logo

Çocuklara Karşı İşlenen Suçlar Cezasız Kalıyor!

Gündem Çocuk Derneği “13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ı Öldürenlerin Cezasız Kalacağından Endişeliyiz!” diyerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından destek istedi.

Gündem Çocuk Derneği yaptığı yazılı açıklamada şunları dile getirdi;

14 Mart 2013 tarihinde kaçak işyerinde, kaçak olarak çalışırken press makinesine sıkışarak yaşamını kaybeden Ahmet Yıldız davasının bugün görülen duruşmasında iş yeri sahibi sanık tahliye edildi.  Ailenin, sanık ile para karşılığında anlaşarak davadan vazgeçtiği bir önceki duruşmada sanık Ali K. kick box maçı olduğunu ve maça katılmak istediğini belirterek tahliyesini talep etmişti.

Yaşamını kaybeden Ahmet Yıldız Urfa’dan Adana’ya göç eden kalabalık bir ailede, aile bireylerinin söylediği üzere “neşeli ve çok çalışkan, hiçbir işten erinmeyen” 13 yaşında bir çocuktu. Yasalar her ne kadar 13 yaşındaki bir çocuğun okulda olması gerektiğini söylese de evlerine yakın bir yerde, kaçak olduğu bilindiği ancak hakkında hiçbir işlem yapılmayan bir iş yerinde çalışıyordu. Pres makinesinde çalışan Ahmet’in 30 saniyede değil 15 saniyede bir sıkıştırma yapabilmesi için başka işyerlerinde de çok yaygın uygulandığı gibi pres makinesinin sensörü bilerek kapatıldı. Kapatılınca da Ahmet’in kafası makinede sıkıştı.

İş yeri sahibi Ahmet’i hastaneye götürmeden önce cinayetin izlerini temizlemiş ve doktorlara çocuğun trafik kazası geçirdiğini söylemişti. Ancak olayın trafik kazası olmadığını doktorun fark etmesi üzerine durum savcılığa bildirmiş ve adli mercilere yansımıştı. Bilirkişi raporunda %100 kusurlu bulunan İşyeri sahibi Ali K. aileye para yoluyla anlaşma teklif etti ve aile ikinci duruşmada şikayetinden vazgeçti.

Gündem Çocuk Derneğinin ve Adana Barosunun müdahillik talebini de reddeden mahkeme bugün yani 21 Haziran günü iş yeri sahibi sanık Ali K.’yı tahliye etti ve davayı 1 Ekim 2013 gününe erteledi.

Ne yazık ki biz bu süreçleri biliyoruz, hatırlıyoruz. Bu suçun da -tıpkı çocuklara karşı işlenen pek suçta olduğu gibi – cezasız kalacağından endişe ediyoruz. Son olarak Bingöl’de tecavüze uğrayan 16 yaşındaki E.A’da, kolluk güçleri tarafından öldürülen Ceylan Önkol’da, üzerine lavabo düşerek yaşamını kaybeden 6 yaşındaki Efe Boz’da, 12 yaşında bedenine saplanan 13 kurşunla yaşamını kaybeden Uğur Kaymaz’da ve daha pek çok çocukta olduğu gibi.

Hatırlatıyoruz ki; sadece 2012 yılında iş cinayetleri sebebiyle en az 38 çocuk yaşamını kaybetti.  Bu nedenle bugün verilen tahliye kararından dolayı öfkemiz büyük. Ahmet Yıldız’ın yaşam hakkını ihlal edenlerin cezasız kalacağından endişeliyiz. İşte bu nedenle davada müdahilliği süren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başta olmak üzere herkesi bu davanın takipçisi olmaya çağırıyoruz.

Etiketler: » » » » » » » »
346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?