“Et Borsası ve Et Hali Türkiye'de Örnek Teşkil Edecek” - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
31° Açık
 • EURO
 • DOLAR

“Et Borsası ve Et Hali Türkiye’de Örnek Teşkil Edecek”

Hareketli Manşet - 02 Temmuz 2020 13:44 A A

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, inşaat çalışmaları tamamlanan Et Borsası ve Antep Fıstığı Lisanslı Deponun, kent ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Yaklaşık 30 bin metrekare alan üzerinde kurulan Et Borsasında hak sahibi kasaplara tapularının verilmeye başlandığını belirten Tiryakioğlu, Antep Fıstığı Lisanslı Depoda ise bu sene hasat sezonunda ürün kabulüne başlanılacağı müjdesini verdi.

GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile inşaat çalışmaları GATEM Bölgesinde ve Gaziantep- Nizip Karayolu üzerinde tamamlanan Et Borsası ve Antep Fıstığı Lisanslı Depo tesislerinde incelemelerde bulundu.

Et Borsası ve Lisanslı Depo hakkında bilgiler veren Tiryakioğlu, her iki projenin de kendi sektörlerine yönelik birçok ilki bünyesinde barındırdığını söyledi.

Pandemi sürecinde tarım ve hayvancılığın stratejik öneminin çok daha net kavrandığına işaret eden Tiryakioğlu, arz güvenliğinin korunmasına yönelik inşa edilen bu yapıların Gaziantep’i kendi kulvarlarında çok daha ileri noktalara taşıyacağını  ifade etti.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle yaklaşık 30 bin metrekare alan üzerinde hayata kazandırılan Et Borsası ve Et Halinin Türkiye’de emsallerine örnek teşkil ettiğini vurgulayan Tiryakioğlu, “Et Borsası her şeyden önce lezzetiyle tescilli Gastronomi kimliğimize artı bir değer katacak. Monoray sistemleri, soğuk hava depoları ve soğuk zincir koridorlarıyla ihtiyaç duyulan tüm teknolojik alt yapıyı içerisinde barındıran Et Borsası, şehrimizde uluslararası standartta et üretimi yapılmasına katkı sunacak” dedi.

Et Borsasında hak sahibi kasaplara tapularının teslim edilmeye başlandığını açıklayan Tiryakioğlu, yakın zaman içerisinde hizmete girecek olan et borsası ve halinin Gaziantep’e hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulundu.

ANTEP FISTIĞI LİSANSLI DEPO

Antepfıstığı Lisanslı Deponun ise ürüne yönelik Türkiye’de yapılan ilk lisanslı depo olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Tiryakioğlu, “Kültürel ürünümüz Antep fıstığı bizim için çok önemli ve değerli. Bu nedenle ürünümüzün üretiminin artması, üreticisine kazanç sağlaması ve endüstriyel alanda katma değer kazanması bizler için büyük ehemmiyet taşımakta. Bu bağlamda Antepfıstığı Lisanslı Depoyu ürünün geleceğine yapılmış önemli bir yatırım olarak değerlendirmekteyiz Temeli geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli tarafından atılan Antep Fıstığı Lisanslı Depo bu yıl hasat sezonunda ürün alımına başlayacak. İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğiyle hizmete kazandırdığımız Antep Fıstığı Lisanslı Depo, alımlarını devlet garantisi altında gerçekleştirecek. Lisanslı Depo üretici, tüccar ve sanayiciye; nakliye, analiz ve depo kira desteğinin yanı sıra risklere karşı güvenli ve sağlıklı depolama imkânı verecek” dedi.

Tiryakioğlu, ayrıca 10 bin ton fiziki depolama kapasitesine sahip olan Lisanslı Deponun, ürünün laboratuvarda sınıflandırma, sınıfına göre depolama, ELÜS ile kolay alım satım ve bankalardan kolay kredi imkânı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise Antep Fıstığı Lisanslı Depoculuk ve Et Borsasının, Gaziantep’te ekonomisi adına önemli yatırımlar olduğunu belirterek, işletmelerin kente kazandırılması noktasında emeği geçenleri kutladı. Tahmazoğlu, tesislerin Gaziantep’e hayırlı, uğurlu olması temennisinde bulundu.

Bu haber 155 kez okundu.

Hareketli Manşet - 13:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU