Dijital pazarlamada uzman açığı artıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Web tasarımdan sosyal medyaya, arama motoru optimizasyonundan online pazarlamaya kadar birçok uzmanlık dalını içeren dijital pazarlama, gençler için cazip fırsatlar sunuyor. En fazla işe alımın özellikle tahminen 15 bin kişinin çalıştığı e-ticaret sektöründe yapılması bekleniyor.

İnternette bir çok kanal kullanılarak ürünün reklamının yapılması olarak özetlenebilecek dijital pazarlama sayesinde,  şirketler müşterilerinin yakın zamanda hangi ürünü alabileceğini tahmin edebiliyor.  Ayrıca müşterinin  ne kadar harcama yapabileceğini öngörebilen  sistemler sayesinde  bütçelerini müşteriden müşteriye farklılaştırabiliyor.

Web tasarımdan sosyal medyaya, arama motoru optimizasyonundan online pazarlamaya kadar birçok uzmanlık dalını içeren dijital pazarlama, gençler için cazip fırsatlar sunuyor. En fazla işe alımın özellikle tahminen 15 bin kişinin çalıştığı e-ticaret sektöründe yapılması bekleniyor.  Eposta gönderim,  internet sitesinden satış, banner yayınlama, online aktiviteler ve daha birçok iş konusu  e-ticaret sitesinin her an gündeminde bulunuyor. Dijital pazarlama ise  bu sektörün candamarları arasında yer alıyor.

Analitik bakış şart

Henüz 20 yıllık bir sektör olması ve çok hızlı büyümesi nedeniyle e-ticarette önemli bir istihdam açığı olduğunu vurgulayan ETİD (Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, tüm perakende sektöründe yıllık 3 bin kişiden fazla yazılımcı, tasarımcı ve online pazarlama uzmanına ihtiyaç olduğunu ve bunun ağırlıklı yeni mezunlarla giderildiğini söylüyor. Orhun, “Dijital pazarlamayı yazılım geliştirmelerini, tasarımları yapanlar ve uygulamaları etkin bir şekilde kullananlar olarak üçe ayırırsak herbirinde önemli istihdam açığı bulunuyor. Yeni mezun olacaklar bu dalları ciddi olarak düşünmeli” diyor.

Mesai kavramı yok

Dijital pazarlama 7/24 yaşayan bir alan olduğuna dikkat çeken ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun sözlerine şöyle devam ediyor: “Kişileri ‘bilgisayarımı kapatır yarın sabaha kadar işimi hayatımdan çıkartırım” tarzından uzak bir yaşam bekliyor. Yaptığı önemli bir kampanyanın sonuçlarını akşam izlemeyen bir dijital pazarlamacının, gerekli aksiyonları o anda almazsa başarılı olması çok zor”

Uzman açığı, yeni pozisyonlardan özellikle kullanıcı deneyimi tarafında yoğun

Yeni neslin bu alanı çok sevdiğini,, adaptasyon ve öğrenme becerilerinin de çok yüksek olduğunu söyleyen Positive A Digital Approach Kurucu Ortağı Caner Istı’ya göre en çok dijital pazarlama stratejilerini oluşturacak analistler, kullanıcı deneyimi uzmanları ve tasarımcıları en çok aranan pozisyonlar arasında yer alıyor.  (UI ve UX designer’lar).

Caner Istı bu alanların ayrımlarının henüz şirketler ve kişiler tarafından algılanamadığını, ayrıca kullanıcı deneyimine yönelik tasarıma yönelmek isteyenlerin çok genç ve perakende sektöründe  deneyimsiz olduğunu söylüyor. Istı “Şirketlerin omni-kanal dönüşümü serüveninde süreci yönetecek danışman ve yöneticilere de ihtiyaçları yüksek seviyede” diyor.

Okul yıllarında deneyim kazanmak çok önemli

Dijital pazarlamada 1 yıllık deneyim bile çok önemli. Özellikle yazılım ve tasarımda daha okul yıllarında projelerde görev almış olanlar avantajlı konumda bulunuyor. Online pazarlama uzmanlarında deneyimin yanısıra yaratıcılık da aranıyor.

Ayrıca  İngilizce, takım çalışmasına yatkınlık, yeni iş yaklaşımlarını yakından takip etmek, Microsoft Office programlarına (özellikle Excel’e) hakim olmak ve arama motorları reklam süreçlerini iyi bilmek gerekiyor.

Bu alandaki pozisyonların çoğunda SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM (Arama Motoru Pazarlama) ve ‘adwords’ bilgisi olanları tercih ettiklerini söyleyen Hürriyet E-Business Dijital Pazarlama Koordinatörü Mustafa Kemal Temel, ayrıca yeni fikirler üretebilme, rapor ve analiz yapabilme niteliklerinin de önemini vurguluyor.

Yenibiris.com’da SEO Uzmanı ilanı veren firmalardan Touristica Seyahat Acentası’nın Muhasebe Müdürü Hikmet Ögrüç, rekabetin hiç durmadığı turizmde arama trendlerinin devamlı değiştiğini söylüyor. Yönetici, SEO uzmanından içerik oluşturma ve yönetme, trendleri takip gibi konularda da bilgi sahibi ve çok iyi bir pazarlamacı olmasını beklediklerini ilave ediyor.

Adayın öğrenmeye açık olması çok önemli

İş görüşmelerinde adayın belirttiği özellikleri ile deneyimlerinin ne kadar uyuştuğuna ve işe ne derecede hakim olduğunu anlamaya yönelik sorular soruluyor. Kişinin öğrenmeye açık ve istekli olmasına çok önem veriliyor. Ancak görüştüğümüz yöneticilerin çoğu bunun zor bulunan bir özellik olduğu konusunda da hemfikir.

Sektörün yaygınlaşması başvuruları da artırıyor

Yenibiris.com’da son 6 aydaki başvurular yüzde 48 oranında arttı. En çok başvuru sosyal medya uzmanı ve SEO uzmanına yapıldı. İlanlar ise son 6 ayda yüzde 34 arttı. En çok ilan verilen pozisyonlar sırasıyla şunlar:

1-Mobil Yazılım Uzmanı

2-Sosyal Medya Uzmanı

3-Web Tasarım Uzmanı

4-Dijital Pazarlama Uzmanı

5-SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı

6-Sosyal Medya Yöneticisi

7-Adwords Hesap Yöneticisi

8-Web Tasarım Eğitmeni

9-Dijital Pazarlama Müdürü

10-SEO Yöneticisi

0
mutlu
Mutlu
0
kahkaha
Kahkaha
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
susuyorum
Susuyorum
0
_zg_n
Üzgün
0
a_l_yorum
Ağlıyorum
0
sinirli
Sinirli
0
alk_
Alkış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Dijital pazarlamada uzman açığı artıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Mahmood Coffee
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı yükleyerek, cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan web sitemize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Giriş Yap

Gaziantep Haber, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık Haberleri ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin