logo

FİLİSTİN BAYRAĞI BM’DE DALGALANACAK

BM’deki oylamada 138 evet 9 hayır’la Filistin’in üye olmayan ”gözlemci devlet” statüsü kabul edildi.

Filistin’in 138 evet 9 hayır oyu ile BM’deki oylamayla “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne kavuştu.

Filistin, bugün BM Genel Kurulu’nda Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da katıldığı “Filistin Sorunu” başlıklı oturumda halen “gözlemci kuruluş” olan statüsünü “üye olmayan gözlemci devlet” statüsüne çıkarmayı başardı.

Oylama öncesinde, Şimdiye kadar 132 ülkenin Filistin Devleti’ni tanıdığı göz önüne alındığında, “üye olmayan gözlemci devlet” statüsü için yapılacak oylamanın, tasarı için red oyu kullanacağını açıklayan üyelere rağmen olumlu sonuçlanması bekleniyordu.

Bu oylama Filistin’in artık BM’de bir devlet olarak kabul edilmesi anlamına geliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu öncesinde New York’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la görüşmesinde ‘İnşallah Filistin, BM Genel Kurulu’nda ‘üye olmayan devlet’ statüsüyle devlet niteliği kazanmış olacak’ ifadelerini kullanan Davutoğlu, ‘Ümit ederiz ki en kısa zamanda tam devlet statüsüyle Filistin bayrağı BM’de dalgalanacaktır’ demişti. Maliki’nin Genel Kuruldan sonra kutlamayı Türkiye’de yapacaklarını söylemesi sevindirici bulunurken Yunanistan’ın evet oyu kullanması da bir o kadar ilginç karşılandı ve Filistinlilerin gönlünü kazandı.

192 üyesi bulunan BM’deki oylamada 138 oyla Gözlemci Devlet statüsüne kavuşan Filistin’de büyük sevinç yaşanıken artık tam devlet statüsüyle Filistin bayrağı BM’de dalgalanacak.

Etiketler: » » » » » » » »
881 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?