Gastronominin Başkenti Gaziantep'te, Kebap Yiyerek Sağlığınızı Koruyun! - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler, - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
27° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Gastronominin Başkenti Gaziantep’te, Kebap Yiyerek Sağlığınızı Koruyun!

Hareketli Manşet - 01 Temmuz 2020 18:03 A A

Gastronominin Başkenti Gaziantep’in olmazsa olmaz kültürlerinden bir tanesi de ciğer kebabıdır. Ciğer Kebabı denince de ilk akla gelen,  yıllardır müşteri memnuniyeti odaklı, kaliteli ve hijyen hizmet anlayışıyla misafirlerine hizmet veren Ciğerci Hüseyin’dir.

Sağlıklı yaşamın ve Kaliteli yaşamın sakatat yemekten geçtiğini belirten Ciğerci Hüseyin kebabın püf noktalarını  Narkoz Sağlık Dergisi’ne anlattı.

Kebap ustası Hüseyin Baydar, Sağlıklı ve lezzetli bir besin olmasıyla tercih edilen sakatat yemenin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra birçok hastalığı önlediğini belirterek, diyet yapmak isteyenlere de sakatat yemelerini tavsiye etti.

Hüseyin Baydar ömrünü verdiği mesleğinde edindiği tecrübeyi Narkoz Sağlık Dergisi’ne anlattı.

“HEM UCUZ, HEM SAĞLIKLI”

Ben yıllardır bu işi yapıyorum. Sağlık açısından sakatatın ne kadar faydalı olduğunu doktorlar zaten söylüyor. Canan Karatay’ın da önerdiği gibi et yerine sakatat yemek hem ucuz hem sağlıklı. Biz tabiî ki sağlıkçı değiliz, doktor değiliz. Ancak yıllardır Güneydoğu’nun incisi Gastronominin başkenti Gaziantep’te hizmet veriyoruz. Ben de yiyecek sektörüne hizmet vermiş biri olarak kebap yiyerek sağlıklı kalın diyorum. Sakatat yiyerek sağlığınızı koruyun diyorum. Ciğer, böbrek, kelle, paça, işkembe vb. sakatlar şifa kaynağı. Ayrıca yağ oranı kırmızı ete göre az olduğu için diyet yaparken menünüzde muhakkak sakatat olmalı diye düşünüyorum.

“SAKATAT ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER”

Uzun yıllardır bu sektörde hizmet vermek bize büyük bir tecrübe ve birikim sağladı. Müşterilerimize taze,  günlük ürünlerimizle hizmet veriyoruz. Sakatat alırken özellikle hayvanın sağlıklı olup olmadığına dikkat ediyor, aynı sürünün sakatatı olmasına özen gösteriyoruz. Hayvanın sağlığı kadar yetiştiricisi de bizim için önemlidir. Güvenilir kişilerle çalışmak, Tarım Bakanlığının denetimlerine uygunluk, veteriner sağlık raporu dikkat edilmesi gereken hususlar. Örneğin: Bakanlık mevzuat ve standartlarına uygun olarak kasaplık yapan esnaflarımızla çalışıyoruz. Çünkü günlük tüketimimiz çok fazla, bazen günlük 100 kg buluyor. Evet!  Sakatat besleyici ve sağlığımız acısından çok değerli bir besin kaynağı. Ancak sakatatını sattığınız hayvanın sağlığı da bir o kadar dikkat edilmesi gereken husus. Ayrıca hijyen de çok önemli!  Vücuda giren zararlı toksik, virüs ve parazit gibi maddeleri depolayan sakatat tüketiminde dikkatli olmanız gerekiyor. Sakatat ve kebap çeşitlerini tanıdığınız bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerde yemelisiniz.

Bizim mutfağımızın ve kültürümüzün vazgeçilmez unsuru kebap çeşitlerimiz tüm Türkiye’de meşhurdur. Gaziantep’e gelip de kebap yemeden gitmek olmaz. Bazı müşterilerimiz “Gaziantep’e geldik. Her gün et yiyoruz kilo aldık. Ama bu lezzetleri denemeden geçmek olmaz. Çok güzel bir mutfak kültürünüz var”  diyor. Tavsiyem kebap yerken çok ekmek tüketmeyin!  Az ama çeşitli tüketin.

B12 vitamini, demir, protein, mineraller ve karbonhidrat yönünden zengin olan sakatat pişirmenin de püf noktaları var.

“KEBAP PİŞİRMEK BAŞLI BAŞINA BİR SANATTIR”

Özellikle kebap yaparken mangalda saf odun kömürü tercih edilmelidir. Doktorlar ve uzmanlar sürekli uyarıyor “Mangaldaki kömür ve kömür tozları, pişirilen besinlerin üzerine sinerek kanserojen etki yaratabilir. Başta mide kanseri olmak üzere yemek borusu ve kalın bağırsak kanserlerine yol açabilir” diyor. Doğrudur. Mangal iyi yanmazsa ve yemek tecrübeli bir kebapçının elinden çıkmazsa sağlıksız olur. İşi bilen, tecrübeli kişilerle çalışmak ve sağlık açısından her tür unsura dikkat etmeye özen göstermeliyiz. Kebap çeşitlerine göre pişirme usullerini bilmek ve uygulamak işin ehline aittir. Her şeyin fazlası tabiî ki vücuda zararlıdır. Onun için düzenli ve mümkünse çeşitleriyle sakatat tüketmek sağlığınıza iyi gelecek ömrünüze ömür katacaktır.

Biz “Ciğerci Hüseyin” olarak markalaştık. Müşterilerimizin saygısını ve güvenini kazandık. Gaziantepli hemşerilerimizi ve Gaziantep’e yolu düşen herkesi mekânımıza bekliyoruz.

Diyoruz ki: Temiz ve güvenli olduğunu bildiğiniz yerlerden, çok fazla olmamak şartı ile tüketeceğiniz sakatatların vücudunuz için hiçbir zararı olmayacaktır. Bilinçli bir tüketim ile sağlığınızı koruyabilirsiniz. Gastronominin başkenti Gaziantep’te kebap yiyerek zayıf kalabilmek veya formda kalabilmek mümkündür. Kebap yiyerek sağlığınızı koruyun!

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber 119 kez okundu.
Hareketli Manşet - 18:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şehitkamil Belediyesi 250 Bin Kurban Poşeti Dağıttı
  Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi ilçe genelinde vatandaşlara ve esnafa yönelik 250 bin adet kurban poşeti dağıttı. Vatandaş ve esnaf, poşet dağıtımından duyduğu memnuniyeti ifade etti ve teşekkür etti. Şehitkamil Belediyesi, Kurban Bayramında oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, kötü kokunun önlenmesi ve vatandaşların kurbanlık et ve sakatatların muhafaza etmesi için kurban poşeti dağıttı. Şehitkamil Belediyesi ekiplerinin […]
 • 02
  İstihdamı koruma teklifi kabul edildi
  Sözleşme feshi ve kısa çalışma uygulamasının uzatılması ile ilgili düzenlemelerin bulunduğu “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Düzenlemeye göre, işten çıkarma yasağı uygulaması 30 Haziran 2021’e, kısa çalışma ödeneği ise 31 Aralık 2020’ye kadar uzatılabilecek. Koronavirüsün istihdama olumsuz etkilerini en aza indirilmesi amacıyla hazırlanan kanun […]
 • 03
  Büyükşehir Kurban Yakalama Timi Bayrama Hazır
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramı’nda kaçan büyükbaş hayvanların yakalanması için özel “Kurban Yakalama Timi” oluşturdu. Aralarında veterinerlerinde bulunduğu time havadan drone ile de destek verilecek. Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Büyükşehir Belediyesi her sene olduğu gibi bu senede kaçan kurbanlık hayvanları yakalamak için özel “Kurban Yakalama Timi” kurdu. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat […]
 • 04
  Başkan Ünverdi, “14 Kurala Uyarak, Bayramın Mutluluğunu Paylaşalım”
  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Bu müstesna günlerin tüm dünyada sevgi, sağlık, barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Kurban Bayramı’na ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten GSO Başkanı Adnan Ünverdi şunları kaydetti: Yaşanan salgın nedeniyle toplumsal dayanışmanın çok daha öne çıktığı bir dönemde […]
 • 05
  GTO Başkanları Kurban Bayramını Kutladı
  Lütfen bu bayram sevinciniz ve mutluluğunuz uzaktan olsun. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanları Kurban Bayramı’nı yazılı bir mesaj yayımlayarak kutladı. Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım ve Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur; Kurban Bayramının İslam alemi ve tüm insanlık adına paylaşmanın, örnek davranışların, iyilik ve güzelliklerin bayramı olduğunu söyleyen GTO Başkanları kutlama […]

YOL DURUMU