Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

EYT Sorunu Çözülüyor mu?

EYT Sorunu Çözülüyor mu?

EYT Sorunu Çözülüyor mu?

Son günlerde sıkça telaffuz edilen 50 yaş sınırıyla ilgili soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin;  yaş konusunun şu an tartışılmadığını, bu konuda ki açıklamanın ayrıntılı bir çalışma sonunda açıklanacağını söyledi. Gaziantep Haber

Beş Milyon Üzerinde EYT’li Bekliyor

Sigortalılık süresini ve prim gününü doldurduğu halde yaş süresini tamamlayamadıkları için emeklilik hakkından yararlanamayan EYT’liler, yaş sınırının aşağıya çekilmesini bekliyor. 08 Eylül 1999 tarihinden önce SSK’lı kadınlar 20; erkekler 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim veya kadın 50, erkek 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 prim günü koşulunu yerine getirmek şartıyla emekli olabiliyordu.

Son günlerde sıkça telaffuz edilen 50 yaş sınırıyla ilgili soruyu cevaplayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin; “Yaş konusunu şu an tartışmıyoruz. Bu konu ayrıntılı bir çalışma sonunda açıklanacaktır Çalışma Bakanlığı olarak bu konuları diğer ilgili bakanlıklarımızla da koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Maliyetleri ve diğer detayları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla da görüşülecek” dedi.

Almanya ve Finlandiya Modeli olmak üzere 5 formül var

EYT sorununu çözmek için çeşitli formüller masada. Bu çerçevede ilk seçenek 3600 günü olan kadın 50, erkek 55 yaşında emekli olabilecek. İkinci seçenek ise EYT’lilerin de en çok istediği gibi sigortalılık süresine bakılmak suretiyle emeklilik işleminin gerçekleştirilmesi. Bu çerçevede  çözüm önerisi olarak sigorta süresine bakılıp, yaşa bakılmadan emeklilik gündeme gelebilir.

Kademeli emeklilik olarak öngörülen ve Almanya modeli olarak lanse edilen diğer sistemde ise emeklilik için yaşı karşılayana kadar her yıl yüzde 2 kesinti yapılıp emekli maaşı bağlanması diğer bir seçenek olarak masada. Finlandiya modeli olarak da bilinen son seçenekte ise gerekli koşullar sağlanıncaya kadar maaş kesintisi gündemde olacak. Bu modelde emeklilik şartları tamamlandığında maaş eksikliği de ortadan kalkmış olacak.

Gaziantep Sağlık

 

Etiketler: » » » » » »
314 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

BENZER HABERLER

Editörün Seçtikleri
Dolardan Tarihi Rekor

Dolardan Tarihi Rekor

Editörün Seçtikleri
Obezitede Medyanın Rolü Ne?

Obezitede Medyanın Rolü Ne?