüt yapılanmaları, sosyal medya ve iletişim araçlarının daha sağlıklı kullanılması ile kadrolarımızla bu işin altından kalkacağız. CHP’nin Şehitkamil’de yüzde 25 oyu var, bu oy oranını yüzde 40’lara yükseltmeyi hedefliyoruz. Yerel Seçimlerde iyi adaylar tespit edilseydi, bu oy oranları yakalanabilirdi. Genel Merkezle yapılan görüşmelerde örgütün pasifize edilerek, küçük bir gruplarla görüşmelerin yapılması bizleri başarısız kıldı. Gaziantep’te potansiyelimiz var.” dedi.

Bu haber 178 kez okundu.
Hareketli Manşet - 13:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU