DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HEYETİ GAZİANTEP’TE - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
18° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.79

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HEYETİ GAZİANTEP’TE

Hareketli Manşet - 21 Ocak 2012 15:36 A A

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Rektör Yrd. Prof. Dr. Halil Nadiri, Adana ve Şanlıurfa Bölge Temsilcileri ve beraberinde heyet ile birlikte Gaziantep’te çeşitli kurum ve kuruluşları ziyaret etti.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’i makamında ziyaret eden heyet Gaziantep’in kendileri için çok önemli olduğunu ve çok sayıda Gaziantepli öğrenciye ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey heyetin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Abdullah Öztoprak; Türkiye Cumhuriyeti ve biz ayrılmaz bir bütünüz ve üniversitemizin bütçesi tamamen Türkiye Cumhuriyetinin bize ayrılan bütçesinden karşılanıyor. Çeşitli burs imkanlarımız var. Azerbaycan’dan çok sayıda kız öğrencimiz var ve diğer ülkelerden de ama Türkiye’den gelen kız öğrenci sayımız az. 3000 yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz. Üniversitemiz Türkiye’nin ve Kıbrıs’ın uluslararası tanıtımına büyük ölçüde katkısı olduğuna inanıyoruz.
Bizim 1980’lerden beri Gaziantep’ten sürekli öğrencimiz olmuştur. İsmet Ersoy’da 90 yılında üniversitemizden mezun oldu ve ikili ilişkimiz hala devam ediyor. Antep her zaman bizim öğrenci kaynağımız olmuştur. 2 tane yeni özel üniversite açıldı ve biz öğrenci kaybımız olacak diye tedirgin olduk ama tam tersi oldu. Geçen yıl Gaziantepli öğrenci sayısında büyük bir artış vardı” dedi.
Karşılıklı uçak seferlerinin de olması öğrencilerin Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni tercih etmelerinde büyük ölçüde etken olduğunu belirten Öztoprak, Şahinbey Rehberlik Araştırma Merkezi ile gerçekleştirdiğimiz protokol üzerine Rehber Öğretmenlere Eğitim seminerleri vereceklerini ve Doğu Akdeniz Üniversitesi olarak Gaziantep ‘in Eğitimine destek olacaklarını açıkladı.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İNSANA KÜLTÜREL DEĞER KAZANDIRIYOR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey; Üniversite eğitimi insana sadece bilimsel olarak bir şey vermiyor, insana şahsiyet, sosyal ve kültürel bir değer kazandırıyor. Bunu öğrenciler bizden daha iyi düşünüyor. Benim kızım liseyi bitirdiğinde iyi bir puanı vardı; “Kızım bak işte Antep Üniversitesi okursun dedim kabul etmedi ve Ankara’da okudu. Zor şartlarda ayakta durmayı başardı. Bir sorumluluk sahibi oldu. Burada kalsaydı beklide bu kadar özgüvene sahip olmazdı. Bu açıdan bakıldığında Kıbrıs’ta Gaziantepli öğrencilerimizin olması bizi sevindiriyor. Aynı şekilde Gaziantep’te ki üniversitelerimize de farklı şehirlerden öğrenciler gelerek bizim kültürümüze değer katıyor. Değişik ülkelerden öğrencilerin bir arada olması paylaşımları artıracaktır.

“HASTA HASTAYI GETİRİR DERLER”

Siz iyi bir eğitim verirseniz sizden mezun olan öğrenci yeni 2 tane öğrenci getirir, bu böyledir. Ben senelerce doktorluk yaptığım için bazı hatıralarım vardır. Bizde bir laf vardı, “Hasta hastayı getirir” derlerdi. Sen istediğin kadar iyi bir doktor ol çok önemli değil. Sen bir hastayı tedavi ettiğinde memnun bıraktıysan bir daha sırtın yere gelmez ama bir de yanlış yaparsanız 10 tane hasta götürür. Öğrenciler arasında yapılan anket sonucu ben ve Yılmaz hocamı Lefkoşe’de bulunan Amerikan Üniversite’sine konuşmacı olarak çağırdılar. Ben uyuşturucu madde bağımlılarının tedavisi konusunda yerel yönetimlere düşen görevler konulu bir konuşma yaptım. Yılmaz Büyükerşan Hocam ise engellilerin yaşantısın da yerel yönetimler konulu bir konuşma yaptı. Öğrenciler çok ilgiliydi ben şaşırdım. Salon doluydu ve öğrenciler inanılmaz sorular sordu. Ben çok memnun kaldım” dedi. Kıbrıs’ta birçok dostu olduğunu da ifade eden Güzelbey bu ziyaretten memnun kaldığını ve Kıbrıs Lefkoşe’nin de Gaziantep’in kardeş şehri olduğunu belirtti.

ÜNİVERSİTEMİN BU YIL TIP ÖĞRENCİLERİ ALMAYA BAŞLAYACAK

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektör Yrd. Halil Nadiri ise üniversite bünyesinde bu yıl tıp öğrencileri almaya başlayacaklarını ve Gazi Üniversitesi ile birlikte çalışacaklarını söyledi. Nadiri; “Ben İşletme Uzmanıyım. Pazarlama benim işim ve Öğrencilerin memnuniyeti bizim için önemlidir. Ne kadar memnun ve kaliteli öğrenim görürlerse bizim tanıtımımızı da o kadar çok yaparlar. Gaziantepli birçok öğrencim oldu. Mesela onların tavsiyesi üzerine üniversitemizi birçok öğrenci geldi. Yıllar sonra bugün Gaziantepli bir öğrencimizle buluşacağız. Bu ilişkiler kalitemizi gösteriyor. Bizleri kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ederiz” dedi.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Abdullah Öztoprak beraberinde getirdiği Kıbrıs işlemesi hediye ve plaketi Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’e takdim etti.

Bu haber 91 kez okundu.
Hareketli Manşet - 15:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Çalışanlarına gıda desteği
  Dünyayı saran Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesi ile beraber, büyük özveri gösteren sağlık çalışanlarına destek amaçlı pek çok çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Özler Döner tarafından Ankara’daki sağlık çalışanlarına döner dağıtıldı. Özel olarak hijyen kurallarına uygun hazırlanan dönerler el değmeden paketlenerek, ultraviyole ışınları ile korunarak yine aynı titizlikle sağlık çalışanlarına teslim ediliyor. Yoğun mesai harcayan sağlık çalışanları bu mücadelede […]
 • 02
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Bankalara çağrı
  Tüm bankaları sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi. Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor […]
 • 03
  Büyükşehir Bandosu, Karantinadaki misafirlere moral oldu
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yurt dışında gelen ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ümmü Gülsüm Yurt Müdürlüğü’nde karantinada tutulan 684 Türk vatandaşına, “Moral ve Motivasyon Etkinliği” düzenledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve kısa süre içinde küresel bir salgın haline dönüşüp Dünya gündemine oturan Corona Virüs (COVID-19) nedeniyle insanların yaşam şartlarında meydana gelen dönüşümler […]
 • 04
  Fiyat Artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor
  Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında fiyat artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü tarafından market, eczane ve medikal firmalara yönelik yapılan denetimlerde haksız fiyat artışlarına dair şikayetlerin değerlendirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında haksız fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 9 Mart 2020 tarihinden […]
 • 05
  Şimdi sevgi dilini harekete geçirme zamanı
  İçinde bulunduğumuz kaos ortamını fırsata çevirebilirsiniz Koronavirüsün neden olduğu Covid -19 salgını kapsamında evlere kapandığımızı belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun evde kurulmuş düzenleri de değiştirdiğini ifade ediyor. Evlere kapandığımız bu zamanların aile ilişkilerini pozitif yönde geliştirmek için fırsat olduğunu vurgulayan Tarhan, içinde bulunduğumuz zamanın tam da sevgi dilini harekete geçirme zamanı olduğunu […]

YOL DURUMU